لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۰

کشتی آزاد ايران باز هم ۶-۱ آمريکا را شکست داد


هواداران ایرانی تیم ملی کشتی در نیویورک
تيم ملی کشتی آزاد ايران در ديداری نمادين به ميزبانی نيويورک که برای حفظ کشتی در المپيک برگزار شد، شکست سنگينی را به آمريکا تحميل کرد و ۶-۱ از سد اين تيم گذشت.

ديدار پيشين اين دو تيم در جام جهانی تهران نيز با همين نتيجه به سود ايران رقم خورده بود.
در مسابقه‌ای که به ميزبانی ايستگاه مرکزی سالن وندربيلت خيابان ۴۲ منهتن به انجام رسيد، به رغم تعيين نرخ هزار دلار برای هر قطعه بليت، برای ايستادن هم جايی در محوطه نبود. اين مسابقه به صورت زنده از شبکه‌های متعدد تلويزيونی و اينترنتی پخش شد.

نناد لالوويچ سرپرست فدراسيون جهانی کشتی نيز در سالن حضور داشت. پيش از مسابقه، مراسم وزن کشی و کنفرانس خبری تيم‌های ايران، آمريکا و روسيه در مقر سازمان ملل متحد به انجام رسيد.

در وزن ۵۵ کيلوگرم حسن رحيمی در سه تايم مقابل اوبنسون بلانک به پيروزی رسيد. رحيمی در حالی که حدود سه دقيقه و ۳۰ ثانيه از رسيدن به پاهای حريف باز مانده بود، از اواخر وقت دوم توانست روزنه مورد نياز خود را بيابد و سالن را به وجد بياورد. او با دو زيرگيری زيبا و باراندازهای کم نقص، چراغ اول را برای تيم ايران روشن کرد.

در وزن ۶۰ کيلوگرم مسعود اسماعيل پور در حالی به روی تشک رفت که فدراسيون کشتی ايران اعلام کرده بود او به خاطر مصدوميت کشتی نخواهد گرفت. اين کشتی گير اما از بيمارستان به سالن آمد و مقابل ريس هامفری به راحتی به برتری ۷ بر صفر رسيد. اسماعيل پور در وقت دوم با باراندازهای متوالی، چنان برتری خود را بر حريف ديکته کرد که تماشاگران آمريکايی از جا برخاستند تا او را تشويق کنند.

در وزن ۶۶ کيلوگرم نيز مهدی تقوی سومين شکست را به آمريکا تحميل کرد. او موفق شد کلن راسل را ۵ بر يک مغلوب کند. تقوی دارنده دو مدال طلای جهانی در دانمارک ۲۰۰۹ و استانبول ۲۰۱۱ است.

در ۷۴ کيلوگرم تيم ميزبان صاحب اولين و آخرين برد خود شد. در اين وزن حسن طهماسبی مقابل کايل ديک تن به شکست ۵ بر صفر داد. در وقت اول با وجودی که قرعه کلينچ به نام طهماسبی در آمده بود، اما اين کشتی گير جوان آمريکايی بود که کنده رقيب ايرانی را بالا کشيد و او را به روی پل برد. ديک در وقت دوم هم بهتر کشتی گرفت و دستش به عنوان فرد پيروز بالا رفت.

نمايندگان اصلی ايران و آمريکا در اين وزن، صادق گودرزی و جردن باروز هستند که فينال المپيک لندن را برگزار کردند اما هر دو در اين مسابقه حضور نداشتند.

در ۸۴ کيلوگرم احسان لشگری پيروزی تيم ملی ايران مقابل آمريکا را قطعی کرد. لشگری که برنده مدال برنز المپيک لندن است، دو بر صفر کيت گاوين را برد. جالب آن‌که در جام جهانی ۲۰۱۳ تهران نيز وقتی لشگری مقابل ماگومد ابراگيموف از روسيه به برتری رسيد، چهارمين پيروزی ايران رقم خورد که به معنای تصاحب جام قهرمانی برای شاگردان رسول خادم بود.

در وزن ۹۶ کيلوگرم حامد تاتاری موفق شد ۴-۱ جيمز برگمن را از پيش رو بردارد. او که در جام جهانی تهران هم خوب کشتی گرفته بود، نمايش متزلزل خود در مسابقات قهرمانی آسيا و شکست مقابل نماينده کره جنوبی را جبران کرد. تاتاری در جام جهانی تهران نيز برگمن را مغلوب کرده بود.

دو تيم ايران و آمريکا در اين وزن، نمايندگان اصلی خود را در اختيار نداشتند. جک وارنر قهرمانی المپيک لندن را در کارنامه دارد اما در اين مسابقه حضور نداشت. رضا يزدانی نيز در المپيک مصدوم شد تا رسول خادم و لاری جونز، تيم‌های خود را بدون چهره‌های اصلی در وزن ششم ارنج کنند.

در وزن ۱۲۰ کيلوگرم کميل قاسمی ششمين برد ايران را به دست آورد. قاسمی موفق شد ترول دلاگنف را همچون مسابقه به يادماندنی در المپيک لندن و ديدار قبلی‌شان در جام جهانی تهران از پيش رو بردارد. نحوه زيرگيری قاسمی مانند کشتی گيران سبک وزن، ظريف و سرعتی بود.

رولان گاردنر قهرمان المپيک سيدنی در کشتی فرنگی که به افسانه الکساندر کارلين پايان داد و کورت انگل رقيب عباس جديدی در فينال المپيک ۱۹۹۶ آتلانتا از جمله حاضران در سالن بودند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG