لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۴

گشایش در حصر؛ مهدی کروبی «خواستار حضور پرشور» در انتخابات ۱۴۰۰ شد


مهدی کروبی همراه با میرحسین موسوی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸، ده سال است که به دلیل اعتراض به نتایج آن انتخابات در حصر خانگی است.

یک عضو حزب اعتماد ملی و از نزدیکان مهدی کروبی گفته است که در جریان دیدار این نامزد انتخابات سال ۸۸ با دوستان و یارانش، او «تاکید موکد داشته که انتخابات ۱۴۰۰ پرشور برگزار شود».

اسماعیل دوستی که در این دیدار حضور داشته است، روز چهارشنبه ۱۲ شهریور به سایت «تابناک» گفت که حساسیت مهدی کروبی نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری «موضوع مهمی است».

او افزوده است: «آقای کروبی در این خصوص گفت، انتخابات ریاست‌جمهوری با انتخابات مجلس متفاوت است، چون یک چهره جناحی انتخاب می‌شود و مردم باید شرکت کنند».

دیداری که اسماعیل دوستی از آن سخن به میان آورده است، ۱۰ شهریور در منزل قدرت‌الله علیخانی، یکی از اعضای مجمع روحانیون مبارز، انجام شد و هفت نفر از فعالان سیاسی نزدیک به مهدی کروبی در آن حضور داشتند.

آقای کروبی همراه با میرحسین موسوی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸، ده سال است که به دلیل اعتراض به نتایج آن انتخابات و با دستور رهبر جمهوری اسلامی در حصر خانگی به سر می‌برد و آن‌گونه که پسرش، محمدحسین کروبی، گفته است: چشم‌اندازی برای پایان آن وجود ندارد.

با این حال، محمدحسین کروبی گفته که در یک ماه اخیر در زمینه حصر پدرش «گشایش‌هایی» صورت گرفته است که دیدار با اعضای مجمع روحانیون مبارز از آن جمله است.

دعوت مهدی کروبی برای «حضور پرشور» در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در حالی صورت می‌گیرد که ایران در دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ صحنه اعتراض‌های گسترده به سیاست‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بوده است و صدها نفر در جریان این اعتراض‌ها جان باخته و هزاران تن نیز بازداشت شده‌اند.

میزان نارضایتی از عملکرد حکومت جمهوری اسلامی و جناح‌های درون آن به حدی وسیع است که معترضان در جریان راهپیمایی‌های خود شخص آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را نشانه رفته و خواستار استعفای او شدند و همچنین شعار می‌دادند: «اصلاح‌طلب، اصولگرا/ دیگه تمومه ماجرا».

این اعتراض‌ها همچنین روی میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم که اسفند پارسال برگزار شد تاثیر به شدت منفی گذاشت.

به گفته مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی، مشارکت سراسری در آن انتخابات ۴۲.۵ درصد و این رقم در تهران ۲۵ درصد بود که پایین‌ترین میزان رسمی مشارکت در انتخابات ۴۱ سال گذشته است.

احتمال مشارکت پایین شهروندان ایرانی در انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری ایران موجب نگرانی مقام‌های جمهوری اسلامی شده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، روز سوم شهریور در این زمینه گفت: «یکی از دغدغه‌های ما درخصوص انتخابات ۱۴۰۰، با توجه به میزان مشارکت در انتخابات مجلس سال گذشته، بحث مشارکت است».

انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی قرار است ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG