لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۴۲

وبلاگ شخصى محمد علی ابطحى از درون زندان به روز شد


محمد على ابطحى در بلاگ «وب نوشته ها» از «سخت بودن» زندان و احساس «گيجى» در آن شكايت كرده است.
محمد على ابطحى، معاون رييس جمهور سابق ايران، كه ۷۰ روز است در بازداشت به سر مى برد از درون زندان، وبلاگ شخصى خود را به روز كرده و از ادامه بازجويى اش خبر داده است.

همراه با نوشته تازه آقاى ابطحى در وبلاگ «وب نوشته ها» که تاریخ روز چهارم شهریور بر آن نقش بسته است عكسى از او نيز در درون زندان منتشر شده است كه اين عضو مجمع روحانيون مبارز را پشت به كامپيوتر نشان مى دهد و بر روى ديوار نيز عكس هايى از آيت الله على خامنه اى، رهبر ايران، و صحنه ای از جبهه جنگ به چشم مى خورد.

وى در يادداشت خود نوشته است: «امروز هم رفته بودم اطاق بازجويى. زندان است و باز جويى ‌هاى مكررش. بازجو اطاقش را عوض كرده بود. همان بازجويى كه بارها گفته‌ ام خيلى باهم دوست هستيم.»

آقاى ابطحى مى افزايد: «كنار ميز اطاقش (بازجو) دو دستگاه كامپيوتر وصل به اينترنت بود. لب تاپ خودم را هم كه شب دستگيرى از منزل آورده بودند كنارش ديدم. نا خودآگاه آهى كشيدم. بازجو پرسيد چرا آه؟ گفتم ياد وب‌ نوشت افتادم كه دو ماه و ده روز است از آن بى‌ خبرم. يك وقتى سايتم جزئى از خانواده ‌ام بود. بازجو گفت از همين امروز مى‌ توانى از همين جا آن را بنويسى و منتشر كنى.»

وى مى گويد كه از شنيدن اين خبر «شوكه» شده است و افزوده كه «نمى ‌دانم آيا هر روز اجازه مى ‌دهند يا گاه به گاه. هر وقت اجازه دادند مى ‌نويسم.»

محمد على ابطحى كه به تلاش براى انجام «كودتاى مخملى» متهم شده است روز دهم مرداد همراه با حدود ۱۰۰ نفر از متهمانى كه از آنها با عنوان «عوامل اغتشاش و آشوب» پس از انتخابات رياست جمهورى نام برده شده اند، از سوى قاضى صلواتى محاكمه شد.

وى روز ۲۶ خرداد ماه (چهار روز پس از برگزارى انتخابات) از سوى ماموران امنيتى بازداشت شد و خبر دستگيرى وى در همان روز توسط يكى از اعضاى خانواده اش در وبلاگ او منتشر شد.

احساس «گیجی» در زندان


محمد على ابطحى در بخش ديگرى از مطلب خود در بلاگ «وب نوشته ها» از «سخت بودن» زندان و احساس «گيجى» در آن شكايت كرده و گفته است: «وقتى سران اصلى را نمى ‌توانند بگيرند ما را كه به زعم آنها مى ‌توانستيم سران را پشتيبانى كنيم و حرف بزنيم و بعضى‌ ها كه تشكيلات دارند، تشكيلات را به كار بگيرند، گرفته‌ اند تا آشوبى كه از توهم تقلب در حال شكل گرفتن بود مهار شود.»

وى بار ديگر سخنان خود در جلسه دادگاه مبنى بر اينكه «تقلبى در انتخابات صورت نگرفته است»، تكرار كرده و گفته است: «اميدوارم تصميم ‌گيران اين نكته را درك كنند و اين مجموعه را زودتر آزاد كنند تا با آزادى اين ديدگاه‌ هايشان را در جامعه مطرح نمايند.»

آقاى ابطحى در جلسه دادگاه گفته بود كه هاشمى رفسنجانى، موسوى و خاتمى قسم خورده بودند يكديگر را تنها نگذارند.

اين مقام سابق ايران افزوده بود: «موضوع تقلب در ايران دروغ بود و در واقع تقلب موضوعى بود تا آشوب‌ها شكل بگيرد.»

اشاره آقاى ابطحى به اعتراض هاى گسترده در ايران از سوى راى دهندگان و نامزدهاى رقيب محمود احمدى نژاد بود كه اعلام كردند در انتخابات دهم رياست جمهورى تقلب هاى زيادى صورت گرفته است و دولت بر آمده از آن مشروع نيست.

اظهارات بازداشت شدگان در دادگاه هاى برگزار شده كه تحت عنوان «اعترافات» انجام شد ظرف چند هفته گذشته موج فزاينده انتقادها را بر انگيخت و مخالفان دولت، آن را «نمايشى» و سخنان مطرح شده را تحت فشار و شكنجه دانسته اند.

دیدن نظرات (۸۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG