لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۲

اشتون: اتحادیه اروپا تحریم های یک جانبه علیه ایران اعمال نمی کند


کاترین اشتون، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می گوید که اعضای این اتحادیه از فعالیت های هسته ای ایران، بویژه اقدام اخیر تهران برای غنی سازی ۲۰ درصدى اورانیوم، بسیار نگران هستند.
اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که از اقدام های شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه اتمی ایران حمایت می کند ولی اعمال هر گونه تحریم یکجانبه علیه جمهوری اسلامی را از سوی این اتحادیه رد کرد.

کاترین اشتون، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می گوید که اعضای این اتحادیه از فعالیت های هسته ای ایران، بویژه اقدام اخیر تهران برای غنی سازی ۲۰ درصدى اورانیوم، بسیار نگران هستند.

خانم اشتون این اظهارات را در پایان نشست روز دوشنبه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بیان کرد.

وی افزود: «جامعه بین المللی به این دسته از فعالیت های ایران اعتمادی ندارد و رهبری این کشور نیز اقدامی برای اعتماد سازی در این زمینه انجام نداده است.»

به گفته خانم اشتون، اتحادیه اروپا رویکرد دو گانه مذاکره و فشار بر ایران را دنبال می کند و افزود که این اتحادیه آماده گفت و گو با تهران است.
با این حال وی گفت: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد پرونده ایران باید به شورای امنیت ارسال شود.

مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: «ما در حال دنبال کردن گزینه شورای امنیت به عنوان بهترین و مناسب ترین راه برای پیشبرد مسائل مربوط به ایران هستیم.»

رهیافت اتحادیه اروپا برای اعمال نکردن تحریم های یکجانیه علیه جمهوری اسلامی ایران با سیاست واشینگتن در اعمال این تحریم ها تفاوت دارد.

ایالات متحده آمریکا در سال های اخیر دارایی و سرمایه های بخش های زیر مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک های دولتی ایران را ضبط کرده است.

واشینگتن سپاه پاسداران را متهم می کند که در تلاش است تا مواد و فناوری لازم را برای ساخت سلاح های کشتار دسته جمعی و هسته ای فراهم کند.

جمهوری اسلامی ایران هر گونه برنامه ای برای ساخت سلاح اتمی را تکذیب می کند. با این حال به دلیل مقابله جویی تهران با خواست جامعه بین المللی برای تعلیق غنی سازی اورانیوم، شورای امنیت سازمان ملل سه قطعنامه تحریمی علیه این کشور تصویب کرده است.

کشورهای غربی در هفته های اخیر با شدت بخشیدن به لحن خود در قبال ایران خواستار تصویب دور چهارم تحریم ها بر ضد برنامه هسته ای تهران شده اند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه که اعضای گروه پنج به علاوه یک هستند از تشدید تحریم ها حمایت می کنند ولی روسیه و چین هنوز موضع مشخصی در این زمینه اتخاذ نکرده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG