لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۳۲

آغاز کار کنفرانس بالی برای بررسی تغییرات آب و هوا


هيات هايی از حدود ۱۹۰ کشور جهان، در کنفرانس تغييرات آب و هوايی بالی گرد هم آمده اند.

نمايندگان و دانشمندان کشورهای مختلف جهان روز دوشنبه کنفرانس بزرگ بررسی تغييرات آب و هوايی را در بالی اندونزی با هدف بررسی راه های مقابله با پديده گرم شدن کره زمين آغاز کردند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، هزاران شرکت کننده از جمله فعالان محيط زيست، روزنامه نگاران و دانشمندان و هيات هايی از حدود ۱۹۰ کشور جهان، در کنفرانس تغييرات آب و هوايی بالی گرد هم آمده اند و به مدت حدود دو هفته راه های مقابله با گرم شدن زمين را بررسی می کنند.


مسوولان سازمان ملل اميدوارند که کنفرانس بالی آغاز رسمی مذاکرات جهانی درباره پيمانی برای جايگزينی آن به جای پيمان کيوتو درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شود.


کارشناسان محيط زيست از مدت ها پيش زنگ خطر را به صدا در آورده اند که به دليل افزايش سطح درياها که ناشی از ذوب شدن يخ های قطبی است، چندين جزيره کوچک از جمله سنگاپور، فيجی و کشورهای حوزه دريای کاراييب در خطر محو از نقشه جغرافيا قرار دارند.

سازمان ملل تاکيد دارد که پيمان جديد تا سال ۲۰۰۹ تهيه شود تا بلافاصله پس از انقضای پيمان کيوتو در پايان سال ۲۰۱۲ جايگزين آن شود.


کارشناسان محيط زيست از مدت ها پيش زنگ خطر را به صدا در آورده اند که به دليل افزايش سطح درياها که ناشی از ذوب شدن يخ های قطبی است، چندين جزيره کوچک از جمله سنگاپور، فيجی و کشورهای حوزه دريای کاراييب در خطر محو از نقشه جغرافيا قرار دارند.


طبق گزارش بخش تغييرات آب و هوای سازمان ملل، در قرن حاضر درجه حرارت در کره زمين بين يک تا شش و نيم درجه و سطح آب درياها بين ۱۸ تا ۵۹ سانتيمتر افزايش خواهد يافت.


کارشناسان هشدار می دهند که اگر نمايندگان کشورهای مختلف جهان که در کنفرانس تغييرات آب و هوايی بالی اندونزی شرکت کرده اند، نتوانند راهی را برای جلوگيری از افزايش سطح آب دريا بيابند، بسياری از جزيره های جهان از جمله جزاير اين کشور ممکن است به زير آب برود.


به گفته کارشناسان محيط زيست، اگر توليد گازهای گلخانه ای به همين سرعت ادامه يابد، اندونزی تا سال ۲۰۸۰ حدود ۴۰۰ هزار کيلومتر مربع از زمين های خود را از دست می دهد و از جمله ده درصد از خاک سواحل پاپوآ و پنج درصد از خاک جزاير جاوه و سوماترا به زير آب می رود.


نيکولا استرن، نويسنده کتابی درباره تغييرات آب و هوايی می گويد: کشورهای متشکل از جزاير در مقابل بالارفتن آب دريا و وقوع طوفان به شدت آسيب پذيرند و به ويژه اندونزی به شدت در خطر است.


کارشناسان می گويند: حتی جزاير بزرگ نيز در خطر عواقب ناشی از گرمايش زمين قرار دارند و پيش بينی می شود که با کاهش سطح زمين بر اثر فرورفتن بخشی از سرزمين ها در زير آب ، ساکنان سواحل مجبور به ترک خانه هايشان شده و ميليون ها خانوار بی خانمان شوند.


XS
SM
MD
LG