لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۲۱

برگزاری نشست سازمان ملل برای گرمایش زمین


ین احتمال مطرح شده است که در قرن بیست و یکم، هوای کره زمین سه درجه سانتیگراد گرمتر شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد از روز سه شنبه ۳۱ ژوئیه نشستی دو روزه را در نیویورک برای بحث درباره گرمایش زمین و چگونگی مقابله با آن برگزار می کند.


دانشمندان، رهبران تجاری و مقامات رسمی سازمان ملل در این بحث شرکت می کنند و سعی می کنند که راه هایی برای تشویق مقامات سیاسی کشورها برای مبارزه عملی علیه گرمایش زمین پیدا کنند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، بحث روزهای سه شنبه و چهارشنبه در سازمان ملل زمینه را برای اجلاس مقامات سیاسی کشورهای جهان در ماه دسامبر در بالی اندونزی آماده می کند.


بسیاری امیدوار هستند که در این اجلاس کشورهای جهان در مورد مبارزه با گرمایش زمین به تفاهم رسیده و به طور جدی وارد عمل شوند.


ژاک دیوف، دبیر کل سازمان کشاورزی و خواربار، فائو، ریکاردو لاگوس، رییس جمهوری سابق شیلی و هان سونگ سو، وزیر پیشین کره جنوبی از جمله شرکت کنندگان در این بحث و گفت و گو هستند.


حیا رشید الخلیفه، رییس مجمع عمومی سازمان ملل می گوید که این بحث، اهمیت سیاسی گرمایش زمین و مبارزه با آن را نشان می دهد.اگر ما می خواهیم از محیط زیست حمایت کنیم ما احتیاج به عملکردی سیاسی داریم تا از آینده خود و سیاره ای که در آن زندگی می کنیم محافظت کنیم چرا که فرزندان ما و نسل های آینده به آن احتیاج دارند.
رییس مجمع عمومی سازمان ملل

وی افزود: اگر ما می خواهیم از محیط زیست حمایت کنیم ما احتیاج به عملکردی سیاسی داریم تا از آینده خود و سیاره ای که در آن زندگی می کنیم محافظت کنیم چرا که فرزندان ما و نسل های آینده به آن احتیاج دارند.


وی می گوید: گرمایش زمین یکی از بزرگترین چالش های پیش روی ما است.


تلاش های دبیر کل سازمان ملل


بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در اوایل ماه جاری در ژنو گفت که فقط از کشورهای غربی نباید خواست که مصرف سوخت های فسیلی را کاهش دهند بلکه کشورهای آسیایی که اقتصادی در حال رشد دارند نیز باید احساس مسئولیت کنند.


سازمان ملل سعی می کند که هم کشورهای غربی پیشرفته مانند آمریکا و هم کشورهایی با رشد اقتصاد سریع مانند چین را تشویق کند که به موافقتنامه جدیدی برای کنترل گازهای گلخانه ای پس از سال ۲۰۱۲ بپیوندند.


بان گی مون از ماه ژانویه ۲۰۰۷ که دبیر کل سازمان ملل شده کاهش گرمایش زمین را در از اولویت های خود قرار داده است.


سازمان ملل گزارش داده که در قرن گذشته، کره زمین ۰.۷۴ درجه سانتی گراد گرم شده و این احتمال وجود دارد که در قرن بیست و یکم، هوای کره زمین سه درجه سانتی گراد گرمتر شود.


XS
SM
MD
LG