لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۲۰

پایان المپيک پکن؛ شمارش معکوس برای بازی های لندن


در مراسم اختتامیه، هزاران رقصنده چینی همراه با خواننده های این کشور نمایشی پر زرق و برق اجرا کردند.(عکس: AFP)

پس از ۱۶ روز مسابقات نفسگير در بيست و نهمين دوره بازی های المپيک در پکن، با برگزاری مراسم اختتاميه در ورزشگاه «آشيانه پرنده»، این بازی ها رسما پایان یافت.


مراسم اختتاميه شامل برنامه ای به مدت دو ساعت بود که در حضور بيش از ۹۰ هزار تماشاگر برگزار شد و با آتش بازی در ۱۸ نقطه پکن، همراه بود.


در این مراسم هزاران رقصنده چینی همراه با خواننده های این کشور نمایشی پر زرق و برق اجرا کردند که به گفته دست اندرکاران المپیک پکن، در آن بيشتر به فرهنگ و تاريخ چين پرداخته شد.


کارگردانی مراسم پايانی المپیک پکن هم به مانند روز گشايش بازی ها با ژانگ يیمو، فيلمساز معروف چينی بود.


بر خلاف ديگر مراسم پايانی که بيشتر يک برنامه ساده برای خاموش کردن مشعل المپيک است و صحنه برای المپيک بعدی مهيا می شود، در مراسم پايانی پکن نمايشی ديدنی به روی صحنه آمد .


مراسم گشايش المپيک پکن در آمريکا ۳۴ ميليون بيننده داشت که بيش از نمايش پايانی «امريکن آيدول» امسال برای تعيين بهترين خواننده آماتور آمريکايی بود.
در اين مراسم يک اتوبوس دو طبقه قرمز رنگ که سمبل شهر لندن است به استاديوم عظيم « آشيانه پرنده» آمد و به سن برگزاری مراسم تبدیل شد.

همچنين بوريس جانسون، شهردار لندن پرچم المپيک را دريافت کرده و لحظاتی بعد، شمارش معکوس بازی های المپيک لندن در سال ۲۰۱۲ آغاز شد.


همزمان دهها هزار نفر از مردم لندن از جمله مدال آوران نامی المپیک پکن که مایکل فلپس، دارنده هشت مدال طلا در میان آنها بود میزبانی لندن برای بازی های المپیک دور بعدی را جشن گرفتند.


هزاران کیلومتر آن سوتر و در پکن، زمانی که دیوید بکهام، فوتبالیست مشهور انگلیسی توپی را از سقف اتوبوسی دو طبقه به زمین مراسم پرتاب کرد فریاد تماشاچیان بریتانیایی در لندن که مراسم را از تلویزیونی بزرگ دنبال می کردند، به آسمان بلند شد.


بر خلاف ديگر مراسم پايانی که بيشتر يک برنامه ساده برای خاموش کردن مشعل المپيک است و صحنه برای المپيک بعدی مهيا می شود، در مراسم پايانی پکن نمايشی ديدنی به روی صحنه آمد .

در جريان مراسم اختتامیه المپیک پکن، همچنين جيمی پيج، گيتاريست مشهور همراه با لئونا لويس، خواننده نو ظهور بريتانيایی يکی از آهنگ های گروه Led Zeppelin را اجرا کردند.المپيک ۲۰۰۸ چين در حالی برگزار شد که نگرانی ها از وضعيت آلودگی هوا، مشکلات امنيتی و اعتراضات عليه نقض حقوق بشر توسط دولت چين بی وقفه و حتی در جريان مسابقات ادامه داشت.

اما اين مسابقات در نوع خود بی سابقه بود. مايکل فلپس، شناگر آمريکايی رکورد کسب هشت مدال طلا را از آن خود کرد. اوسين بولت، قهرمان دو سرعت از جامييکا سه رکورد جهانی را شکست.


مارتين ون در ويدن، شناگر هلندی که از سال ۲۰۰۱ با بيماری سرطان خون مبارزه می کند، برنده مدال طلای شنای ۱۰ کيلومتر شد. ناتالی دو توات، شناگری از آفريقای جنوبی که در يک تصادف پايش را از دست داده بود بدون پای مصنوعی در اين رقابت ها حاضر شد.


اما ساعتی پيش از آغاز مراسم اختتاميه، ژاک روگه، رييس کميته بين المللی المپيک، گفت که او کاملا از نحوه برگزاری مسابقات و همچنين حضور ورزشکاران راضی و خشنود است.


وی افزود: «ما شاهد عملياتی بی نظير بوديم. ورزشکاران نيز عالی بودند. بيش از ۴۰ رکورد جهانی در اين مسابقات ثبت شد به انضمام ۱۲۰ رکورد المپيک. و مسلما دو ستاره اين مسابقات مايکل فلپس و اوسين بولت بودند.»


کميته ملی المپيک متهم شده بود که نتوانسته به پيشرفت وضعيت حقوق بشر و آزادی مطبوعات در چين کمک کند. اما روگه معتقد است که المپيک به باز شدن فضای چين کمک کرده است.


وی می گوید: «در جريان اين بازی ها، دنيا به دقت چين را زير نظر قرار داد و اين موجب باز شدن درهای چين شد. دنيا درباره چين آموخت و چين درباره دنيا. من معتقدم که اين مسئله در بلند مدت، تاثيرات مثبتی خواهد داشت.»


گزارش رسيده حاکی است که فرانسه با بردن مدال طلای هندبال مردان، سيصد و دومين و آخرين مدال طلای المپيک المپيک ۲۰۰۸ پکن را از آن خود کرد.


در پايان دو هفته رقابت ورزشکاران، چين با ۱۵ مدال طلای بيشتر از ايالات متحده آمريکا، ۵۰ مدال طلا را از آن خود کرد.


روسيه نيز ۲۳ مدال طلا را به دست آورد. اين اولين بار است که چين بيشترين مدال طلا را به دست می آورد، اما همچنان در مجموع مدال ها، آمريکا با ۱۰۸ مدال در مقابل ۹۸ مدال چين در رده اول ايستاده است.


تيم اعزامی ايران به اين دوره از مسابقات شامل ۵۵ ورزشکار بود که با کسب يک مدال طلا توسط هادی ساعی، تکواندو کار، و يک برنز توسط مراد محمدی، کشتی گير آزاد به کار خود پايان داد . ایران در این دوره از مسابقات رتبه پنجاه و یکم را به دست آورد.


نتايج تيم اعزامی ايران انتقادات زيادی در داخل کشور برانگيخته و برخی از نمايندگان مجلس شورای اسلامی و رسانه های گروهی خواستار استعفای محمد علی آبادی، معاون رييس جمهوری و رييس سازمان تربيت بدنی از سمت خود شده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG