لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۰۰

برلوسکونی: دستیابی ایران به بمب اتمی نزدیک است


برلوسکونی: مشکل ایران به شدت ما را نگران ساخته است.(عکس: EPA)


نخست وزیر ایتالیا می گوید: دیگر تردیدی باقی نمانده است که ایران در جهت مسلح شدن به بمب اتمی گام بر می دارد و دستیابی این کشور به سلاح اتمی نزدیک است.آقای برلوسکونی پنج شنبه شب در حاشیه مراسم افتتاح بنیاد «مدی ایدا» که توسط جوزپه پیزانو، وزیر کشور سابق ایتالیا بنیانگذاری شده است، اظهار داشت: «مشکل ایران به شدت ما را نگران ساخته است زیرا تا امروز نتوانستیم تلاش های ایران برای دستیابی به انرژی هسته ای برای استفاده تسلیحاتی را متوقف سازیم.»

نخست وزیر ایتالیا با ادعای اینکه دستیابی ایران به بمب اتمی نزدیک است افزود: «آن لحظه ای که اسراییل مطمئن شود ایران موفق به ساختن بمب هسته ای شده است، دیگر کسی نخواهد توانست این کشور را از حمله نظامی بازدارد.»


برلوسکونی به طور غیر مستقیم حتا به امکان استفاده اسراییل از تسلیحات اتمی برای متوقف ساختن برنامه های هسته ای ایران اشاره کرد.


  • «اگر در فرصت کم باقیمانده ایران را خلع سلاح اتمی نکنیم، فاجعه ای با ابعاد نگران کننده رخ خواهد داد.»
نخست وزیر ایتالیا

وی در خاتمه گفت: «اگر در فرصت کم باقیمانده ایران را خلع سلاح اتمی نکنیم، فاجعه ای با ابعاد نگران کننده رخ خواهد داد.»


کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پوشش برنامه اتمی اش به دنبال ساخت سلاح هسته ای است ولی تهران این ادعا را رد کرده و این برنامه را دارای ماهیت صلح آمیز می داند.


همزمان با اظهارات آقای برلوسکونی، وزیر امور خارجه ایتالیا، فرانکو فراتینی نیز در میزگردی در رابطه با چین، مسئله اتمی ایران را مطرح کرد.


وزیر امور خارجه ایتالیا از چین به عنوان «یکی از عوامل موثر که می تواند نقش بسیار مهمی در تلاش برای جلوگیری از گسترش برنامه اتمی ایران داشته باشد» یاد کرد.


فرانکو فراتینی گفت: «ما باید چین را قانع سازیم که نقشی موثر و سازنده چون نقشی که در پرونده اتمی کره شمالی داشت در رابطه با پرونده اتمی ایران نیز به عهده گیرد.»


چین اعلام کرده است که در مذاکرات میان ایران با نمایندگان کشورهای موسوم به گروه پنج به علاوه یک، لی ژیائو ژانگ، ماعون وزیر امور خارجه خود را به نشست ژنو اعزام می کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG