لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۰۹

«مذاکره محرمانه مشرف و بوتو درباره تحولات پاکستان»


پروزی مشرف در یکی از ضعیف ترین دوره های ریاست خود بر پاکستان به سر می برد.


یک وزیر امور پارلمانی در دولت پاکستان دیدار محرمانه پرویز مشرف، رییس جمهوری و بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان را تایید کرد.


پرويز مشرف روز يکشنبه از سفر کوتاه مدت خود به عربستان و امارات متحده عربی به اسلام آباد بازگشت و براساس گزارش های متعدد رسانه های پاکستانی، وی روز جمعه در جريان سفر خود به ابوظبی با بی نظير بوتو ديدار کرده است.


به گفته تحليلگران نتيجه چنين ديداری می تواند بر روند قدرت و تقسيم آن ميان جريان های اپوزيسيون و رييس جمهوری کنونی پاکستان تاثيرگذار باشد و از سوی ديگر راه را برای مقابله جدی تر با گروهای افراطی اسلامگرا باز کند.


هنوز هيچکدام از طرف های مذاکره کننده درباره اين گفت وگوها اظهار نظری نکرده اند ولی شير افغان نيازی، وزير امور پارلمانی در دولت پاکستان به خبرگزاری رويترز گفته است که « من انجام اين ديدار را تاييد می کنم و شکی در اين باره وجود ندارد.»


از زمان تحولات اخير در پاکستان پيرامون حکم بازگشت رييس برکنار شده ديوان عالی به سمت خود که نشانه ای از ضعيف تر شدن پرويز مشرف ارزيابی شده است خانم بوتو اميدواری بيشتری دارد تا به پست نخست وزيری بازگردد.

بی نظير بوتو در گفت وگو با يک تلويزيون محلی اين کشور نيز حاضر به تاييد يا رد گزارش های مربوط به اين ديدار نشد اما گفت که با دولت در تماس بوده ولی هنوز دستاوردی حاصل نشده است.


بوتو افزود: در صورت حصول به تواقف مطمئنا آن را اعلام خواهيم کرد.


بی نظيربوتو گفت که اگر قرار است آقای مشرف در سمت رياست جمهوری باقی بماند، بايد از مقام فرماندهی کل قوا استفاده دهد.


بر يايه گزارش ها ، مذاکراتی در جريان است تا خانم بوتو ضمن اعلام حمايت از رياست جمهوری پرويز مشرف بتواند به پاکستان بازگشته و سمت نخست وزيری را بر عهده بگيرد.


پرويز مشرف که در جريان يک کودتای نظامی بر سر کار آمد در حال حاضر در ضعيف ترين دوره هشت ساله رياست خود بر پاکستان به سر می برد. وی در حال حاضر با چالش هایی چون فعالیت های افراطیون اسلامگرا و همچنین ابقاء مجدد رييس ديوان عالی پاکستان روبرو است که چهار ماه پيش از مقام خود خلع شده بود.


آقای مشرف خواستار آن شده است که وی توسط مجالس پاکستان بار ديگر به مقام رياست جمهوری برگزيده شود در حالی که همچنان فرماندهی نيروهای نظامی را در اختيار دارد. ولی اين مسئله با مخالفت گروه های اپوزيسيون روبرو شده و آنها از جمله بی نظير بوتو خواستار شرکت وی در انتخابات به عنوان يک شهروند عادی هستند.


بی نظير بوتو که از سال ۱۹۹۸ در دوبی و لندن در تبعيد خودخواسته به سر می برد در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوايل دهه ۱۹۹۰ نخست وزير پاکستان بوده است.


از زمان تحولات اخير در پاکستان پيرامون حکم بازگشت رييس برکنار شده ديوان عالی به سمت خود که نشانه ای از ضعيف تر شدن پرويز مشرف ارزيابی شده است خانم بوتو اميدواری بيشتری دارد تا به پست نخست وزيری بازگردد.


XS
SM
MD
LG