لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۲۰

فعالیت ۲۰۰ سازمان حقوق بشری برزیل در نهضت «آزادی برای ایران»


تظاهرات مخالفان سفر محمود احمدی نژاد به برزیل در شهر برازیلیا. آقای احمدی نژاد در نوامبر سال ۲۰۰۹ به این کشور سفر کرد.
لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، گفته است که در سفر ماه جاری میلادی خود به تهران، از نفوذ کشورش برای تشویق ایران به توقف برنامه اتمی اش استفاده خواهد کرد.

برزیل که در سالیان اخیر، مناسبات اقتصادی خود با ایران را تقویت کرده، پیشتر پیشنهاد کرده است که در اختلاف غرب و تهران بر سر برنامه اتمی ایران میانجیگری کند.

این کشور همچنین با برقراری تحریم های جدید علیه ایران مخالفت کرده است.ایرج روبرتو اقراری، استاد روابط بین الملل و فعال حقوق بشر در برزیل، درباره سخنان رییس جمهوری این کشور به رادیو فردا می گوید:

اكنون مردم برزيل روابط ايران و كشورشان را زير نظر دارند و مى خواهند بدانند اهميت روابط تجارى و مسائل حقوق بشرى درچه حد است. اين دو بايد در كنار هم باشند، نمى شود دولت برزيل براى تجارت يك چشم خود را باز كند و براى حقوق بشر چشم ديگرش را ببندد.

ایرج روبرتو اقراری، استاد روابط بین الملل در برزیل
ایرج روبرتو اقراری:
هدف اصلى سياست خارجى برزيل در رابطه با ايران روابط تجارى است و به عنوان مثال وزير تجارت برزيل دو هفته پيش همراه با ۲۰۰ نماينده از اين كشور به ايران رفته بودند. هدف اصلى اين ارتباطات، گسترش تجارت بين دو كشور است.

در ضمن رییس جمهور برزيل مى خواهد از اين ديالوگ و روابط بين برزيل و ايران براى نزديكى ايران و كشورهاى ديگر استفاده كند.

تمام تحليلگران سياسى برزيل كه روى روابط ايران و برزيل كار مى كنند معتقدند هدف اصلى روابط دو كشور اين مسئله نيست چون وزير امور خارجه برزيل در تهران بود و در اين مورد به نتيجه اى دست نيافتند. در واقع برزيل نمى تواند بر ايران فشار بياورد. پس چرا آقاى داسيلوا اين موضوع را مطرح و درباره آن ابراز اميدوارى كرده است؟

برزيل مى خواهد در شوراى امنيت سازمان ملل حضور دائمى داشته باشد، پس هر رأى مثبت براى برزيل مهم است و اين كشور براى دست يافتن به اين موقعيت تلاش مى كند.

سياست آقاى داسيلوا در قبال ايران در محافل سياسى داخلى كشور برزيل با استقبال مواجه شده است؟

نه، هيچ گروهى با اين سياست موافق نيست. البته نزدیكى و روابط كشورها با هم مهم است و برزيل بايد با ايران و ساير كشورها روابط تجارى و سياسى داشته باشد، اما هر چيزى حدى دارد.

وقتى دنيا نگران پرونده هسته اى ايران است نمى توان در برزيل اين نگرانى را ناديده گرفت و گفت با رفتار و سياست ايران در اين باره موافق هستيم. به خصوص در نهادهاى حقوق بشرى نگرانى زيادى وجود دارد، زيرا نمى توان به بهانه روابط تجارى و سياسى با ايران مسائل حقوق بشرى را ناديده گرفت.

آیا می توان انتظار داشت نهادهاى غير دولتى و احزاب سياسى يا اتحاديه هاى صنفى از آقاى داسيلوا بخواهند در سفر خود به ايران در مورد مسائل حقوق بشرى موضع گيرى داشته باشد؟

بله در برزيل فشارهاى زيادى دراين باره وجود دارد. در يك سال اخير يك نهضت براى آزادى در ايران به راه افتاده است، آن هم در كشورى كه اين قدر از ايران دور است و مردم برزيل اطلاع زيادى در مورد ايران ندارند و آن را كشورى دور افتاده مى دانند.

حال در چنين كشورى يك نهضت براى آزادى ايران به راه افتاده كه حدود ۲۰۰ سازمان حقوق بشرى برزيل در اين نهضت فعاليت مى كنند. اين سازمان ها از رییس جمهور برزيل درخواست ملاقات كرده اند قبل از اين كه او به ايران سفر كند.

ما مى خواهيم آقاى داسيلوا را متقاعد كنيم كه دولت ايران ضد حقوق بشر است. ما مى خواهيم مسائل آزادى مذهب، آزادى زنان، آزادى بيان و خبرنگاران زندانى در ايران را با رییس جمهورى برزيل مطرح كنيم.

اكنون مردم برزيل روابط ايران و كشورشان را زير نظر دارند و مى خواهند بدانند اهميت روابط تجارى و مسائل حقوق بشرى درچه حد است. اين دو بايد در كنار هم باشند، نمى شود دولت برزيل براى تجارت يك چشم خود را باز كند و براى حقوق بشر چشم ديگرش را ببندد.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG