لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۱

«رفاقت با احمدی‌نژاد» برای لولا داسیلوا در اسرائیل حاشیه‌ساز شد


لولا داسیلوا در بازدید از «ید وشم»؛ موزه بزرگ هولوکاست در اورشلیم
در حالی که وزیر خارجه اسرائیل می‌گوید که حاضر به ملاقات با رئیس جمهوری برزیل در سفر رسمی او به اسرائیل به خاطر «رفاقت با احمدی‌نژاد» نشده، سفارت برزیل در اسرائیل اعلام کرده که این رئیس جمهوری برزیل بوده که درخواستی برای ملاقات با وزیر خارجه اسرائیل نداده است.

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل، از شامگاه یکشنبه، چهاردهم مارس در اسرائیل به سر می‌برد.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل دوشنبه از نشست رسمی «کنست»، پارلمان اسرائیل که برای تجلیل از رئیس جمهوری برزیل برگزار شده بود، غیبت کرد و در گفت‌وگو با رسانه‌های اسرائیل، «رفاقت» آقای داسیلوا با محمود احمدی‌نژاد را دلیل اقدام خود ذکر کرد.

این در حالی است که ترتیب‌دهندگان اسرائیلی برنامه سفر آقای داسیلوا و نیز سفارت برزیل در تل‌آویو به روزنامه یدیعوت آخرونوت گفتند، رئیس جمهوری برزیل خود درخواستی برای ملاقات با وزیر خارجه اسرائیل ارائه نکرد، و لذا از همان آغاز نیز در برنامه سفرش چنین ملاقاتی لحاظ نشده بود.

وزیر خارجه اسرائیل ژوئیه گذشته در سفر به برزیل با رئیس جمهوری آن کشور دیدار کرد و از او خواست «از نفوذ برزیل برای توقف پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای ایران، و نیز در جهت پیشبرد مناسبات اسرائیل با کشورهای اسلامی و صلح خاورمیانه استفاده کند».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، خودداری رئیس جمهوری برزیل از ادای احترام به آرامگاه هرتصل، بنیانگذار «صهیونیسم» (ملی‌گرایی قوم یهود)، در سفر رسمی او به اورشلیم نیز یکی دیگر از دلائل خشم وزیر خارجه اسرائیل از ملاقات با رئیس جمهوری برزیل است – در حالی که رهبران کشورهای جهان به هنگام دیدار رسمی از اسرائیل، در این آیین شرکت می‌کنند.

خودداری آقای داسیلوا از ادای احترام به آرامگاه هرتصل در حالی است که او در دیدار از رام‌الله، بر مزار یاسر عرفات، رهبر فقید فلسطینی، تاج گل می‌نهد.

با وجود این، آقای داسیلوا سه‌شنبه از موزه «ید وشم»، که موزه بزرگ هولوکاست اورشلیم است و در آن میلیون‌ها سند مربوط به کشتار شش میلیون نفر از یهودیان اروپا در زمان سلطه نازی‌ها برآلمان و اروپا نگاهداری می‌شود، دیدار کرد.

آقای داسیلوا در دیدار از موزه «ید وشم» گفت: «برای رهبران همه کشورهای جهان، آمدن به این مکان و دیدن این اسناد و مدارک، یک الزام است، و هر روز باید بگوییم که نباید گذاشت چنین فجایعی برای قوم یهود تکرار شود».

در موزه هولوکاست، یک مقام ارشد روحانی یهودیان اسرائیل از رئیس جمهوری برزیل خواست ملاقاتی میان او با محمود احمدی‌نژاد را ترتیب دهد تا دلائل نادرست بودن انکار هولوکاست را برای رئیس جمهوری ایران توضیح دهد.

ربای مئیر لاو، یک رهبر روحانی ارشد یهودیان اسرائیل که رئیس جمهوری برزیل را در دیدار از موزه «ید وشم» همراهی می‌کرد، به آقای داسیلوا گفت: «من در زمان نازی‌ها، یک کودک بودم که همه والدین و بستگانم را در اردوگاه‌ها کشتند، لطفاً به آقای احمدی‌نژاد بگویید که من حاضر به ملاقات با او هستم تا توضیح دهم که چرا انکارهولوکاست اشتباه است».

رئیس جمهور اسرائیل در کنار ربای مئیر لاو، رهبر روحانی یهودی در موزه هولوکاست
رئیس جمهوری برزیل جمعه در مصاحبه‌ای با روزنامه اسرائیلی هاآرتص تأکید کرد که در ملاقات‌های اخیر خود در برزیل و نیویورک با محمود احمدی‌نژاد، از سخنان سخیف او علیه قوم یهود و انکار هولوکاست، ابراز خشم کرده و به او گفته است که از بیان این سخنان بپرهیزد.

آقای داسیلوا در سخنرانی دوشنبه خود در «کنست» نیز در اشاره‌ای تلویحی به سخنان احمدی‌نژاد در مورد «نابودی اسرائیل»، گفت که «تداوم بقا و موجودیت اسرائیل، مورد حمایت برزیل است».

شیمون پرز، رئیس‌جمهوری اسرائیل در دو دیدار دوشنبه با همتای برزیلی خویش در اورشلیم، بر«خطرات ناشی از برنامه‌های اتمی ایران» تأکید کرد.

آقای پرز از برزیل که عضو غیردائم شورای امنیت است، خواست که از تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت کند، و گفت که «رژیم ایران را باید نه تنها به خاطر موضوع هسته‌ای، بلکه به خاطر کشتار مردم ایران و به دار آویختن بی‌گناهان و به خاک و خون کشیدن جوانان معترض ایرانی، مورد تحریم اخلاقی قرار داد» و افزود که «تحریم‌های اخلاقی علیه حاکمان تهران، کم‌اهمیت‌تر از تحریم‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای شان نیست».

شیمون پرز به آقای داسیلوا گفت: «یقین کامل دارد که ملت ایران با اسرائیل خصومتی ندارد، و این تنها رژیم ایران است که موجب این عداوت بیهوده شده است».

درخواست لغو سفر رئیس جمهوری برزیل به ایران نیز در برخی از گفت‌وگوهای مقامات اسرائیلی با آقای داسیلوا مطرح شده است.

قراراست رئیس جمهوری برزیل، پانزدهم ماه مه، به ایران برود.
XS
SM
MD
LG