لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۰۴

روسيه ارسال سوخت نيروگاه بوشهر را آغاز کرد


انتقال سوخت نيروگاه بوشهر در اين زمان به معنی آن است که احتمالا روسيه نخستين فاز بهره برداری از نيروگاه بوشهر را در سال آينده راه اندازی خواهد کرد.

شرکت روسی سازنده نخستين نيروگاه اتمی ايران روز دوشنبه اعلام کرد که محموله سوخت نيروگاه اتمی بوشهر را به ايران ارسال کرده است و اين سوخت مصارف نظامی ندارد.


بر اساس گزارش خبرگزاری ها، شرکت اتم استروی اکسپورت در بيانيه ای گفت: «مرحله اول ( انتقال سوخت نيروگاه) روز ۱۶ دسامبر ۲۰۰۷ کامل شد و محموله های سوخت که قبلا توسط بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی مهر و موم شده بود به محل نيروگاه انتقال يافت و در جايگاهی مخصوص انبار شد.»


گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس حاکیست که ارسال این محموله در هفت مرحله صورت می گیرد و ظرف دو ماه کامل می شود.


در همين حال يک مقام ايرانی که نام او فاش نشده است خبر دريافت اولين محموله سوخت نيروگاه بوشهر را تاييد کرد.


وی به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته است: اين سوخت در مرحله اول ۸۲ تن است.


انتقال سوخت نيروگاه بوشهر در اين زمان به معنی آن است که احتمالا روسيه نخستين فاز بهره برداری از نيروگاه بوشهر را در سال آينده راه اندازی خواهد کرد.


بر اساس قرار داد سال ۲۰۰۶ ميان ايران و روسيه درباره راه اندازی نيروگاه بوشهر، مسکو بايد شش ماه قبل از بهره برداری از اين نيروگاه سوخت را به ايران ارسال کرده باشد.


انتقال سوخت نيروگاه بوشهر در اين زمان به معنی آن است که احتمالا روسيه نخستين فاز بهره برداری از نيروگاه بوشهر را در سال آينده راه اندازی خواهد کرد.

ارسال سوخت اين نيروگاه سه روز پس از آن صورت می گيرد که شرکت اتم استروی اکسپورت روسيه اعلام کرد که مشکلات مالی بر سر راه ادامه ساخت نيروگاه بوشهر با طرف ايرانی حل و فصل شده است.


توافق مالی دو کشور در پی ديدار منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران از مسکو و رايزنی با مقامات اين کشور برای تعيين تاريخی تازه در خصوص راه اندازی نخستين نيروگاه اتمی ايران است.


با اين حال سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، روز يکشنبه، گفت: هنوز نمی توان زمانی برای اتمام ساختمان نيروگاه اتمی بوشهر تعيين کرد.


«سوخت نيروگاه مصارف نظامی ندارد»


ولاديمير پاولوف، رييس بخش اجرايی نيروگاه بوشهر در شرکت اتم استروی اکسپورت می گويد: « سوخت نيروگاه بوشهر در هر سناريويی که در نظر بگيريم کاربرد نظامی ندارد.»


وی به شبکه تلويزيونی وست- ۲۴ گفت: «اورانيوم برای مصارف نظامی بايد تا سطح ۹۰ درصد غنی شده باشد در حالی که غنی سازی سوخت نيروگاه بوشهر بين ۱.۶ تا ۳.۶۲ درصد است.»


بر اساس گزارش سازمان بين المللی انرژی اتمی، در حال حاضر متخصصان ايرانی قادرند تا اورانيوم ۲۳۵ را در سطح ۳.۷ درصد غنی سازی کنند.


  • «اورانيوم برای مصارف نظامی بايد تا سطح ۹۰ درصد غنی شده باشد در حالی که غنی سازی سوخت نيروگاه بوشهر بين ۱.۶ تا ۳.۶۲ درصد است.»
یک مدیر شرکت روسی اتم استروی اکسپورت

مشکلات قديمی راه اندازی نيروگاه


ايران و روسيه در ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۰۶ ميلادی توافقنامه ای را امضاء کردند که بر اساس آن، روسيه متعهد شد تا پايان سپتامبر سال ۲۰۰۷ ميلادی واحد اول نيروگاه اتمی بوشهر را به صورت آزمايشی راه اندازی کند.


بر اساس اين توافقنامه، قرار بود که نيروگاه اتمی بوشهر در نوامبر سال ۲۰۰۷ ميلادی راه اندازی شود و طرف روسی موظف شد شش ماه پيش از راه اندازی فيزيکی، سوخت اين نيروگاه را که ۹۰ تن است به تهران ارسال کند.


اما به دليل آنچه شرکت اتم استروی اکسپورت،«بروز مسئله مالی و فنی» خوانده بود، اين برنامه به تعويق افتاد. اکنون با آنکه اين شرکت می گويد اختلافات با ايران حل شده و سوخت آن نيز ارسال شده است، ولی تاريخی برای راه اندازی نيروگاه بوشهر اعلام نکرده است.


سرگئی شماتکو، رييس شرکت اتم استروی اکسپورت روز پنج شنبه هفته گذشته گفت که جزئيات راه اندازی نيروگاه بوشهر اواخر ماه دسامبر اعلام می شود.


مهرماه سال جاری ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه به تهران سفر کرد و در بيانيه مشترکی که توسط روسای جمهوری ايران و روسيه منتشر شد، مسکو تعهد کرد که ساخت نيروگاه بوشهر را تکميل کند.


روسيه به دليل مشارکت در پروژه چندين ميليارد دلاری ساخت نيروگاه بوشهر از سوی آمريکا و قدرت های اروپايی، با انتقادهايی رو به رو شده، ولی مسکو انتقادها از سطح همکاری با تهران را رد کرده است.


اين کشور همچنين با انجام تحريم های تازه تر عليه جمهوری اسلامی ايران مخالفت کرده است و سطح مبادلات تجاری خود با ايران را در نه ماهه اول سال ۲۰۰۷ به دو برابر مدت مشابه سال قبل افزايش داده است.


XS
SM
MD
LG