لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۰۵

رائول کاسترو به عنوان رهبر جدید کوبا انتخاب شد


رائول کاسترو در نشست مجمع ملی کوبا پس از انتخاب شدن به عنوان رهبر جدید کوبا. ( عکس: AFP)

رائول کاسترو روز يکشنبه از سوی مجمع ملی کوبا به عنوان رهبر جديد اين کشور انتخاب شد و سرانجام به حکومت ۴۹ ساله فيدل کاسترو خاتمه داده شد.


رائول کاسترو ۷۶ ساله در نخستين سخنرانی خود به عنوان رهبر کوبا گفت که او به مشورت خود با فيدل در تصميمات مهم کشوری ادامه می دهد.


رائول از ۱۹ ماه پيش که فيدل کاسترو اعلام کرد تحت عمل جراحی روده قرار گرفته و اختياراتش را موقتا واگذار کرد، رهبری دولت موقت کوبا را در دست داشت.


در اين مدت، فيدل کاسترو رنجور که گاهی تصاويری از وی در تلويزيون به نمايش در می آمد، همواره تلاش می کرد نقش رهبری خود را در تصميمات مهم کشور حفظ کند.


وی که ۸۱ سال دارد و دچار بيماری است، سه شنبه گذشته اعلام کرد که تصميم ندارد برای يک دوره ديگر رياست جمهوری را برعهده گيرد.


انتخاب رائول به عنوان رهبر جديد کوبا در حالی صورت می گيرد که حاکميت حزب کمونيسم در اين کشور همچنان ادامه خواهد داشت و کارشناسان سياسی احتمال کمی می دهند که سياست های کنونی هاوانا در عرصه داخلی شاهد تغييرات زيادی باشد.


انتظار می رود که رائول کاسترو انجام اصلاحات اقتصادی در کوبا را در دستور کار خود قرار دهد ولی بعيد است که اين تغييرات عميق و ناگهانی صورت گيرد، چرا که خوزه رامون ماچادو ونچورا که از افراد ايدئولوژيک حزب کمونيست به شمار می رود به عنوان معاون رئيس جمهوری يا مرد شماره دو کوبا انتخاب شده است.


جيم فيليپس از مرکز خصوصی مطالعات سياست خارجی و امنيت بين الملل بنياد هريتج در واشينگتن به راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی گفته است:« ميان رائول و فيدل تفاوت هايی هست و به خاطر اعتمادی که فيدل کاسترو به برادر خود دارد، احتمالا او در اداره امور آزادی هايی خواهد داشت.»


با اين حال وی می افزايد که گمان نمی کند رهبری رائول با فيدل تفاوت چندانی داشته باشد.


XS
SM
MD
LG