لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۳۰

کناره گیری احتمالی فیدل کاسترو از قدرت


فیدل کاسترو، رهبر کوبا، در نامه ای اعلام کرده است که از قدرت کناره گیری می کند

فیدل کاسترو، رهبر ۸۱ ساله کوبا، در نامه ای اعلام کرد قصد ندارد برای همیشه در قدرت بماند و مانعی در راه نسل جدید باشد.


روز دوشنبه تلویزیون دولتی کوبا نامه ای را از فیدل کاسترو، رهبر این کشور، که در بیمارستان بستری است، قرائت کرد. فیدل کاسترو در این نامه گفته است که وظیفه خود نمی داند قدرت را برای همیشه در دست نگاه دارد یا در مسیر جوان ترها مانعی ایجاد کند.


در نامه آقای کاسترو آمده است: «وظیفه من این است که تجربیات و افکار نسبتا باارزش را، که مربوط به دورانی استثنایی است که در آن زندگی کرده ام، به دیگران منتقل کنم».


فیدل کاسترو، که از شانزده ماه پیش تاکنون در مجامع عمومی دیده نشده، در این نامه اشاره ای به زمان واگذاری قدرت یا حتی احتمال اجرای آن نکرده است.


رهبر ۸۱ ساله کوبا در ژوییه ۲۰۰۶ و پس از عمل جراحی معده قدرت را موقتا به برادرش، رائول، سپرد و برای معالجه بیماریش، که فاش نشده است، در بیمارستان بستری شد.


مجمع ملی کوبا می تواند به بازنشستگی فیدل کاسترو از رهبری کشور رأی دهد. اما اعضای جدید این مجمع باید در ماه مارس آینده به تایید او برسند.


فیدل کاسترو در حال حاضر ریاست شورای حکومتی، ریاست هیأت وزیران و همچنین دبیر اولی حزب کمونیست (حزب حاکم) را برعهده دارد.


آقای کاسترو، که قدرت را در انقلابی در سال ۱۹۵۹ به دست گرفت، در پایان این نامه گفته است: «قول می دهم تا وقتی مفید باشم، و شما بخواهید، در کنارتان بمانم».


هفته ای چند بار مقالاتی از فیدل کاسترو، به ویژه در مسایل بین المللی، در روزنامه های کوبا منتشر می شود.


در تازه ترین نوشته آقای کاسترو آمده است: «من نیز به مانند نیه میر فکر می کنم که شما باید تا انتها به نتیجه بیندیشید».


اسکار نیه میر آرشیتکتی برزیلی است که روز یک شنبه تولد صدسالگی اش را جشن گرفت. او در طراحی بنای سازمان ملل و بناهای اصلی پایتخت برزیل همکاری داشته و در سال ۱۹۸۸ برنده جایزه معماری پریتزکر، که معادل نوبل معماری محسوب می شود، شده است.


XS
SM
MD
LG