لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۲

وعده رهبر چین برای اصلاحات و فضای باز سياسی


رییس جمهوری چین می گوید: علی رغم رشد سريع اقتصادی کشور، دولت در مبارزه با فساد مالی و اداری ناکام بوده است.


هو جين تائو، رييس جمهوری چين روز دوشنبه در نشست نمانيدگان کنگره حزب کمونيست چين وعده داد که اصلاحات و فضای باز سياسی در آينده اعمال خواهد شد.


بيش از ۲۲۰۰ نماينده کنگره از سراسر چين در تالار خلق پکن گردهم آمده اند تا هفدمين کنگره حزب کمونيست را با حضور رييس جمهوری، نخست وزير و ساير مقامات تراز اول کشور برگزار کنند.


نشست نمايندگان کنگره حزب کمونيست چين که هر پنج سال يک بار صورت می گيرد در ساختار سياسی اين کشور اهميت بسزايی دارد و نمايندگان در اين گردهمايی يک هفته ای خط مشی کشور را برای پنج سال آينده تعيين می کنند.


هو جين تائو، رييس جمهوری چين، در سخنان افتتاحيه خود با قرائت يک متن پنجاه و هشت صفحه ای که دو ساعت و بيست دقيقه طول کشيد آغازگر اين نشست بود.


بيش از ۲۲۰۰ نماينده کنگره از سراسر چين در تالار خلق پکن گردهم آمده اند تا هفدمين کنگره حزب کمونيست را با حضور رييس جمهوری، نخست وزير و ساير مقامات تراز اول کشور برگزار کنند.

وی در سخنانش به مشکلات اجتماعی، اقتصادی، آلودگی محيط زيست، شکاف روز افزون بين قشر مرفه و فقير جامعه، فساد مالی و اداری در حزب کمونيست چين و مسئله تايوان اشاره کرد و گفت: «من هرگز به کسی اجازه نخواهم داد که تحت هر نام و شرايطی تايوان را از سرزمين مادری جداکند.»


آقای هو گفت که علی رغم رشد سريع اقتصادی کشور، دولت در مبارزه با فساد مالی و اداری ناکام بوده است.


وی با اين حال بر اين دو نکته تاکيد کرد که ثروت ملی بايد به تساوی بين همه شهروندان تقسيم شود و اينکه حزب کمونيست چين بايد در راس رهبری جمعيت يک ميليارد و ۳۰۰ ميليونی کشور باقی بماند.


رييس جمهوری چين که به باور تحليلگران سياسی سکان رهبری کشور را برای پنج سال ديگر همچنان از آن خود خواهد کرد در سخنانش وعده داد که اصلاحات و فضای باز سياسی در آينده قابل دسترس خواهد بود اما لی دونگشن، يکی از سخنگويان اين نشست اظهار داشت که چين هرگز دمکراسی به شيوه کشورهای غربی را در دستور کار خود قرار نخواهد داد.


هفدمين نشست نمايندگان کنگره حزب کمونيست چين در حالی در تالار خلق پکن جريان دارد که هزاران نيروی پليس در اطراف تالار و خيابان های اطراف آن تدابير بسيار شديد امنيتی را به اجرا درآورده اند و از نزديک شدن انبوه مردم به محل برگزاری اين نشست جلوگيری می کنند.


پليس همچنين بسياری از معترضين را بازداشت کرده و عامه مردم را که در صددند نامه های اعتراض آميز خود را تحويل نمايندگان دهند از منطقه دور می کند.


XS
SM
MD
LG