لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۴۸

مخالفت چین با «هرگونه اقدام» علیه دولت نظامی میانمار


اعتراض مردم میانمار، حمایت هایی را در میان مردم سراسر جهان بر انگیخته است. (عکس از تظاهرات در فیلیپین)

در حالی که شورای امنيت سازمان ملل متحد خود را برای شنيدن گزارش فرستاده ويژه اين سازمان به ميانمار آماده می کند، دولت چين مخالفت خود را با هر گونه اقدام عليه دولت نظامی ميانمار اعلام کرد.


ابراهيم گمبری، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد به ميانمار در پايان ديدار چهار روزه خود از آن کشور روز پنج شنبه با بان گی مون، دبير کل سازمان ملل متحد ديدار کرد و روز جمعه در شورای امنيت، گزارش خود را از اين سفر ارائه می کند.


در همين حال، وانگ گوانگ يه، سفير چين در سازمان ملل متحد مخالفت دولت مطبوعش را با هر گونه اقدام عليه دولت نظامی ميانمار اعلام کرد و گفت که مسائل جاری در ميانمار مربوط به امور داخلی آن کشور است.


به گفته سفير چين در سازمان ملل، راه حل های جهانی «نمی تواند به حل مشکلات موجود در ميانمار کمک کند.»


آقای وانگ گفت: «مشکلاتی در ميانمار وجود دارد اما ما معتقديم که اين مشکلات عمدتا داخلی هستند.»


هر دو کشور چين و روسيه اعلام کرده اند که حوزه اختيارات شورای امنيت سازمان ملل تنها به خطراتی که صلح و امنيت جهانی را تهديد می کنند محدود است و ميانمار در حيطه اختيارات اين شورا نيست.


اين در حالی است که کشورهای غربی سرکوب راهپيمايی های راهبان بودايی توسط حکومت نظامی ميانمار را محکوم کرده و معتقدند که دولت نظامی ميانمار بايد با تحريم های گسترده ای رو به رو شود.


به گزارش تلويزيون دولتی ميانمار، پليس در جريان نا آرامی ها در آن کشور طی ده روز گذشته بيش از دو هزار و نود نفر از راهپيمايان را بازداشت کرده و از مردم خواسته است از تجمع بيش از پنج نفر در خيابان ها خودداری کنند.


مسکو و پکن در ژانويه سال جاری ميلادی پيش نويس قطعنامه ارائه شده از سوی آمريکا به شورای امنيت سازمان ملل را که در آن از دولت نظامی ميانمار خواسته شده بود به سرکوب آزادی ها و حقوق بشر خاتمه دهد وتو کردند.


سفير چين در شورای امنيت سازمان ملل با اشاره به اين که پکن خواستار برقراری ثبات در منطقه است گفت: «مسئله مهم اين است که ما نگرانی هايمان را از راه ديگری به دولت ميانمار اعلام کنيم و بهترين اقدام حمايت از تلاش های ابراهيم گمبری، فرستاده سازمان ملل به ميانمار است.»


چين در همسايگی ميانمار قرار دارد و از بزرگترين شرکای تجاری دولت نظامی آن کشور محسوب می شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG