لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۰۷

چین: بازی های المپیک پکن تحریم نمی شود


ژانگ ژیائو می گوید: «تصميم به تحريم المپيک تنها از سوی چند نفر و چند سازمان گرفته شده است.» ( عکس: AFP)

به رغم درگيری های تبت و سرکوب مردم اين منطقه توسط حکومت چين، برگزارکنندگان بازی های المپيک ۲۰۰۸ پکن اعلام کردند که تحريم جدی اين بازی ها را تهديد نمی کند.


ژانگ ژيائو، معاون رييس کميته برگزار کننده بازی ها روز چهارشنبه گفت: «تصميم به تحريم المپيک تنها از سوی چند نفر و چند سازمان گرفته شده است.»


وی افزود: «با اين وجود ما معتقديم که اکثريت مردم سراسر جهان تصميم درستی اتخاذ خواهند کرد و هم در بازی ها و هم مراسم افتتاحيه شرکت خواهند کرد.»


بازی های المپيک پکن قرار است که در تابستان سال جاری برگزار شود و در روزهای اخير و به دنبال سرکوب تظاهرات مردم تبت برخی گزارش ها مبنی بر احتمال تحريم آن از سوی کشورهای مختلف منتشر شده است.


مخالفان تبتی دولت چين می گويند که در نا آرامی های اين منطقه که با تيراندازی گسترده ماموران چينی همراه بود دهها نفر جان خود را از دست داده و صدها نفر نيز بازداشت شده اند.


بازی های المپيک پکن قرار است که در تابستان سال جاری برگزار شود و در روزهای اخير و به دنبال سرکوب تظاهرات مردم تبت برخی گزارش ها مبنی بر احتمال تحريم آن از سوی کشورهای مختلف منتشر شده است.

برنار کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه در همین زمینه فراخوان برای تحريم افتتاحيه اين بازی ها را «غير واقعگرایانه» خواند.


اين اظهارات درست يک روز پس از سخنان روز سه شنبه وی صورت گرفت که اعلام کرده بود اتحاديه اروپا ممکن است افتتاحيه بازی ها را در اعتراض به سرکوب تبتی ها تحريم کند.


سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار تحريم مراسم المپيک پکن شده است ولی آقای کوشنر می گويد که «اين ايده بدی نيست ولی غير واقعی به نظر می رسد.»


قرار است که هفته آينده وزرای امور خارجه کشورهای اتحاديه اروپا در اسلوونی گردهم آيند تا در باره اين موضوع به رايزنی بپردازند.


وزير امور خارجه فرانسه گفت: «دشمنی با دوستان چينی مان نبايد بيشتر شود. وابستگی ما به اقتصاد چين بيش از آنها نسبت به ماست و اين کشور شريک اصلی برای هر کشوری در جهان به شمار می رود.»


در همين حال کانادا اعلام کرده است که تحت هر شرايطی در بازی های المپيک پکن شرکت خواهد کرد. پیشتر نیز آمریکا و روسیه با تحریم این بازی ها مخالفت کرده بودند.


سازمان گزارشگران بدون مرز در فراخوان خود از رهبران کشورهای دنيا برای تحريم مراسم المپيک گفته است: «چين به هيچ يک از وعده های خود در زمان انتخاب شدن به عنوان ميزبان بازی ها در سال ۲۰۰۱ عمل نکرده است.»


اين سازمان که مقر آن در فرانسه است و آزادی های مطبوعاتی در جهان را دنبال می کند، چين را متهم به «افزايش موارد نقض حقوق بشر» در اين کشور کرده است.


XS
SM
MD
LG