لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۵۲

احتمال افزایش تلفات زلزله چین به «۵۰ هزار کشته»


پس از گذشت سه روز از زلزله چین، امیدها برای نجات افراد زنده کم رنگ می شود.(عکس:AFP)

همزمان با ادامه عمليات نجات در چين، رسانه های دولتی اين کشور اعلام کرده اند که احتمال می رود ميزان تلفات زلزله از مرز ۵۰ هزار کشته عبور کند.


تاکنون مرگ ۲۰ هزار نفر در زمين لرزه ۷.۹ ريشتری روز دوشنبه تاييد شده و ۲۵ هزار نفر نيز همچنان در زير آورا قرار هستند که عمليات گسترده برای نجات احتمالی آنها ادامه دارد.


زلزله چين که در مرکز اين کشور و در استان سيچوان به وقوع پيوست باعث ويرانی بسياری از ساختمان ها، تخريب جاده ها و فرو ريختن پل ها شده است.


همزمان با گسترش برخی شايعات در باره نشت مواد شيميايی، فروريزی سدها و قطع اميد از کمک رسانی، حزب کمونيست چين به مقام های اين کشور گفته است که نسبت به «ثبات اجتماعی اطمينان يابند.»امدادگران در شهر دجيانگيان که دارای وضعيت بسيار بدی در استان سيچوان است، اجساد بيرون کشيده شده از زير آوارها را جمع آوری کرده و به طور دسته جمعی به خاک می سپارند.

خبرگزاری رسمی چين، شين هوا، خبر داده که ۱۷ «شايعه ساز معاند» به دليل پخش «اطلاعات غلط، بيانيه های احساساتی و سلب اعتماد عمومی» مجازات شده اند.


امدادگران در شهر دجيانگيان که دارای وضعيت بسيار بدی در استان سيچوان است، اجساد بيرون کشيده شده از زير آوارها را جمع آوری کرده و به طور دسته جمعی به خاک می سپارند.


گزارش خبرگزاری رويترز حاکی است که حدود ۱۳۰ هزار سرباز و امدادگر در عملياتی مشترک در حال جستجو و نجات بازماندگان از زلزله ياد شده هستند. اما سه روز پس از اين زمين لرزه مهيب اميدها برای زنده ماندن افراد بيشتر در حال رنگ باختن است.


با اين وجود برخی موارد از زنده ماندن افراد زير آوار گزارش شده است. روز پنجشنبه يک دختر ۲۲ ساله پس از نجات از لابلای ويرانه های يک ساختمان به بيمارستان منتقل شد.


يک دختر نوجوان به خبرگزاری شين هوا گفته است که در حالی که آوار بر سر آنها فرود آمده بود و مجروح شده بودند، وی و همکلاسی هايش به طور دسته جمعی به آواز خواندن پرداختند.


اين دانش آموز ۱۶ ساله قبل از نجات توسط امدادگران به مدت ۴۰ ساعت زير آوار ساختمان پنج طبقه مدرسه اش گرفتار شده بود.


گزارش ها می افزايد که بسياری از افراد بی خانمان در وضعيت مناسبی قرار ندارند.


وانگ يوجی، از معلمان يک مدرسه ويران شده گفته است که مواد غذايی به اندازه کافی وجود دارد ولی آب کم است. او گفت: «ما در چند روز گذشته فقط يک بطری آب معدنی داشته ايم که با آن نمی توان غذايی درست کرد.»


گفته می شود که کمک های بيشتر در راه است و تلاش می شود که اوضاع منطقه زلزله زده بهبود يابد.


XS
SM
MD
LG