لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۱

افزایش آمار قربانیان تلفات زلزله شدید در چین


کارکنان ساختمان های اداری در استان هبی چین در حال تعقیب اخبار مربوط به زلزله روز دوشنبه در مرکز چین که نزدیک به نه هزار کشته بر جای گذاشت.(عکس: AFP)

بر اثر زمین لرزه ای که در یک دهه اخیر بی سابقه توصیف شده است نزدیک به نه هزار نفر از مردم چین جان خود را از دست دادند که ۹۰۰ نفر از آنها دانش آموز بوده اند.


زلزله روز دوشنبه در استان سیچوان چین که در مرکز این کشور قرار دارد ۷.۸ درجه در مقیاس ریشتر قدرت داشته است که اثرات آن در کشورهای مختلف شرق آسیا نیز احساس شد.


خبرگزاری رسمی چين، شينهوا پیشتر گزارش داده بود که زمين لرزه موجب شده که سقف يک دبيرستان در استان سيچوان فرو ریخته و ۹۰۰ دانش آموز اين دبيرستان در «خاک دفن» شوند.


دولت چین می گوید که امکان دارد حدود ده هزار نفر دیگر نیز، در این استان از زلزله آسیب دیده باشند.


گزارش ها حاکی است که در سه استان دیگر حداقل ۲۰۰ نفر دیگر در اثر زلزله روز دوشنبه جان باخته اند.


شینهوا می گوید که ۸۰ درصد ساختمان های بخش بیچوان در استان سیچوان به کلی تخریب شده اند و این نگرانی را دامن زده است که شمار قربانیان این زمین لرزه به شدت بالا رود.


بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری آمريکا، اين زمين لرزه در ۹۲ کيلومتری شمال غربی استان سيچوان و در ساعت دو و ۲۸ دقيقه به وقت محلی رخ داد. مرکز اين زمين لرزه ده کيلومتری عمق زمين گزارش شده است .


هوجين تائو، رييس جمهوری چين دستور داده است که تمام تلاش ها برای نجات جان بازماندگان صورت گيرد و نيروهای نظامی اين کشور نيز به محل وقوع حادثه اعزام شده اند.


ون جيابائو، نخست وزير اين کشور نيز به محل زمين لرزه رفته است.


در منطقه وقوع زلزله حدود ۱۲ ميليون نفر زندگی می کنند و در ۲۶۰ کيلومتری آن نيز استانی با ۳۰ ميليون جمعيت قرار دارد .


سيستم همکاری و هشدار مصيبت های جهانی وابسته به کميسيون سازمان ملل – اتحاديه اروپا هشدار داده است که اثرات اين زمين لرزه می تواند بالا باشد چرا که اين زلزله در طول روز رخ داده است که خودروها در خيابان ها بوده و مردم در ساختمان های با ارتفاع بالا به سر می بردند.


در پکن، پايتخت چين که در ۱۵۰۰ کيلومتری محل وقع زلزله قرار دارد ساختمان های اداری از جمله دفاتر رسانه های پوشش دهنده المپيک پکن تکان خوردند. به فاصله کمی از اين زمين لرزه ساکنان ساختمان های اداری در پکن تخليه شده و حدود يک ساعت در خيابان ها به سر بردند.


در شانگهای که قلب تجاری چين محسوب می شود نيز گزارش های مشابهی منتشر شده است.


در تايپه، پايتخت تايوان که در ۱۶۰ کيلومتری جنوب چين قرار دارد نيز ساختمان ها دچار لرزه های شديدی شدند.


اين زمين لرزه در هانوی، پايتخت ويتنام ، بانکوک، پايتخت تايلند و هنک کنگ نيز احساس شد و بسياری از مردم بلافاصله به خيابان ها ريختند.


وقوع این زمین لرزه در زمانی صورت می گیرد که حکومت چین با مشکلات زیادی از جمله مسئله تورم رو به افزایش در این کشور، بحران تبت و برگزاری المپیک پکن دست و پنجه نرم می کند.


XS
SM
MD
LG