لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۳۳

رهبران جديد چين انتخاب شدند


کنگره حزب کمونیست چین در پایان نشست خود تیم جدید رهبری این کشور را تعیین کرد.
کنگره حزب کمونيست چين روز دوشنبه، ۲۲ اکتبر، و يک روز پس از گردهمايی يک هفته ای بيش از ۲۲۰۰ تن از نمايندگان طراز اول اين کشور، هو جين تائو را برای پنج سال ديگر در مقام رياست جمهوری چين ابقا کرد.


بر اساس رای کنگره ، آقای هو علاوه بر رهبری جمعيت يک ميليارد و سيصد ميليون نفری اين کشور، فرماندهی کل نيروهای مسلح و دبير کلی حزب کمونيست چين را تا سال ۲۰۱۲ ميلادی در اختيار خواهد داشت.


بر اساس رای کنگره ، آقای هو علاوه بر رهبری جمعيت يک ميليارد و سيصد ميليون نفری اين کشور، فرماندهی کل نيروهای مسلح و دبير کلی حزب کمونيست چين را تا سال ۲۰۱۲ ميلادی در اختيار خواهد داشت.

در پايان نشست روز دوشنبه، هو جين تائو پيشاپيش کادر نه نفره رهبری در تالار خلق پکن ظاهر شد و در برابر انبوه خبرنگاران وعده داد که فضای بازتری بر جامعه حاکم خواهد شد و تاکيد کرد که عمران و آبادانی کشور در صدر اولويت های دولت وی قرار خواهد داشت.


آقای هو گفت: «ما با هدف اصلاحات و فضای بازتر به پيش خواهيم رفت و سياستی را پايه گذاری خواهيم کرد که بازتر، بسيار وسيعتر و بسيار کارآمدتر است و اين سياست بر توسعه علمی استوار خواهد بود.»


رييس جمهوری چين يکايک کادر نه نفره را به حاضران معرفی کرد که عمده آنها از جناح طرفدار وی محسوب می شوند.


در اين فهرست نه نفره، ون جيابائو برای پنج سال ديگر همچنان در سمت نخست وزيری کشور باقی می ماند.


علاوه بر آقای ون، دو تن از اين نمايندگان که پس از استعفای اجباری رقبای قبلی خود به جمع رهبران کشور اضافه شده اند و از حاميان مطرح هو جين تائو به حساب می آيند شی جينپينگ و لی که چيانگ هستند که احتمالا در پايان دوره دوم رياست جمهوری هو جين تائو از جانشينان احتمالی وی خواهند بود.


کنگره حزب کمونيست چين روز يکشنبه چند تن از شخصيت های مطرح کشوری از جمله معاون اول رياست جمهوری کشور را از کار برکنار کرد و هو جين تائو در سخنانی تاريخ را شاهد گرفت که اقدامات وی در مسير آبادانی هر چه بيشتر کشور صورت می گيرد.


وی گفت: « تاريخ تاييد خواهد کرد که تصميم های اساسی حزب کمونيست و دستاوردهای آن نقش مهمی را در پيشبرد سياست های سوسياليسم چينی خواهد داشت.»


تحليلگران معتقدند ترکيب جديد کادر رهبری چين در راستای اهداف هو جين تائو شکل گرفته است که برای رسيدن به «جامعه يکدست» پايه ريزی شده اند.


XS
SM
MD
LG