لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۲

اوباما در راه نشست كپنهاگ؛ آخرين تلاش هاى رهبران جهان براى دستيابى به توافق


قرار است كه آقاى اوباما ساعت هشت بامداد به وقت محلى وارد پايتخت دانمارك شده و در نشستى خبرى همراه با ساير رهبران شركت كرده و بر تعهد آمريكا براى پيشگام بودن در خصوص مبارزه با تغييرات آب و هوايى تاكيد كند.
باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا، براى شركت در نشست تغييرات آب و هوايى در كپنهاگ عازم دانمارك شد و برخى از رهبران جهان روز پنجشنبه نسبت به شكست اين نشست در دستيابى به توافق هشدار دادند.

مقام هاى آمريكايى مى گويند كه واشينگتن با چين بر سر برخى مسائل بغرنج در زمينه تغييرات آب و هوايى به پيشرفت هاى دست يافته است ولى نمى توانند اطمينان دهند كه اين پيشرفت ها پس از حضور باراكا اوباما در كپنهاگ به توافقى منجر خواهد شد.

قرار است كه آقاى اوباما ساعت هشت بامداد به وقت محلى وارد پايتخت دانمارك شده و در نشستى خبرى همراه با ساير رهبران شركت كرده و بر تعهد آمريكا براى پيشگام بودن در خصوص مبارزه با تغييرات آب و هوايى تاكيد كند.

به گزارش خبرگزارى رويترز، با اين حال انتظار نمى رود كه رييس جمهور آمريكا در زمينه تعهدات واشينگتن براى كمك به كشورهاى فقير در ارتباط با موضوع تغييرات آب و هوايى وعده مشخصى دهد.

بر اساس اين گزارش، تعهد آمريكا بستگى به موضع ساير كشورها بويژه چين دارد كه چگونه مى خواهند با توليد گازهاى گلخانه اى مقابله كنند.

آمريكا روز پنجشنبه تلاش كرد بن بست موجود در مذاكرات نشست كپنهاگ را بشكند و هيلارى كلينتون، وزير امور امور خارجه، اعلام كرد كه واشينگتن آماده پيوستن به ديگر كشورها براى جمع آورى يكصد ميليارد دلار تا سال ۲۰۲۰ به منظور كمك به كشورهاى فقيرتر براى مقابله با تغييرات آب و هوايى است.

بن بست موجود در مذاكرات حول محورهاىى چون تعهدات مربوط به توليد گازهاى گلخانه اى، اجتناب از جنگل زدایی و همچنين گرايش به استفاده از فناورى هاى مرتبط با انرژى هاى پاك دور مى زند.

ميان آمريكا و چين و همچنين بين كشورهاى پيشرفته صنعتى و در حال توسعه، بر سر چگونگى مقابله با گرمايش زمين اختلاف نظر وجود دارد.
هيلارى كلينتون مى گويد: تامين اين مبلغ مشروط به آن است كه رهبران جهان بر سر معاهده مبارزه با گرمايش زمين به توافق وسيعى در مذاكرات نشست سازمان ملل در كپنهاگ دست پيدا كنند.

آمريكا پيشنهاد داده است كه ميزان گازهاى گلخانه هاى خود را تا سال ۲۰۲۰ حدود ۱۷ درصد كاهش دهد و آن را به سطح سال ۲۰۰۵ برساند.
برخى از كشورها خواستار كاهش بيشتر گازهاى گلخانه اى از سوى آمريكا شده اند ولى احتمال كمى وجود دارد كه باراك اوباما در اين زمينه پيشنهاد بلندپروازنه ترى را ارائه كند.

در همين حال رابرت گيبس، سخنگوى كاخ سفيد گفته است آمريكا هنوز بر اين باور است كه توافق در كپنهاگ امكان پذير است.

اين اظهارات در حالى بيان مى شود كه برخى از رهبران جهان از جمله فرانسه نسبت به شكست نشست سازمان ملل هشدار داده اند.

كشورهاى ثروتمند و فقير بر سر ميزان مشاركت خود در كاهش گازهاى گلخانه اى و همچنين تعهدات مالى در اين زمينه دچار اختلافات جدى هستند.

در همين زمينه آقاى سركوزى گفته است: «ما تنها ۲۴ ساعت فرصت داريم. اگر وضع به همين منوال پيش برود شكست حتمى است. شكست در كپنهاگ براى همه ما يك مصيبت خواهد بود.»

اتحاديه اروپا اواخر روز پنجشنبه خواستار نشستى فورى با حضور «بازيگران اصلى» شد تا بن بست مذاكرات شكسته شود.

شست ۱۱ روزه كپنهاگ روز جمعه پايان مى يابد و انتظار مى رود حدود ۱۲۰ تن از سران و مقام هاى عالى رتبه جهان در آخرين روز اين نشست شركت كنند.
XS
SM
MD
LG