لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۴

كاخ سفيد: تهران علاقه اى به كاستن از نگرانى هاى جامعه جهانى ندارد


سخنگوى كاخ سفيد مى گويد: اظهارات اخير مقام هاى ايرانى بيانگر آن است كه «آنها علاقه اى ندارند تا اعتماد بين المللى را در باره اينكه برنامه هسته اى شان صلح آميز است را جلب كنند.»
رابرت گيبس، سخنگوى كاخ سفيد، روز سه شنبه بار ديگر به ايران هشدار داد كه زمان و صبر براى اين كشور به پايان رسيده است و افزود، تهران نشان داده كه علاقه اى به كاستن از نگرانى هاى جامعه جهانى ندارد.

آقاى گيبس در گفت و گو با خبرنگاران بار ديگر تهديدهاى آمريكا را تكرار كرد كه اگر ايران به توسعه قابليت هاى غنى سازى اورانيوم خود ادامه دهد با «پيامدهايى» روبرو خواهد شد.

سخنگوى كاخ سفيد مى گويد: اظهارات اخير مقام هاى ايرانى بيانگر آن است كه «آنها علاقه اى ندارند تا اعتماد بين المللى را در باره اينكه برنامه هسته اى شان صلح آميز است را جلب كنند.»

واكنش رابرت گيبس يك روز پس از آن صورت مى گيرد كه على اكبر صالحى، رييس سازمان انرژى اتمى ايران اعلام كرد كه تهران در صدد است به زودى ساخت دو تاسيسات جديد غنى سازى اورانيوم را در دل كوه ها آغاز كند.

اين مقام ايرانى هدف از چنين اقدامى را حفاظت از تاسيسات اتمى ايران در برابر هر گونه حمله احتمالى اعلام كرد.

جمهورى اسلامى ايران در عين حال روز سه شنبه در نامه اى به آژانس بين المللى انرژى اتمى اعلام كرد كه آماده است تا اورانيوم كم غنى شده خود را با سوخت هسته اى مورد نياز براى راكتور تحقيقاتى تهران مبادله كند.

ولى تهران گفته است كه تنها در صورتى با اين مبادله موافقت خواهد كرد كه اين معاوضه در خاك ايران صورت گيرد.

اين در حالى است كه كشورهاى غربى ضمن مخالفت با چنين پيشنهادى گفته اند كه ايران بايد اورانيوم با غناى ۳.۵ درصدى خود را به روسيه ارسال كرده و پس از تبديل آن به اورانيوم با غناى ۲۰ درصد در اين كشور، ميله هاى سوخت اتمى را از فرانسه تحويل بگيرد.

فيليپ كراولى، سخنگوى وزارت امور خارجه آمريكا پيشنهاد ايران را «غير قابل قبول» خوانده است.

وى افزود: «به تلاش خود در چارچوب آژانس بين المللى انرژى اتمى ادامه مى دهيم و همچنين در باره برداشتن گام هاى مناسب بعدى از جمله چشم انداز تحريم (ايران) به مشورت با جامعه بين المللى مى پردازيم.»

جمهورى اسلامى ايران به دليل متوقف نكردن روند غنى سازى اورانيوم با سه دور تحريم هاى شوراى امنيت سازمان ملل روبرو شده است و غرب در هفته هاى اخير از احتمال تشديد تحريم ها عليه تهران خبر داده است.

با اين حال، روسيه و چين در اين زمينه موضع محتاطانه اى اتخاذ كرده و خواستار ادامه مذاكره و ديپلماسى در قبال برنامه اتمى ايران شده اند.

كشورهاى غربى نگرانى عمده خود را از برنامه اتمى به تلاش هاى احتمالى تهران از دستيابى به دانش ساخت سلاح هسته اى عنوان مى كنند ولى تهران اين اتهام را رد مى كند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG