لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۴۱

سر دادن شعار «الله اكبر» بر پشت بام ها در آستانه روز ۱۳ آبان


نمایی از تظاهرات گسترده مخالفان در «روز قدس» امسال
در آستانه برگزارى مراسم ۱۳ آبان در ايران كه با فراخوان گسترده مخالفان نتيجه انتخابات رياست جمهورى از مردم براى حضور در آن همراه شده است، هزاران ايرانى سه شنبه شب با رفتن به پشت بام ها در شهرهاى مختلف، شعار «الله اكبر» سر دادند.

گزارش هاى دريافتى «راديو فردا» از برخى شهرهاى ايران حاكى است كه سه شنبه شب فريادهاى «الله اكبر» از پشت بام ها به گوش مى رسيد و در مشهد نيز بيش از يكصد دانشجوى دانشگاه فردوسى با حضور در صحن دانشگاه به سر دادن اين شعار پرداختند.

پايگاه اطلاع رسانى «موج سبز آزادى» نيز از تهران گزارش داده است كه در ميداون وليعصر، «سبزها با تجمع در اين خيابان شعار الله ‌اكبر را به صورت دسته ‌جمعى سر داده ‌اند.»

گزارش هاى ديگر مى گويد، در مناطق جنوبى و غرب تهران نيز علاوه بر شعار ياد شده، شعار «مرگ بر ديكتاتور» نيز از سوى معترضان سر داده شد.

اقدام معترضان در شب سه شنبه در ادامه سنتى است كه از هفته هاى نخست پس از انتخابات رياست جمهورى دهم در ايران آغاز شد و تا مدت ها، مخالفان با رفتن به پشت بام ها شعار «الله اکبر» و «مرگ بر ديكتاتور» سر مى دادند.

هدف مخالفان از اين اقدام، نشان دادن اعتراض خود به معرفى محمود احمدى نژاد به عنوان رييس جمهور جديد و همچنين موج سركوب هايى است كه از سوى نيروهاى بسيجى و انتظامى عليه معترضان به راه افتاده است.

مخالفان پس از حضور در راهپيمايى «روز قدس» كه شمار آنها دهها هزار نفر گزارش شد در پايگاه هاى اينترنتى و وبلاگ ها اعلام كردند كه در روز ۱۳ آبان نيز به خيابان ها خواهند آمد تا اعتراض خود را به حوادث پس از انتخابات نشان دهند.

مير حسين موسوى و مهدى كروبى، رهبران مخالف دولت در ايران، همراه با گروه هاى اصلاح طلب از مردم خواسته اند تا در مراسم ۱۳ آبان شركت كنند.

بر اساس برخی گزارش ها، قرار است که آقاى كروبى همراه با مردم ساعت ده و نيم صبح روز چهارشنبه از ميدان هفت تير به سمت سفارت سابق آمريكا در خيابان طالقانى راهپیمایی کند.

میر حسین موسوی و محمد خاتمی، رییس جمهور سابق، نیز قرار است در خیابان طالقانی حضور یابند.

مراسم ۱۳ آبان در ايران هر ساله به صحنه اى براى اعتراض به آمريكا و آتش زدن آدمك روساى جمهورى اين كشور تبديل مى شد ولى به نظر مى رسد كه اين مراسم، امسال به عرصه اى براى ابراز مخالفت معترضان به سياست ها و عملكرد رهبران جمهورى اسلامى ايران تبديل شده است.

در روزهاى اخير، سپاه پاسداران، نيروى انتظامى، دادستانى عمومى تهران و وزارت اطلاعات با صدور اطلاعيه هاى جداگانه اى معترضان را تهديد كرده اند كه در صورت نشان دادن هر گونه «حركت انحرافى» با آنها برخورد خواهند كرد.

در راهپيمايى روز قدس كه ۲۷ شهريور ماه برگزار شد، معترضان بر خلاف شعارهاى دولتى «مرگ بر آمريكا و اسرائيل»، شعارهايى چون «مرگ بر چين و روسيه»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فداى ايران» و «استقلال، آزادى و جمهورى ايرانى» سر دادند.

سر دادن اين شعارها با واكنش تند مقام هاى ايران و بويژه رهبر جمهورى اسلامى ايران روبرو شد و آيت الله خامنه اى انتقاد كرد كه «معناى واقعى اين مسائل چيست؟»

هشدار مجاهدين انقلاب اسلامى

در همين حال، سازمان مجاهدين انقلاب اسلامى در بيانيه اى به «طرفداران جنبش اصلاح طلبانه ملت ايران» در خصوص «توطئه ايجاد خشونت و تعرض نسبت به سفارتخانه هاى خارجى» در تهران هشدار داده است.

اين تشكل سياسى با اشاره به اينكه «جنبش سبز، مسالمت آميز و ضد خشونت» است از شايعاتى خبر داده كه به گفته آن، «اين نگرانى را ايجاد كرده است كه كسانى به بهانه مبارزه با اين قدرت يا آن قدرت خارجى، برخى از سفارتخانه هاى كشورهاى ديگر را مورد تعرض قرار دهند.»

مجاهدین انقلاب اسلامى گفته است كه اين افراد قصد دارند تا چنين حركتى را به «طرفداران جنبش سبز منسوب كرده، زمينه سوء استفاده و سركوب را فراهم سازند.»

اين سازمان از طرفداران اصلاح طلبان خواسته است تا «همگان را از افتادن در دام چنين توطئه هايى بر حذر دارند.»

در روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ دانشجويان موسوم به «پيرو خط امام» با حمله به سفارت آمريكا در تهران ۵۲ ديپلمات اين كشور را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.

این اقدام باعث قطع رابطه ایران و آمریکا شد و طی سه دهه گذشته همواره باعث تنش در مناسبات میان دو کشور بوده است.

برخی از این افراد که در احزاب و گروه های اصلاح طلب فعالیت می کند در حال حاضر به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «آشوب طلبی» پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، در زندان به سر می برند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG