لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۱

انتقاد متکی از اظهارات سعود الفیصل درباره ایران


آقاى متكى از كشورهاى اسلامى و عربى خواسته است از بيان اظهاراتى كه به گفته وى، «در خدمت اهداف كشورهاى اسلامى و عربى نيست» دورى كنند.
منوچهر متكى از سخنان سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان در باره لزوم اتحاد اعراب در برابر ايران انتقاد كرد و گفت: «اين القائات در وجدان و افكار امت اسلامى و عربى جايگاهى ندارد.»

سعود الفيصل روز سه شنبه، ۱۳ اسفند ماه، در نشست وزيران امور خارجه كشورهاى عربى گفت: «اعراب‌ بايد بايد در برابر بلندپروازى ‌هاى ايران و از جمله برنامه‌هاى اتمى اين كشور بايستند.»

وى بدون اشاره به نام ايران، از اعراب خواست اجازه ندهند كه «كشورهاى غير عرب در امور عراق، لبنان و سرزمين هاى فلسطينى دخالت كنند.»

وزير امور خارجه ايران در واكنش به اين سخنان گفته است: «از اينكه دوستان مان در شناخت چالش ها از واقع بينى فاصله گرفته اند تعجب مى كنيم.»

آقاى متكى از كشورهاى اسلامى و عربى خواسته است از بيان اظهاراتى كه به گفته وى، «در خدمت اهداف كشورهاى اسلامى و عربى نيست» دورى كنند.

كشورهاى عربى نگران هستند كه برنامه اتمى ايران و احتمال دستيابى اين كشور به سلاح هسته اى باعث بر هم خوردن توازن منطقه اى به سود تهران شده و ايران نقش برترى در معادلات خاورميانه پيدا كند.

اين كشورها همچنين بارها از نفوذ ايران در عراق، فعاليت هاى نظامى جمهورى اسلامى ايران در خليج فارس و حمايت تهران از گروه هاى حماس در نوار غزه و حزب الله لبنان انتقاد كرده اند.

روابط ايران با پايتخت هاى عربى در دوره محمود احمدى نژاد شاهد تنش هاى بيشترى بوده است و مناسبات ميان طرفين در چهار سال اخير به سردى گرائيده است.

ولى تهران مى گويد كه خواهان روابط حسنه با كشورهاى عربى است و اختلافات موجود تنها بر اثر «تحريكات آمريكا» صورت مى گيرد.

روى كار آمدن دولت باراك اوباما در آمريكا كه از احتمال گفت و گو با ايران سخن به ميان آورده است از ديگر نگرانى هايى است كه مقام هاى عربى اخيرا بر روى آن انگشت گذاشته اند.

اين در حالى است كه هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا، در سفر هفته اخير خود به مصر در ديدار با وزير امور خارجه امارات اطمينان داده كه آمريكا پيش از هر گونه مذاكره اى با ايران، با متحدان خود در خاورميانه مشورت خواهد كرد.

برخى از كشورهاى مهم سنى مذهب در منطقه خاورميانه نظير مصر و عربستان سعودى گفته اند كه گفت و گوها با ايران تنها در صورتى انجام شود كه به گفته آنها، ايران دخالت هاى خود را در كشورهاى عربى متوقف كند.

جمهورى اسلامى ايران دخالت در امور داخلى اين كشورها را رد كرده است.

XS
SM
MD
LG