لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۲

نخست‌وزیر بریتانیا: ایران فعالیت هسته‌ای خود را متوقف کند


گوردون براون می‌گوید: رهبران دو كشور (آمريكا و بريتانيا) همراه با جامعه بين‌المللى به طور خستگى‌ناپذير براى كاهش تهديد تكثير سلاح‌هاى اتمى همكارى مى‌كنند.
گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، روز چهارشنبه در سخنرانى خود در كنگره آمريكا از ايران خواست تا برنامه اتمى اش را متوقف كند.

آقاى براون كه براى ديدارى رسمى در واشينگتن به سر مى برد گفت: بريتانيا و آمريكا آماده هستند تا پس از آنكه ايران تهديد صلح را متوقف كرد، اين كشور را در جامعه بين المللى بپذيرند.

وى گفت: رهبران دو كشور (آمريكا و بريتانيا) همراه با جامعه بين المللى به طور خستگى ناپذير براى كاهش تهديد تكثير سلاح هاى اتمى همكارى مى كنند.

در همین حال، نماينده ايران در آژانس بين المللى انرژى اتمى مى گويد، پيشرفت در مذاکرات بر سر برنامه اتمى ايران منوط به موقعيت برابر و گفت و گوى بدون پيش شرط كشورهاى ديگر است.

كشورهاى عضو گروه پنج به علاوه يك روز سه شنبه در بيانيه اى، براى گفت و گوى مستقيم با ايران در زمينه حل بن بست موجود در برنامه اتمى اين كشور و اجازه به بازرسان آژانس براى بازديد از تاسيسات اتمى ايران اعلام آمادگى كردند.

على اصغر سلطانيه روز چهارشنبه به خبرنگاران در وين گفت: «اين ايران است كه از ديگر كشورها دعوت مى كند تا بدون پيش شرط (براى مذاكره) حاضر شوند.»

وى اظهار داشت: «ما هيچ فرد يا طرفى را به عنوان ابر قدرت به رسميت نمى شناسيم... اگر اين ذهنيت تغيير كند و آنها درك كنند كه در موقعيت برابر هستند و رفتار متمدنانه داشته باشند آن زمان پيشرفت وجود خواهد داشت.»

«ما هيچ فرد يا طرفى را به عنوان ابر قدرت به رسميت نمى شناسيم... اگر اين ذهنيت تغيير كند و آنها درك كنند كه در موقعيت برابر هستند و رفتار متمدنانه داشته باشند آن زمان پيشرفت وجود خواهد داشت.»
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی
نماينده ايران در عين حال هشدار داد، اگر قرار است كه گفت و گوها مثمر ثمر باشد كشورهاى غربى حامى تحريم عليه ايران بايد به «حق مسلم» اين كشور در خصوص برنامه صلح آميز هسته اى احترام بگذارند.

جمهورى اسلامى ايران همواره گفته است كه برنامه هسته ای این کشور اهداف صلح آميز دارد.

اين در حالى است كه كشورهاى غربى مى گويند در عين به رسميت شناختن حق دستيابى ايران به انرژى هسته اى صلح آميز نگران هستند كه اين كشور به دليل پنهانكارى فعاليت هاى خود در دهه ۸۰ و ۹۰ ميلادى، در پى ساخت سلاح اتمى باشد.

نماینده ایران و انتقاد از آژانس

غرب از ايران خواسته است تا زمان ابراز اطمينان نسبت به ماهيت صلح آميز فعاليت هاى اتمى اش از سوى آژانس بين المللى انرژى اتمى، تمام برنامه هاى غنى سازى اورانيوم و ساخت راكتور آب سنگين خود را متوقف كند.

مدير كل آژانس در گزارش ماه فوريه خود اعلام كرد، نمى تواند اطمينان دهد كه برنامه اتمى ايران ماهيت صلح آميز دارد و تهران از همكارى با بازرسان در زمينه راستى آزمايى اسناد به دست آمده از سازمان هاى اطلاعاتى مبنى بر فعاليت هاى نظامى – اتمى خود طفره مى رود.

نماينده ايران در آژانس در بخش ديگرى از گفت و گوى خبرى خود، صدور بيانيه روز سه شنبه گروه پنج به علاوه يك را «اصلاح اشتباه» آنها در ارجاع پرونده اتمى ايران به شوراى امنيت سازمان ملل متحد دانست.

آقاى سلطانيه با انتقاد از آژانس، اين نهاد وابسته به سازمان ملل را متهم كرد كه تحت تاثير قدرت هاى غربى قرار دارد و مواضع ايران را در گزارش هاى خود منعكس نمى كند.

وى مى گويد: «آژانس براى ارتقاء همكارى هاى بين المللى و استفاده صلح آميز از انرژى هسته اى تاسيس شده است ولى متاسفانه فعاليت هاى بازرسى بر اين مسئله سايه انداخته است.»

شوراى امنيت سازمان ملل در قطعنامه هاى خود از تهران خواسته است تا به آژانس بين المللى انرژى اتمى همكارى كند و به بازرسان اجازه دهد تا از تمام تاسيسات اين كشور بازديد كنند.

شوراى امنيت به دليل سرپيچى ايران از خواسته هاى خود تحريم هاى مالى و نظامى عليه تهران وضع كرده است. ايران قطعنامه هاى سازمان ملل را رد كرده است.
XS
SM
MD
LG