لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۸

تهديد نيروى انتظامى ایران به برخورد با معترضان در روز ۱۶ آذر


تهديد به برخورد با معترضان پس از انتخابات رياست جمهورى در آستانه مراسم هاى دولتى و غير دولتى به يك رويه از سوى نهادهاى امنيتى و انتظامى جمهورى اسلامى ايران تبديل شده است.
نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران روز پنجشنبه با صدور اطلاعيه اى تهديد كرد كه پليس با هر گونه تجمع يا مراسم معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهورى در روز ۱۶ آذر برخورد مى كند.

تهديد نيروى پليس ايران پس از آن صورت مى گيرد كه گروه هاى دانشجويى و سايت هاى نزديك به معترضان انتخابات رياست جمهورى خواستار ادامه تجمع و اعتراض ها به سركوب فعالان سياسى و همچنين مخالفت با نتايج انتخابات رياست جمهورى در روز ۱۶ آذر شده اند.

فرماندهى نيروى انتظامى تهران بزرگ در اطلاعيه خود گفته است كه «پليس بر اساس وظايف قانونى خود به هيچ عنوان اجازه برپايى تجمعات غير قانونى و غير مجاز در روز ‪ ۱۶‬آذر ماه را نمى‌ دهد.»

اين فرماندهى افزوده است كه مراسم اين روز تنها در مراكز دانشگاهى و آموزش عالى و با مجوز وزارت علوم ، تحقيقات و فناورى برگزار مى‌ شود.

تهديد نيروى انتظامى به برخورد با معترضان در حالى صورت مى گيرد كه روز دوشنبه هفته جارى، مرتضى تمدن، استاندار تهران گفته بود: « شوراى تامين استان هيچگونه تمهيدات امنيتى براى اين روز پيش‌ بينى نكرده است.»

يك روز قبل از اين، صفرعلى براتلو، معاون سياسى اجتماعى استاندار تهران، نيز در گفت و گو با خبرگزارى دانشجويان ايران، ايسنا، گفته بود: «تا كنون چند مجوز براى بسيج دانشجويى صادر شده، اما بقيه تشكل‌ها از جمله انجمن اسلامى تا اين لحظه درخواست مجوز از ما نداشته‌ اند.»

وى افزوده بود: «پيش ‌بينى ما از نوع برگزارى مراسم ۱۶ آذر اين نيست كه در اين روز شلوغى رخ دهد.»

تهديد به برخورد با معترضان پس از انتخابات رياست جمهورى در آستانه مراسم هاى دولتى و غير دولتى به يك رويه از سوى نهادهاى امنيتى و انتظامى جمهورى اسلامى ايران تبديل شده است.

پيشتر سپاه پاسداران، نيروى انتظامى و دادستانى تهران در آستانه «روز قدس» و همچنين «۱۳ آبان» خواستار عدم برگزارى تجمع هاى اعتراضى بر ضد حكومت جمهورى اسلامى شده و هشدار داده بودند كه با معترضان به شدت برخورد خواهد شد.

به رغم تهديدهاى صورت گرفته، دهها هزار نفر در راهپيمايى روز قدس و هزاران نفر نيز در تظاهرات پراكنده ۱۳ آبان شركت كرده و عليه مقام هاى جمهورى اسلامى بويژه آيت الله خامنه اى، رهبر ايران، شعار سر دادند.

معترضان خواستار ابطال انتخابات رياست جمهورى ايران و همچنين رسيدگى به حمله به كوى دانشگاه تهران، حوادث بازداشتگاه كهريزك و محاكمه عوامل كشتار معترضان در روزهاى پس از انتخابات هستند.

مخالفان مى گويند كه در جريان نا آرامى هاى تابستان گذشته در ايران حداقل ۷۲ نفر به ضرب گلوله نيروهاى بسيجى، امنيتى و لباس شخصى هاى دولتى كشته شده اند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG