لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۶

عراق از حضور در المپيک ۲۰۰۸ پکن محروم شد


سر در ورودی ساختمان کمیته ملی المپیک عراق. (عکس: AFP)

در پی انحلال کميته ملی المپيک عراق توسط دولت اين کشور، کميته بين المللی المپيک، عراق را به دليل مداخله دولت در ورزش، از حضور در المپيک محروم کرد.


حسين العميدی، دبيرکل کيمته المپيک عراق به خبرگزاری رويترز گفته است: «از تصميم نهايی کميته بين المللی المپيک در مورد محروميت عراق از عضويت در آن مطلع شديم.»


اين تصميم ضربه ای بزرگ به هفت ورزشکاری بود که اميد داشتند برای حضور در المپيک رهسپار پکن شوندکميته بين المللی المپيک در ماه مه گذشته و پس از انحلال کميته ملی المپيک و ديگر فدراسيون های ورزشی توسط دولت عراق، به اين کشور هشدار داده بود.


در نامه «آی او سی» به عراق آمده است: «با وجود همه تلاش های مشترک اين کميته و شورای المپيک آسيا در هشت ماه گذشته برای يافتن راه حلی مثبت با دولت حاکم بر عراق، ما متاسفيم به شما اطلاع دهيم که تصميم هيات اجرايی ای او سی در تاريخ چهارم ژوئن ۲۰۰۸ مبنی بر محروميت کميته ملی المپيک عراق تاييد شده است.»


دولت عراق در ماه مه گذشته کميته ملی المپيک را منحل کرد و مدعی شد که به دليل در حد نصاب نبودن تعداد مسوولان اين کميته، وجود آن غير موجه است. چهار عضو اصلی اين کميته از جمله رييس آن دو سال پيش ربوده شده اند و هنوز از سرنوشت آنان خبری در دست نيست.

در اين نامه همچنين آمده است: «بسيار از پيامد اين نتيجه متاسفيم زيرا اين محروميت ضربه ای شديد به جنبش المپيک و ورزش عراق و ورزشکاران عراقی خواهد بود. اما متاسفانه اين تصميم بنا بر شرايط موجود وضع شد.»


ربوده شدن سران کميته ملی المپيک عراق


دولت عراق در ماه مه گذشته کميته ملی المپيک را منحل کرد و مدعی شد که به دليل در حد نصاب نبودن تعداد مسوولان اين کميته، وجود آن غير موجه است. چهار عضو اصلی اين کميته از جمله رييس آن دو سال پيش ربوده شده اند و هنوز از سرنوشت آنان خبری در دست نيست.


گفته می شود که دستگاه های ورزشی عراق از سوی جناح های مذهبی در اين کشور اداره می شود.وزارت جوانان و ورزش عراق توسط شيعيان اداره می شود و کميته ملی المپيک شامل مسئولان باقی مانده از زمان صدام است که رياست آن با عدی، پسر بزرگتر صدام بود.


کميته بين المللی المپيک انحلال اين کميته را «بسيار شديد» توصيف کرده است، زيرا اين جامعه را مستقل دانسته و از دولت عراق خواسته است به استقلال داخلی کميته ملی المپيک اين کشور احترام بگذارد.


حضور نمايندگان ورزش عراق در مراسم گشايش المپيک ۲۰۰۴ آتن با استقبال گرمی رو به رو شد. اين نخستين حضور عراق پس از سقوط صدام و پسرش عدی بود، که به عنوان رييس کميته المپيک عراق ورزشکاران ناموفق در رسيدن به استانداردهای مورد نظر خود را شکنجه می کرد.


در المپيک آتن، تيم ملی فوتبال عراق در ميان شگفتی همگان پس از راهيابی به المپيک، تا حضور در مرحله نيمه پايانی پيش رفت. در المپيک ۲۰۰۸ پکن سهميه چهار ورزشکار عراقی که قرار بود در رشته های تير و کمان، جودو، قايقرانی رويينگ و وزنه برداری شرکت کنند، به ورزشکاران کشورهای ديگر داده می شود.


آخرين باری که يک کشور از حضور در المپيک محروم شد افغانستان بود که از حضور در المپيک سيدنی ۲۰۰۰ محروم شد. در اين سال، افغانستان همچنان توسط حکومت طالبان اداره می شد که دخالت محض در روند ورزش اين کشور داشت.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG