لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۵۹

عراق خواستار «زمان» برای مقابله با شورشیان کرد شد


معاون رییس جمهوری ترکیه سه شنبه برای دیدار با مقامات ترکیه به آنکارا سفر کرد.


طارق الهاشمی، معاون رييس جمهوری عراق از ترکيه خواسته است به بغداد فرصت بيشتری برای برخورد با حزب کارگران کردستان ترکيه ( پ ک ک ) دهد.


معاون رييس جمهوری عراق سه شنبه شب در حالی به آنکارا رفت که قرار است پارلمان ترکيه روز چهارشنبه، ۱۷ اکتبر، درباره صدور مجوز هجوم احتمالی ارتش اين کشور به شمال عراق برای سرکوبی حزب کارگران کردستان ترکيه، رای دهد.


نخست وزير ترکيه گفته است که مصوبه پارلمان به معنای هجوم قريب الوقوع به مناطق کردنشين شمال عراق نيست و او اميدوار است که اين مصوبه هرگز به اجرا گذاشته نشود.


نخست وزير ترکيه گفته است که مصوبه پارلمان به معنای هجوم قريب الوقوع به مناطق کردنشين شمال عراق نيست و او اميدوار است که اين مصوبه هرگز به اجرا گذاشته نشود.

طارق الهاشمی در سفر خود به ترکيه با رجب طيب اردوغان، نخست وزير و عبدالله گل، رييس جمهوری ترکيه ديدار و گفت و گو کرد.


آقای هاشمی بعد از اين ديدارها گفت که «عصبانيت و نا اميدی» ترکيه را درک می کند، اما وی خواهان زمان بيشتری برای حل مسئله جدايی طلبان کرد شده است.


وی افزود: «در صورتی که دولت عراق نتواند به تعهدات خود برای برخورد با جدايی طلبان کرد عمل کند، آنگاه ترکيه حق دارد که برای تامين امنيت خود هر کاری که لازم می داند، انجام دهد.»


گزارش خبرگزاری های ترکيه حاکيست که مقامات ترکيه در ديدار با معوان رييس جمهوری عراق خواستار خواهان اقدام سريع اين کشور در برخورد با جدايی طلبان کرد شدند.


آنکارا می گويد: حزب کارگران کردستان ترکيه (پ ک ک )در ليست گروه های تروريستی ترکيه و بسياری از جوامع ديگر قرار دارد، در حالی که اين گروه جنبش های خود را در مرز عراق سامان می دهد.


ترکيه از رهبران کردستان عراق نيز انتقاد کرده و آنها را متهم نموده است که تاکنون واکنشی در قبال تحرکات شورشيان کرد نشان نداده اند و اين گروه به راحتی اسلحه و مواد منفجره بدست آورده و در حملات خود در مرز ترکيه مورد استفاده قرار می دهد.


درگيری های اخير ميان جدايی طلبان کرد و ارتش ترکيه در ماه جاری پس از آن آغاز شد که ستيزه جويان کرد به کشتار بيش از بيست سرباز و افراد غير نظامی ترک متهم شده اند.


انتظار می رود روز چهارشنبه پارلمان ترکيه در غالب يک مصوبه، به دولت اين کشور مجوز يک ساله ای برای حمله احتمالی به مناطق کردنشين در شمال عراق صادر کند؛ اگرچه برخی خبرگزاری ها از حملات پراکنده ارتش ترکيه به روستاهای کردنشين در هفته جاری خبر داده اند.


با اين حال مقامات ايالات متحده آمريکا، اتحاديه اروپا و روسيه از ترکيه خواسته اند در رابطه با دست زدن به چنين اقدامی احتياط به خرج دهد.


مقامات آمريکايی هشدار می دهند که انجام يک حمله از سوی ترکيه می تواند برای منطقه زيان آور باشد.


XS
SM
MD
LG