لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۲۶

«۶۴ درصد اسراييلی ها خواهان گفت وگو با حماس هستند»


اسراييل در تلاش است تا با حملات هوايی و زمينی به نوار غزه گروه های تندروی فلسطينی را از پرتاب راکت های قسام به مناطق جنوبی اسراييل بازدارد. ( عکس : AFP)

نتايج يک نظر سنجی که روز چهارشنبه در اسراييل منتشر شد نشان می دهد که اکثريت مردم اين کشور خواهان مذاکره مقامات اسراييلی با گروه حماس هستند.


اسراييل از زمان کنترل نوار غزه توسط حماس هرگونه مذاکره با سران اين گروه را رد کرده و گفته است که حماس بايد موجوديت اسراييل را به رسمیت بشناسد، خشونت ها را متوقف کرده و قرارداد صلح با اين کشور منعقد کند.


گروه حماس از سوی اسراييل، آمريکا و کشورهای اروپايی به عنوان يک سازمان تروريستی معرفی شده است.


اما نظرسنجی اخیر در اسراييل نشان می دهد که ۶۴ درصد اسراييل ها خواستار اين هستند که تل آويو، با حماس وارد گفت و گو شده تا بتواند مانع از موشک پرانی اين گروه به خاک اسراييل و آزادی يک سرباز اسير اسراييلی توسط اين گروه شود.


سرباز گيلعاد شاليط در ژوئن سال ۲۰۰۶ توسط شبه نظاميان حماس ربوده شده و از آن زمان در اسارت اين گروه به سر می برد.


مقامات سازمان های شبه نظامی فلسطينی روز چهارشنبه اعلام کردند که در جريان حملات هوايی اسراييل به نوار غزه حداقل شش شبه نظامی کشته شدند.

بر اساس اين نظر سنجی، تنها ۲۸ درصد اسراييلی ها گفت و گو با حماس را رد کرده اند. نظرسنجی ياد شده توسط موسسه « دیالوگ» از يک جامعه آماری ۵۰۰ نفره به دست آمده و ضريب خطای آن نيز چهار درصد اعلام شده است.


در همین حال، مقامات سازمان های شبه نظامی فلسطينی روز چهارشنبه اعلام کردند که در جريان حملات هوايی اسراييل به نوار غزه حداقل شش شبه نظامی کشته شدند.


به گفته گروه حماس، پنج تن از شبه نظاميان وابسته به اين گروه در جريان حمله هوايی اسراييل به يک خودروی ون که در نزديکی شهر خان يونس در جنوب نوار غزه در حرکت بود کشته شدند.


يکی از سخنگويان ارتش اسراييل گفته است که اين گزارش را بررسی خواهد کرد.


گروه تندروی جهاد اسلامی نيز اعلام کرد که يکی از افراد مسلح اين گروه در حمله هوايی اوايل صبح اسراييل به شرق اردوگاه آوارگان بوريه در مرکز غزه به قتل رسيد.


اسراييل در تلاش است تا با حملات هوايی و زمينی به نوار غزه گروه های تندروی فلسطينی را از پرتاب راکت های قسام به مناطق جنوبی اسراييل بازدارد.


در ماه ژوئن گذشته جنبش حماس در جريان يک نبرد خونين با گروه فتح کنترل کامل نوار غزه را در دست گرفت و از آن زمان اين پرتاب موشک توسط مردان مسلح وابسته به اين گروه و همچنين جهاد اسلامی به مناطق مسکونی اسراييل شدت گرفته است.


نوار غزه که يک و نيم ميليون نفر جمعيت دارد به دليل محاصره اقتصادی اسراييل و انزوای آن به دليل مخالفت های جهانی با عملکرد گروه حماس در وضعيت دشوار اقتصادی و انسانی قرار دارد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG