لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۴

رويارويى احمدى نژاد و قوه قضاييه براى اعلام نام «مفسدان اقتصادى»


علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه (راست) به تهدید محمود احمدی نژاد در باره اعلام اسامی «مفسدان اقتصادی» واکنش نشان داد.
در حالى كه محمود احمدى نژاد گفته است در مناظره هاى تلویزیونی با نامزدهای انتخاباتی نام «مفسدان اقتصادى» را منتشر مى كند سخنگوى قوه قضاييه مى گويد: اعلام اسامى این افراد تنها وظيفه دستگاه قضايى است.

رييس جمهور ايران كه در ده روز مانده به انتخابات رياست جمهورى تحت فشار شدید تبليغاتى رقباى خود قرار گرفته است تهديد كرده كه در مناظره با آنها اگر مصلحت باشد اسامى مفسدان اقتصادى و اسناد و مدارك عملكرد بد دولت هاى ۲۴ سال گذشته را افشاء مى كند.

عيلرضا جمشيدى، سخنگوى قوه قضاييه ايران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به پرسشى در باره اختيارات آقاى احمدى نژاد براى اعلام اسامى این افراد گفت: اعلام اسامى مفسدان اقتصادى به موجب حكم قطعى دادگاه و فقط از سوى قوه قضائيه اعلام مى شود.

وى در واكنش به اظهارات رييس جمهور ايران مبنى بر لزوم تغيير عينك قوه قضاييه گفت: «عينك قوه قضاييه قانون است و قانون عوض نمى شود و ما اين عينك قوه قضاييه را عوض نخواهيم كرد.»

ناظران انتخاباتى مى گويند كه علت تهديد محمود احمدى نژاد براى افشاى آنچه كه فساد مالى مخالفان خود خوانده است، ريزش آراء وى در روزهاى كم باقيمانده تا انتخابات است.

رييس جمهور ايران در ادامه مبارزات انتخاباتى خود به شهر مشهد سفر كرد و در جمع هواداران خود، مخالفانش را به اتخاذ «روش هاى هيتلرى» متهم كرد و گفت: « مشاور هيلتر به وى گفته است كه اگر مى‌ خواهيد برنده شويد دروغ‌ ها را آن قدر بزرگ بگوييد كه كسى شك نكند و آقايان روش هيلترى را عليه ملت ما به كار گرفته‌ اند.»

وى افزود: «سه دولت گذشته در مراكز اصلى قدرت بودند و حالا دورهم جمع شده ‌اند و مى‌ خواهند ما را بزنند. امروز جمع شده ‌اند و مى‌ خواهند آب رفته را به جوى برگردانند و آن شرايط را دوباره بازسازى كنند.»

احمدی نژاد: «اگر به فضل الهى شما مردم بار مسووليت را به دوش من بگذاريد در سفرى كه به نيويورك خواهم داشت خطاب به سران كشورها خواهم گفت شماها كه سال‌ها ملت ايران را تهديد كرديد امروز هر كدامتان جرات دارد تهديد كند دستش را بالا كند تا ملت ايران دست‌ تان را قطع كند.»
آقاى احمدى نژاد گفت: « اگر به فضل الهى شما مردم بار مسووليت را به دوش من بگذاريد در سفرى كه به نيويورك خواهم داشت خطاب به سران كشورها خواهم گفت شماها كه سال‌ها ملت ايران را تهديد كرديد امروز هر كدامتان جرات دارد تهديد كند دستش را بالا كند تا ملت ايران دست‌ تان را قطع كند.»

منتقدان رييس جمهور ايران را متهم مى كنند كه به رغم در آمد بيش از ۳۰۰ ميليارد دلارى ایران، وی نتوانسته است تورم را مهار كند و تنها به توزیع پول در ميان مردم پرداخته است.

در حوزه سياست خارجى نيز آقاى احمدى نژاد به ناديده گرفتن منافع ملى با سخنرانى هاى آتشين خود و زمينه سازى براى صدور سه قطعنامه تحريمى عليه ايران متهم شده است.

تذكر به دو رسانه دولتى

در همين حال، سازمان بازرسى كل كشور كه بر روند انتخابات نظارت دارد در نامه اى به صدا و سيماى جمهورى اسلامى ايران و روزنامه دولتى «ايران» به آنها تذكر داده است كه بى طرفى خود را رعايت كنند.

اصلاح طلبان مى گويند كه اين دو رسانه بزرگ دولتى با پخش و انتشار گسترده اخبار تبليغاتى محمود احمدى نژاد و برنامه سازى عليه رقباى وى حمايت از يك نامزد خاص را در دستور كار خود قرار داده اند.

بر اساس قانون انتخابات ايران، رسانه ها و دستگاه هایى كه از دولت بودجه مى گيرند حق تبليغ به نفع نامزد خاصى را ندارند.

از سوى ديگر، مير حسين موسوى كه رقيب اصلى رييس جمهور ايران در انتخابات رياست جمهورى ۲۲ خردادماه است در مصاحبه اى با سايت «جمهوريت» گفته است كه به پيروزى در مرحله اول انتخابات فكر مى كند و افزود: «شما به اين موج سبز گسترده نگاه كنيد. پيروزى از آن ماست.»

رنگ سبز نشانه اختصاصى ستاد آقاى موسوى است و طرفداران وى در گردهمايى هاى خود اين رنگ را در پوشش و پوسترهاى تبليغاتى خود تبليغ مى كنند.

وى همچنين گفته است از مناظره انتخاباتى با محمود احمدى نژاد كه قرار است چهارشنبه شب صورت گيرد كنار نمى كشد.

طرفداران دولت نهم در روزهاى اخير تبليغ كرده بودند كه نخست وزير سابق ايران به دليل نگرانى از مناظره خواستار لغو آن شده است.
XS
SM
MD
LG