لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۵۵

آیت الله خامنه ای: زیر سوال بردن انتخابات «بزرگترین جرم» است


آيت الله خامنه اى در بخش ديگرى از اظهارات خود به شعارهاى هواداران جنبش سبز در اعتراض هاى اخير اشاره كرده و از «مخالفت و خط زدن شعار مرگ بر اسرائيل و مرگ بر آمريكا» توسط آنها انتقاد كرد.
آيت الله على خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى ايران، در تازه ترين حمله خود به مخالفان نتايج انتخابات رياست جمهورى، زير سوال بردن اصل انتخابات را «بزرگترين جرم» دانست.

رهبر ايران روز چهارشنبه با بيان اينكه در حوادث پس از انتخابات، اصل انتخابات و حضور به گفته وى، «پر عظمت و نصاب شكن مردم»، مسئله اصلى بود، اظهار داشت: «همان فرداى انتخابات عده اى بدون دليل و استدلال، آن انتخابات عظيم را دروغ خواندند. آيا اين جرم كمى است.»

آيت الله خامنه اى بدون نام بردن از فرد يا افرادى، با بیان اینكه در همان ساعات اول به «عناصر صحنه گردان» حوادث پس از انتخابات پيغام داده است، افزود: «به آنها پيغام خصوصى دادم كه شما در حال شروع برخى مسائل هستيد اما ديگران از آنها سوء استفاده مى كنند و شما نمى توانيد ماجرا را كنترل كنيد و همانطور هم شد.»

وى ادامه داده است: «كسانى كه وارد عرصه سياست مى شوند بايد مثل شطرنج باز ماهر، حركات و تغييرات بعدى عرصه را نيز محاسبه و پيش بينى كنند.»

به نظر مى رسد اشاره رهبر جمهورى اسلامى ايران به مهدى كروبى و مير حسين موسوى، نامزدهاى انتخابات رياست جمهورى دهم، باشد كه در بيانيه هاى خود نتايج انتخابات را ناشى از «مهندسى آراء و تقلب گسترده» خوانده بودند.

اين دو نامزد با رد معرفی محمود احمدى نژاد به عنوان رييس جمهور اعلام كردند كه دولت بر آمده از آن مشروعيت ندارد.

به دنبال اعلام نتايج انتخابات، اعتراض هاى وسيعى شهرهاى بزرگ ايران را فرا گرفت كه در جريان آن صدها نفر از سوى نيروهاى امنيتى و انتظامى بازداشت شدند.

ساعاتى پس از سخنان آيت الله خامنه اى، حميد رسايى، نماينده اصولگراى مجلس، سخنان رهبر ايران را «تاييد شكايت ‪۱۰۰‬ نماينده از اقدامات دشمن پسند امثال موسوى» دانست.

به گزارش خبرگزارى جمهورى اسلامى، ايرنا، وى از قوه قضائيه خواست هر چه سريعتر مير حسين موسوى را پاى ميز محاكمه بكشاند.

ابراز علنى مسائل

آيت الله خامنه اى در بخش دیگری از سخنانش به خطبه هاى نماز جمعه روز ۲۹ خرداد خود اشاره كرد و گفت: «ابتدا پيغام خصوصى و نصيحت لازم داده شد اما وقتى انسان ناچار مى شود برخى مسائل را علنا نيز ابراز مى كند.»

رهبر ايران در نخستين نماز جمعه پس از انتخابات، معترضان و رهبران آنها را تهديد كرد كه اگر خونى ريخته شود مسئوليت اين وضعيت با آنها خواهد بود.

در جريان سركوب تظاهرات مسالمت آميز معترضان از سوى نيروهاى بسيج، سپاه و نيروى انتظامى دهها نفر كشته شدند. مقام هاى ايران تعداد كشته شدگان را ۳۶ نفر و معترضان نيز آمار ۷۲ نفره اى را اعلام كرده اند.

آيت الله خامنه اى در بخش ديگرى از اظهارات خود به شعارهاى هواداران جنبش سبز در اعتراض هاى اخير اشاره كرده و از «مخالفت و خط زدن شعار مرگ بر اسرائيل و مرگ بر آمريكا» توسط آنها انتقاد كرد.

وى پرسيده است: «معناى واقعى اين مسائل چيست؟»

رهبر ايران آنچه را كه «مواجهه كردن مجموعه اى از مردم با نظام» توصيف كرده است را «خلافى بزرگ» دانست.

اظهارات روز چهارشنبه رهبر جمهورى اسلامى كه با تهديد ضمنى رهبران معترضان همراه بوده است مى تواند راه را براى برخورد اصولگرايان تندرو با آنها و محاكمه احتمالی موسوى و كروبى باز كند.

در هفته هاى پس از انتخابات، رسانه ها و اصولگرايان نزديك به دولت محمود احمدى نژاد خواستار بازداشت و محاكمه مهدى كروبى و مير حسين موسوى به اتهام «اقدام عليه امنيت ملى» و «آشوب طلبى» شده اند.

اين تهديدها در زمانى بيان مى شود كه هر دو نامزد انتخابات اعلام كرده است كه به اعتراض ها ادامه خواهند داد و معترضان نتايج انتخابات نيز به صورت خودجوش در شبكه هاى اجتماعى اينترنتى و وبلاگ ها خواستار حضور در مراسم ۱۳ آبان براى نشان دادن اعتراض خود شده اند.

دیدن نظرات (۵۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG