لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۴۳

انتقاد خامنه ای از تحصیل دو میلیون دانشجو در رشته های علوم انسانی


رهبر جمهورى اسلامى ايران از مدافعان جدى و سرسخت اسلامى كردن دانشگاه ها و بازبينى در دروس رشته هاى علوم انسانى است كه به گفته او از تئورى هاى غربى نشات گرفته و مروج سكولاريسم دينى است.
رهبر جمهورى اسلامى ايران از مدافعان جدى و سرسخت اسلامى كردن دانشگاه ها و بازبينى در دروس رشته هاى علوم انسانى است كه به گفته او از تئورى هاى غربى نشات گرفته و مروج سكولاريسم دينى است.
آيت الله على خامنه اى، رهبر ايران، با ابراز نگرانى از تحصيل دو ميليون دانشجو ايرانى در رشته هاى علوم انسانى گفت: آموزش علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.

رهبر جمهورى اسلامى ايران روز يكشنبه با اشاره به تحصيل حدود دو ميليون دانشجو از سه ميليون و ۵۰۰ هزار دانشجوى ايرانی در رشته هاى علوم انسانى گفت: «اين مسئله نگران كننده است زيرا توانايى مراكز علمى و دانشگاه ها در زمينه كار بومى و تحقيقات اسلامى در علوم انسانى و همچنين تعداد اساتيد مبرز و معتقد به جهان بينى اسلامى رشته هاى علوم انسانى در حد اين تعداد دانشجو نيست.»

آيت الله خامنه اى كه در حضور جمعى از اساتيد، اعضای هیئت های علمی و روساى دانشگاه ها سخنرانى مى كرد، افزود: «بسيارى از علوم انسانى مبتنى بر فلسفه هايى است كه مبانى آنها ماديگرى و بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى است و آموزش اين علوم موجب بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى مى شود و آموزش اين علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.»

وى از دولت محمود احمدى نژاد، مجلس شوراى اسلامى و شوراى عالى انقلاب فرهنگى خواست تا به گفته او، اين موضوع را مورد «توجه جدى» قرار دهند.

رهبر جمهورى اسلامى ايران از مدافعان جدى و سرسخت اسلامى كردن دانشگاه ها و بازبينى در دروس رشته هاى علوم انسانى است كه به گفته او از تئورى هاى غربى نشات گرفته و مروج سكولاريسم دينى است.

«بسيارى از علوم انسانى مبتنى بر فلسفه هايى است كه مبانى آنها ماديگرى و بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى است و آموزش اين علوم موجب بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى مى شود و آموزش اين علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.»

آیت الله خامنه ای
وى از ابتداى دهه ۱۳۷۰ بارها خواستار اسلامى شدن دانشگاه و مراكز علمى و تحقيقاتى شده است.

مردادماه سال گذشته، محمد مهدى زاهدى، وزير علوم، تحقيقات و فناورى، اعلام كرد كه پروژه اسلامى كردن دانشگاه ها در دستور كار قرار دارد و چندين پژوهشكده آموزشى از جمله «موسسه پژوهشى امام خمينى» كه زير نظر محمد تقى مصباح يزدى اداره مى شود در حال كار بر روى آن هستند.

آقاى زاهدى در همين زمينه «شوراى اسلامى شدن دانشگاه ها» را تشكيل داد و حجت الاسلام «روح الله شاطرى» را به رياست آن برگزيد.

وى در قدم بعدى خود، كميته «پيگيرى مطالبات مقام معظم رهبرى از وزارت علوم راجع به اسلامى شدن دانشگاه ها» را در وزارت علوم مستقر كرد.

اين كميته در زمينه اسلامى شدن دانشگاه ها «راهبردى» را در شوراى عالى انقلاب فرهنگى به تصويب رساند و در سه حوزه «استاد، متون درسى و دانشجو» كار خود را آغاز كرد.

در همين زمينه، آيت الله مصباح يزدى، از روحانيون بلندپايه محافظه كار جمهورى اسلامى ايران و حامى اصلى دولت آقاى احمدى نژاد نيز در ديدار آذرماه سال ۸۶ وزير علوم با او خواستار تلاش سريع دولت نهم در زمينه اسلامى كردن دانشگاه ها شد.

زاهدى در پاسخ قول داد كه «ظرف پنج سال آينده دانشگاه هاى كشور را اسلامى كند» تا به گفته وى، «با برنامه ريزى هاى منسجم به جايى برسيم كه هنگام ورود به دانشگاه حس كنيم به يك دانشگاه اسلامى قدم گذاشته ايم.»

تلاش دولت احمدی نژاد برای اسلامی کردن دانشگاه در حالی دنبال می شود که در چهار سال گذشته دهها تن از استادان رشته های مختلف علوم انسانی اخراج و یا بازنشسته شدند. منتقدان این اقدام می گویند که هدف دولت نهم و دهم، راه اندازی انقلاب فرهنگی جدید و تصفیه دانشجویان و اساتید مخالف است.

«تعبد و تدين دانشجويان»

رهبر جمهورى اسلامى ايران در سخنان روز يكشنبه خود خواستار «گسترش فضاى معنويت در دانشگاه ها» شد و گفت: «هر چه جوانان و دانشجويان داراى تعبد و تدين بيشتر باشند، عمل، رفتار و فكر آنها از آسيب كمترى برخوردار خواهد بود.»

آيت الله خامنه اى «آزادى در نظام اسلامى» را «آزادى واقعى» خواند و ابراز عقيده كرد كه «جمهورى اسلامى، آزادى غير واقعى و مورد نظر غرب را مطلقا قبول ندارد و در اين خصوص هيچ رودربايستى هم با غرب نخواهد داشت.»

در اين مراسم كه عبدالحسين روح الامينى، پدر محسن روح الامينى از كشته شدگان زندان كهريزك پس از نا آرامى هاى ناشى از اعلام نتيجه انتخابات حضور داشت، رهبر ايران به وقايع پس از انتخابات رياست جمهورى اشاره كرد و گفت: «همه افرادى كه در اين حوادث دچار آسيب شده اند، بدانند نظام، تصميم بر مجامله و گذشت ندارد.»

وى افزود: «همانگونه كه با افرادى كه صريحاً با نظام مقابله مى كنند (نظام) از موضع قانون و حق برخورد مى كند، اگر كار بد و جنايتى انجام شده باشد، با عوامل اين اقدامات نيز از موضع قانون و حق، برخورد خواهد شد.»

به رغم گذشت بيش از دو ماه از سركوب اعتراض هاى خيابانى به نتيجه انتخابات رياست جمهورى و كشته شدن دهها نفر از معترضان، مقام هاى جمهورى اسلامى ايران هنوز برخوردى با عوامل اين حوادث انجام نداده اند.

در حالى كه مقام هاى ايران از كشته شدن حداقل ۳۰ نفر در اين اعتراض ها خبر داده اند مخالفان مى گويند كه سركوب هاى پليس ضد شورش و بسيجى ها نزديك به ۶۹ كشته و چندين نفر مفقودى بر جاى گذاشته است.
XS
SM
MD
LG