لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۰

حسين مرعشى، سخنگوی کارگزاران سازندگی، بار ديگر روانه زندان شد


بر اساس اطلاعيه دادستانى تهران، آقاى مرعشى از سوى شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامى تهران به اتهام «تبليغ عليه نظام» به يكسال حبس تعزيرى محكوم شده بود كه راى ياد شده توسط دادگاه تجديد نظر نيز تاييد شده بود.
دادسراى عمومى و انقلاب تهران مى گويد كه حسين مرعشى، سخنگوى حزب كارگزاران سازندگى و از نزديكان هاشمى رفسنجانى، پس از اتمام مرخصى نوروزى اش به زندان معرفى شده است.

آقاى مرعشى كه پسر عموی همسر رييس مجلس خبرگان رهبرى است روز ۲۸ اسفند ماه «با شكايت مدعى ‌العموم» و براى «اجراى حكم يك ساله ‌‌اش» بازداشت و روانه زندان اوين شده بود.

اما وى توانست دو روز پس از بازداشت از مرخصى نوروزى استفاده كند و آزاد شود.

بر اساس اطلاعيه دادستانى تهران، آقاى مرعشى از سوى شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامى تهران به اتهام «تبليغ عليه نظام» به يكسال حبس تعزيرى محكوم شده بود كه راى ياد شده توسط دادگاه تجديد نظر نيز تاييد شده بود.

آقاى مرعشى از مخالفان دولت محمود احمدى نژاد به شمار مى رود و حزب كارگزاران سازندگى که وی از اعضای ارشد آن به شمار می رود نيز در انتخابات ۲۲ خرداد سال ۸۸ از نامزدى مير حسين موسوى حمايت كرده بود.

در يكسال گذشته فشارها بر اطرافيان و خانواده اكبر هاشمى رفسنجانى، رييس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از سوى گروه هاى افراطى و رسانه هاى نزديك به آنها افزايش يافته است و برخى از اعضاى خانواده وى براى مدت كوتاهى بازداشت شده اند.

روز دوم فرودين ماه، حسن لاهوتى، فرزند فائزه هاشمى، كه از لندن به تهران باز مى گشت در بدو ورود به فرودگاه امام از سوى نيروهاى امنيتى بازداشت و روانه زندان اوين شد.

آقاى لاهوتى يك روز بعد با سپرده وثيقه ۷۳ ميليون تومانى و به گفته دادستان تهران، «با ابراز پشيمانى از اعمال ارتكابى» آزاد شد.

دادستانى تهران در اطلاعيه روز يكشنبه خود گفته است كه «پرونده اتهامى حسن لاهوتى اشكورى پس از تكميل تحقيقات، با صدور كيفرخواست به اتهام ارتكاب جرائم امنيتى به دادگاه انقلاب اسلامى ارسال شده است.»

دفتر دادستانى به جزئيات جرايم امنيتى نوه رييس مجلس خبرگان رهبرى اشاره اى نكرده است ولى پيشتر پايگاه اينترنتى جنبش راه سبز( جرس) به نقل از «منابع آگاه»، اتهام پسر ۲۳ ساله فائزه هاشمى را «انتقاد از رهبر جمهورى اسلامى» اعلام كرده بود.

برخى از تحليلگران سياسى هدف بازداشت اطرافيان اكبر هاشمى رفسنجانى را «تنگ تر كردن حلقه محاصره آقاى هاشمى» ارزيابى كرده اند.

هواداران و رسانه ‌هاى نزديك به دولت، آقاى رفسنجانى و بويژه پسر وى، مهدى هاشمى، را متهم كرده اند كه از اعتراض‌ هاى هواداران جنبش سبز به نتيجه انتخابات حمايت كرده و در دامن زدن به اغتشاش‌ها نقش فعالى داشته اند.

آقاى رفسنجانى از منتقدان اصلى دولت محمود احمدى نژاد به شمار مى رود و در جريان اعتراض هاى خيابانى به نتيجه انتخابات، در آخرین خطبه نمازجمعه خود در تیرماه سال گذشته، خواستار آزادی بازداشت شدگان، قانع كردن معترضان و دلجويى از آسيب ديدگان شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG