لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۷

میر حسین موسوی: در صورت انتخاب، اعتماد سازی می کنم


گروه هاى سياسى نزديك به جناح اصلاح طلب در ايران پس از انصراف محمد خاتمى از شركت در انتخابات رياست جمهورى، گفته اند كه با نظر مثبت به نامزدى مير حسين موسوى مى نگرند ولى هنوز هيچ حزب عمده سياسى به طور رسمى از وى حمايت نكرده است.
مير حسين موسوى، نامزد انتخابات رياست جمهورى، در نخستين مصاحبه مطبوعاتى خود گفت: در صورت انتخاب شدن، تصوير «افراطى» از ايران را تغيير خواهد داد.

آقاى موسوى كه اسفندماه گذشته نامزدى خود را براى رقابت هاى انتخابات رياست جمهورى ايران اعلام كرد روز دوشنبه گفت: «يكى از آسيب هايى كه در سياست خارجى ما ديده مى شود افراط و تفريط و برخى حادثه جويى هاست كه لطمات جدى وارد كرده و بايد اين افراط و تفريط ها را از بين برد.»

وى گفت كه در صورت انتخاب، سياست تنش زدايى را در پيش خواهد گرفت و افزود: «سعى ما اين خواهد بود كه اعتماد سازى كنيم و بدبينى هاى تصنعى و مربوط به برخى موضع گيرى هاى افراطى را از بين ببريم.»

به گفته آقاى موسوى، اين اعتماد سازى چه در داخل كشور و چه در سطح بين الملل به نفع منافع ملى ايران خواهد بود.

جمهورى اسلامى ايران از سال ۱۳۵۷ كه انقلاب اسلامى در آن به پيروزى رسيد به عنوان كشورى با سياست هاى افراطى ضد غرب شناخته شده است.

ايران همچنين از سوى سازمان هاى بين المللى حقوق بشر به عنوان يكى از نقض كنندگان حقوق بشر و آزادى هاى فردى معرفى شده و در سال هاى اخير به دليل فعاليت هاى هسته ايش به رويارويى با جامعه بين المللى روى آورده است.

كشورهاى غربى معتقدند كه ايران در پوشش برنامه هسته اى خود فعاليت هاى نظامى – اتمى را نيز تعقيب مى كند، امرى كه تهران آن را رد كرده و مى گويد كه اهداف اين برنامه صلح آميز است.

مير حسين موسوى در مصاحبه مطبوعاتى خود بر ادامه برنامه هسته اى ايران تاكيد كرد و گفت: «تصميمى كه كل نظام گرفت اين بود كه ما بايد اين تكنولوژى را داشته باشيم و هيچ عقب نشينى در اين زمينه وجود ندارد؛ چرا كه عوارض آن بسيار گسترده خواهد بود.»

وى فعاليت هاى هسته اى را به «ملى شدن صنعت نفت» تشبيه كرد و گفت: «در كل موضع من حفظ اين تكنولوژى هسته اى با مقاصد صلح آميز است.»

«يكى از آسيب هايى كه در سياست خارجى ما ديده مى شود افراط و تفريط و برخى حادثه جويى هاست كه لطمات جدى وارد كرده و بايد اين افراط و تفريط ها را از بين برد.»

میر حسین موسوی
سازمان ملل از ايران خواسته است كه براى اعتماد سازى جهانى فعاليت هسته اى خود را به طور موقت به حال تعليق در آورد ولى ايران چنين درخواستى را رد كرده است. به دليل مقابله جويى تهران با چنين درخواستى، شوراى امنيت تا كنون سه قطعنامه تحريمى عليه جمهورى اسلامى ايران تصويب كرده است.

«طرح امنيت اجتماعى را جمع مى كنم»

مير حسين موسوى از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ نخست وزيرى ايران را در دوران جنگ هشت ساله ميان ايران و عراق بر عهده داشت. با تغيير قانون اساسى ايران در سال ۱۳۶۸و حذف پست نخست وزيرى، وى نيز به مدت ۲۰ سال از صحنه سياست در ايران كناره گیری کرد.

نامزد انتخابات رياست جمهورى ايران در بخش ديگرى از مصاحبه مطبوعاتى خود با اين پرسش روبرو شد كه در دوران نخست وزيرى او جامعه ايران «شاهد بگير و ببندهايى» بوده است و نظر او در باره طرح امنيت اجتماعى چيست.

آقاى موسوى با رد اين طرح كه از سوى نيروى انتظامى و با حمايت دولت محمود احمدى نژاد اجرا مى شود گفت: «طرح امنيت اجتماعى به نظر من تامين كننده نظرات و اهداف نظام نمى تواند باشد...در جريان اين برخوردها ممكن است سوء نيت هايى نيز اتفاق بيفتد و اين ها به حساب نظام گذاشته شود و من اين مسئله امنيت اجتماعى و گشت ها را جمع مى كنم.»

گروه هاى سياسى نزديك به جناح اصلاح طلب در ايران پس از انصراف محمد خاتمى از شركت در انتخابات رياست جمهورى، گفته اند كه با نظر مثبت به نامزدى مير حسين موسوى مى نگرند ولى هنوز هيچ حزب عمده سياسى به طور رسمى از وى حمايت نكرده است.

آقاى موسوى اميدوار است كه علاوه بر جناح اصلاح طلب، برخى از گروه هاى نزديك به اصولگرايان كه از سياست هاى محمود احمدى نژاد رويگردان شده اند نيز به حمايت از او بپردازند و او با پشتوانه قوى تر برنامه هاى خود را به پيش ببرد.

در حال حاضر علاوه بر مير حسين موسوى، مهدى كروبى، دبير كل حزب اعتماد ملى نيز به عنوان نامزد اصلاح طلب در صحنه انتخابات رياست جمهورى حاضر شده است.

آقاى موسوى در مورد رويكرد خود در قبال دولت باراك اوباما گفت: ادبيات آقاى اوباما را متفاوت با آقاى بوش مى دانيم ولى منتظريم ببينيم آيا اين تفاوت در ديگر رويكردهاى اين كشور نيز وجود خواهد داشت يا خير.

وى افزود: «اگر اين تفاوت را ببينيم چرا مذاكره نكنيم؟ حتما مذاكره خواهيم كرد ولى اگر اين طور نباشد پاسخ منفى است.»

دولت جديد آمريكا گفته است خواهان تغيير سياست هاى خود در برابر ايران است و اگر ايران مشت گره كرده خود را باز كند دست دوستى آمريكا به سوى اين كشور دراز خواهد شد.
XS
SM
MD
LG