لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۴۲

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران


روزنامه همشهری از تغييرات گسترده فرمانداران در آستانه انتخابات خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، کاظم جلالی از تهيه نامه ای خبر داده که قرار است اعضای کميسيون امنيت ملی مجلس درباره متوقف کردن عزل و نصب فرمانداران به وزير کشور بنويسند.


اين عضو کميسيون امنيت ملی مجلس درباره نامه اعضای اين کميسيون به وزير کشور به همشهری گفته است: «زمانی که رسما کشور وارد فضای انتخاباتی می شود عزل و نصب ها در سطح عالی ترين مقامات اجرايی شهرستان تفسير و توجيه انتخاباتی پيدا می کند و لذا ضروری است که موضوع اين نامه به يک حکم تبديل شود و در آستانه انتخابات از عزل و نصب مقامات جلوگيری شود.»


لزوم انتقال پایتخت از تهران


روزنامه خراسان اظهارات وزير کار و امور اجتماعی در مورد انتقال پايتخت را مورد توجه قرار داده است.


به نوشته اين روزنامه، آقای جهرمی گفته با توجه به افزايش جمعيت استان و شهر تهران و مشکلات موجود در صنايع آن موضوع انتقال پايتخت همچنان ضرورت دارد و در دستور کار شورای مسکن نيز قرار گرفته است.


روزنامه خراسان نوشته که وزير کار گفته است:«مشکلات شهر تهران مربوط به جغرافيای تهران نيست و با توجه به جمعيت استان و شهر تهران مشکلات آن به کل کشور مربوط می شود.»


وزير کار جمهوری اسلامی ایران يکی از دلايل در دستور قرار گرفتن تغيير پايتخت را رفع مشکل بيکاری استان تهران عنوان کرده است .


کیهان و پذیرش ناکامی دولت احمدی نژاد


روزنامه کيهان در سرمقاله روز دوشنبه خود ناکامی دولت محمود احمدی نژاد را پذيرفته اما آن را به وجود سه چالش بيرون از دولت نسبت داده است.


اين روزنامه، «تهديد غرب به حمله نظامی و تحريم ايران در پی شکسته شدن تعليق فعاليت های هسته ای کشور در ماه پايانی دولت آقای خاتمی»، «چالش اقتصادی و مشکلاتی نظير تورم و تبعيض» و «تجديد سازمان جريان های سياسی رقيب» را به عنوان عوامل ناکامی دولت در تحقق شعارهای اوليه معرفی کرده است.


کيهان همچنين برخی از منتقدان دولت فعلی را متهم کرده که «آنان عامل تورم و مشکلات اقتصادی در کشور هستند.»


«برداشت ۱۵ هزار ميليارد تومان در۱۰دقيقه»


روزنامه آفتاب يزد از «برداشت ۱۵ هزار ميليارد تومان از ذخيره ارزی در ۱۰ دقيقه» خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، قابل تامل ترين مصوبه مجلس هفتم در ماه های اخير مصوبه چهارشنبه گذشته مجلس بود که اعتراض حسن سبحانی، عـضـو کمیسیون برنامه و بودجه را در جلسه روز یکشنبه مجلس برانگيخت.


آفتاب يزد از قول آقای سبحانی چنين مصوبه ای را «غير قانونی» اعلام کرده و نوشته است که بر اساس اين مصوبه، «مبلغ ۱۵ هزار ميليارد تومان از حسـاب ذخیـره ارزی برای پرداخت بدهی دولت به بانک ها و افزايش سرمايه دولت در بانک ها اختصاص می يابد.»


اين نماينده مجلس با اشاره به طرح و تصويب اين مصوبه تنها در ۱۰ دقيقه گفته است:«اين ۱۵ هزار ميليارد تومان در حال حاضر معادل ۲۰ ميليارد دلار است که برابر بودجه عمرانی کل کشور در سال ۸۶ است.»


محاکمه دو مدیر مسئول روزنامه


روزنامه جام جم از محاکمه مديران مسئول روزنامه های اعتماد و نسيم صبا در شعبه ۷۶ دادگاه کيفری تهران خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، اتهام الياس حضرتی، نشر اکاذيب و تشويش اذهان عمومی عنوان شده و مجيد قاسمی فيض آبادی نيز از سوی دادسرای تهران به اتهام انتشار مطالبی در خصوص انتخابات مجلس هفتم و از جمله اعلام نگرانی از تقلب و برگزاری «انتخابات غير عادلانه و غير آزادانه» به نشر مطالب خلاف واقع متهم شده است.


به نوشته روزنامه جام جم، نماينده دادستان به ويژه هشدار اين روزنامه در مورد «دخالت نظاميان در انتخابات» را يکی از موارد اتهامی مدير مسئول روزنامه نسيم صبا عنوان کرده است .


«سکوت مسئولان درباره آنفولانزای پرندگان»


روزنامه اعتماد از «سکوت مسوولان درباره آنفولانزای پرندگان» خبر داده و نوشته است:«مرغداری های اطراف تهران و شهرستان های ديگر يکی پس از ديگری تعطيل می شوند.»


به نوشته اين روزنامه، «هرچند تاکنون هيچ نظر رسمی از سوی مسوولان مبنی بر وجود آنفولانزای پرندگان در ايران اعلام نشده است اما کارکنان وزارت بهداشت اقدام به از بين بردن مرغ ها در مرغداری ها بدون بيان هيچ دليل خاصی کرده اند.»


اعتماد با اشاره به اين که «ماموران وزارت بهداشت و درمان به علت شيوع بيماری های تنفسی در بين مرغ ها به مرغداری ها رفته و تمام مرغ ها را به وسيله گاز از بين می برند»، نوشته که «تاکنون تمام سازمان های مسوول و مرتبط با بيماری آنفولانزای پرندگان وجود اين بيماری را رسماً تکذيب کرده اند اما يکی از کارشناسان سازمان دامپزشکی از وجود اين بيماری در ايران خبر داده است . »


وام مسکن پرداخت می شود؟


و در آخر، در حالی که روزنامه ايران، ارگان رسمی دولت، در صفحه اول خود خبر داده که «بانک ها با يک سند دو وام ۱۸ ميليون تومانی می دهند»، روزنامه جمهوری اسلامی از ممنوع شدن پرداخت وام در برخی از استان ها خبر داده است.


اين روزنامه نوشته است:«طبق دستورالعملی که از سوی اداره امور شعب بانک ملی استان خوزستان صادر شده است پرداخت همه وام های بانکی به جز وام ازدواج از تاريخ ۲۵ آذر ۸۶ ممنوع شده است.»


روزنامه جمهوری اسلامی همچنين نوشته است: «اين دستور در حالی صادر شده که هم اينک پرونده های زيادی روی ميز بانک های ملی استان خوزستان آماده پرداخت می باشند و افراد زيادی در راهروهای بانک ها درحال تردد و رايزنی برای دريافت اين وام ها هستند.»


XS
SM
MD
LG