لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۴۳

کره شمالی نشست مقدماتی دو کره را به تعويق انداخت


دو کره شمالی و جنوبی از زمان جنگ سه ساله در دهه ۱۹۵۰ ميلادی قرارداد صلح را به طور رسمی امضا نکرده اند.

در حالی که حدود دو هفته به ديدار رهبران دو کره شمالی و جنوبی باقی مانده است، کره شمالی روز يکشنبه، ۱۲ اوت، نشست مقدماتی نمايندگان دو کشور را که قرار بود روز دوشنبه آينده تشکيل شود به زمان بعد موکول کرد.


هدف از نشست روز دوشنبه نمايندگان دو کره ايجاد آمادگی برای ديدار کم سابقه رهبران دو کشور همسايه عنوان شده بود که قرار است در اواخر ماه جاری ميلادی به مدت دو روز در پيونگ يانگ، پايتخت کره شمالی، صورت گيرد.


طبق گزارش ها، رو مو هيون، رييس جمهوری کره جنوبی و کيم جونگ ايل، رهبر کره شمالی، از بيست و هشتم تا سی ام ماه جاری ميلادی با يکديگر ديدار خواهند کرد.


بر اساس اظهارات يک مقام ارشد وزارت اتحاد دو کره، پيونگ يانگ به دولت کره جنوبی گفته است که روز دوشنبه آينده تاريخ جديدی را برای نشست نمايندگان دو کشور اعلام خواهد کرد.

اين اولين ديدار رهبران دو کره طی هفت سال گذشته است که با هدف بهبود روابط و مناسبات دو کره شمالی و جنوبی صورت می گيرد.


بر اساس اظهارات يک مقام ارشد وزارت اتحاد دو کره، پيونگ يانگ به دولت کره جنوبی گفته است که روز دوشنبه آينده تاريخ جديدی را برای نشست نمايندگان دو کشور اعلام خواهد کرد.


هنوز از علت و انگيزه کره شمالی در به تعويق انداختن اين نشست مقدماتی گزارشی منتشر نشده است.


در عين حال، برخی تحليل گران با انتقاد از رييس جمهوری کره جنوبی ، که حدود شش ماه تا پايان دوره رياست جمهوری وی باقی مانده، معتقدند رو مو هيون بيشتر در تلاش است با ديدار از کره شمالی وجهه سياسی خود را در داخل کشور حفظ کند.


دو کره شمالی و جنوبی از زمان جنگ سه ساله در دهه ۱۹۵۰ ميلادی قرارداد صلح را به طور رسمی امضا نکرده اند و فضای جنگ سرد همواره بر روابط اين دو کشور همسايه حاکم بوده است.


انتظار می رود در جريان سفر رييس جمهوری کره جنوبی به پيونگ يانگ، طرفين علاوه بر عادی سازی روابط، قراردادهای تجاری و همچنين ادامه روند خلع سلاح اتمی کره شمالی را با يکديگر به بحث و تبادل نظر گذارند.


XS
SM
MD
LG