لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۰

اوباما: آمريكا مصمم به مبارزه با دزدى دريايى است


باراک اوباما با ستايش از شجاعت ريچارد فيليپس، ناخدای كشتى آلاباما مرسك كه در گروگان دزدان دريايى سومالى بود او را «الگويى براى آمريكاييان» دانست.
ساعاتى پس از آزادى يك ناخدای آمريكايى از دست دزدان دريايى، باراك اوباما گفت: آمريكا مصمم به مبازره با دزدى دريايى در سواحل سومالى است.

رييس جمهور آمريكا گفت: ما براى متوقف كردن افزايش دزدى دريايى در اين منطقه اقدام مى كنيم.

آقاى اوباما افزود: «براى دستيابى به اين هدف و به منظور اجتناب از حملات بيشتر، آمادگى براى اقدامات عليه دزدى دريايى و اطمينان از اينكه كسانى كه دست به چنين اقدامى مى زنند مجازات خواهند شد، بايد با ديگر متحدان خود كار كنيم.»

وى با ستايش از شجاعت ريچارد فيليپس، ناخدای كشتى آلاباما مرسك كه در گروگان دزدان دريايى سومالى بود او را «الگويى براى آمريكاييان» دانست.

ريچارد فيليپس پس از پنج روز كه در اسارت دزدان دريايى بود روز يكشنبه و پس از ناكام ماندن مذاكرات با دزدان دريايى در يك عمليات برق آساى نيروى دريايى آمريكا نجات پيدا كرد.

در اين عمليات سه تن از دزدان كشته شدند و يكى از آنها نيز بازداشت شد. فرد بازداشت شده در صورت محكوميت با حبس ابد روبرو خواهد شد.

دزدان دريايى، در نخستين ساعات بامداد روز چهارشنبه، به كشتى بارى «آلاباما مرسك» كه زير پرچم آمريكا حامل كمك هاى اضطرارى به مقصد كنيا بود، در آب هاى اقيانوس هند حمله كردند و آن را در اختيار خود گرفتند. اما خدمه اين كشتى، با مقاومت و زد و خورد، كنترل اين كشتى را باز پس گرفتند.

با تيراندازى هوايى دزدان دريايى، ريچارد فيليپس از کارکنان خود خواست تا در كابين بمانند و در آن را بندند.

به گفته ملوانان كشتى، اين كاپيتان آمريكايى براى محافظت از آنها، خود را تسليم دزدان دريايى كرد و به مدت پنج روز در قايق سربسته آنها اسير بود. ولى اين قايق از سوى ناوهاى آمريكايى و يك هليكوپتر به دقت زير نظر قرار داشت.

دزدان دريايى تهديد كرده بودند در صورتى كه قايق آنها مورد حمله قرار گيرد ريچارد فيليپس را به قتل خواهند رساند.

مقام هاى نظامى آمريكا مى گويند كه دزدان قصد داشتند تا گروگان خود را به سواحل سومالى برده و در پناهگاه هاى خود موقعيت بهتری براى باج گيرى فراهم كنند.

ولى به دنبال شكست مذاكرات براى آزادى اين كاپيتان آمريكايى كه با ميانجى گيرى بزرگان سومالى انجام گرفت به قايق دزدان حمله شد و اين گروگان آزاد شد.

مقام هاى آمريكايى گفته اند كه عمليات نظامى ياد شده به تصويب باراك اوباما رسيده بود.

سواحل سومالى در دو سال اخير به يكى از خطرناك ترين آب هاى جهان براى كشتى ها تبديل شده است و بر اساس آخرين گزارش ها، در حال حاضر ۱۴ كشتى با ۲۶۰ خدمه در اسارت دزدان دريايى قرار دارند.

سومالى ظرف دو دهه گذشته از فقدان يك حكومت مركزى رنج مى برد.
XS
SM
MD
LG