لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۰

وکيل پاليزدار: حقوق موکلم بايد رعايت شود


عباس پالیزدار بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرده که در فساد اقتصادی دست دارند.

چندی پيش سخنان عباس پاليزدار جنجال زيادی در ميان گروه های مختلف اصولگرا و اصلاح طلب در ايران به پا کرد.


عباس پاليزدار، دبير اجرايی هيئت تحقيق و تفحص مجلس از قوه قضاييه در دو سخنرانی که در دانشگاه های همدان و شيراز ايراد کرد به شکلی بی سابقه بسياری از مقام های جمهوری اسلامی را به فساد اقتصادی متهم کرد.


اندکی بعد آقای پاليزدار به اتهام نشر اکاذيب بر اساس شکايت مدعی العموم، متهم به برخی مسائل مالی، نشر اکاذيب و تشويش اذهان عمومی شد و روانه زندان شد.


۲۴ تير ماه امسال خبرگزاری دانشجویان ایران، ايسنا، گزارش داد که آقای رمضان حاجی مشهدی وکالت آقای پاليزدار را عهده دار شده است .


رمضان حاجی مشهدی در گفت وگو با رادیو فردا از علت پذیرفتن وکالت عباس پالیزدار و روند بررسی پرونده وی می گوید.


رادیو فردا: آقای حاجی مشهدی، چطور شد شما وکالت پرونده آقای پاليزدار را پذيرفتيد؟


رمضان حاجی مشهدی: به نظر می رسد که حقير به عنوان وکيلی که سابقه استقلال و قبول وکالت های دانشجويان چپ و آزادیخواه و نويسندگان منتقد و دگرانديش و زندانيان سياسی را به عهده داشتم، پذيرش اين وکالت به نظر عجيب می رسد.


اما با توجه به اينکه، وکلا بايد از حقوق اساسی ملت و از حقوق شهروندان دفاع کنند، به گمان من هم پذيرش اين وکالت در راستای دفاع از حقوق شهروندان بوده است. بر اين اساس من اين وکالت را پذيرفتم و می خواهم، که در چهارچوب مقدورات تجويزات قانون، از آن دفاع کنم.


شما پرونده آقای پاليزدار را مطالعه کرده ايد؟


هنوز خیر. همین طور که در خبرها و در سایت ها آمده، پس از رفع موانع قانونی، آنطور که در آئین دادرسی کیفری آمده، که البته مورد انتقاد ما است ولی به عنوان وکیل چاره ای جز پذیرش نداریم، در آن قانون گفته است که بعضی از پرونده ها در مراحل تحقیقاتی و مقدماتی جنبه امنیتی دارند و تا زمانی که مقام قضایی صلاح نداند، یعنی آن پرونده قسمت تحقیقات مقدماتی را پشت سر نگذاشته باشد، وکلا مجاز نیستند که پرونده را مطالعه کنند.


  • «مقامات قضایی به من قول داده اند که هفته آینده پس از منظبات حضوری موکل، من این پرونده را مطالعه کنم و پس از تدارک دفاع، بتوانم برای شرکت در جلسه علنی، که قول داده اند با حضور رسانه ها انجام شود شرکت کنم.»
رمضا حاجی مشهدی، وکیل عباس پالیزدار

مقامات قضایی قول داده اند، شعبه دوم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، به من قول داده اند که هفته آینده پس از منظبات حضوری موکل، من این پرونده را مطالعه کنم و پس از تدارک دفاع، بتوانم برای شرکت در جلسه علنی، که قول داده اند با حضور رسانه ها انجام شود شرکت کنم.


به عنوان یک وکیل، معتقد هستم، آرزوی من هم اعتبار دستگاه قضایی است، هر جایی هم که انتقادی داریم، اما همیشه آرزوی ما این است که این دستگاه با عدالت عمل کند، حقوق اساسی ملت را رعایت کند، به قانون گردن گذارد، مطیع قانون باشد و حقوق شهروندی متهمین و موکل هم حفظ شود. در واقع آرزویم این است که حقوق موکل من در اینجا حفظ شود و از او دفاع شود.


باتوجه به اینکه اسم خیلی از افراد بلند پایه مملکتی در قضیه آقای پالیزدار مطرح شده، فکر می کنید در پرونده اتهامی ایشان و در دفاع از ایشان، تا کجا می توانید پیش بروید؟


بالطبع با اسناد و مدارک سر و کار خواهم داشت و در عین حال آن حرف هایی را که موکل من بتواند در واقع به من انتقال دهد و من مسلماً کلیه اسناد و مدارک را بررسی می کنم، پس از جمع بندی و استخراج آنها، در واقع تاکتیک و استراتژی دفاع خود را مشخص می کنم و در چهارچوب قانون برای خود هیچ مانع و حد و مرز و خط قرمز قائل نیستم.


اگر هم باشد، خط قرمز من فقط قانون است. من یاد گرفته ام، به عنوان وکیلی که در دفاع از مردم تحت تعقیب و ستم دیده، تاکنون تلاش کرده ام، در دفاع از حقیقت و قانون، به تعبیر آن ضرب المثل چینی «هم چون سنگ سخت باشم» و در جایی که لازم است انعطاف داشته باشم، به تعبیر آن ضرب المثل چینی «چون ابریشم انعطاف داشته باشم».


پس من در آنجا، حقیقت را فدای مصلحت نخواهم کرد. مصلحت من، به عنوان یک وکیل، پیروزی حقیقت و دفاع از فردی است که در واقع از حقیقت دفاع کرده.


آقای حاجی مشهدی، به عنوان سئوال آخر، از این که وکالت این پرونده را با این ابعاد مختلفی که دارد، بر عهده گرفته اید، نگران نیستید؟


من در واقع هیچ ترسی از هیچ قدرتی ندارم. به عنوان وکیلی که سال ها افتخار وکالت احمد شاملو، شاعر بزرگ آزادی، را داشتم، می گویم:


هرگز از مرگ نهراسیدم.


اگر چه دستانش از ابتذال شکننده تر بود،


هراس من باری،


همه از مردن در سرزمینی است


که مزد گورکن


از آزادی آدمی افزون تر است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG