لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۴

عضو سابق تحکیم وحدت پس از ورود به ایران بازداشت شد


گزارش هاى منتشره حاكى است كه سعيد رضوى فقيه روز دوشنبه پس از مراجعه به دادگاه انقلاب تهران بازداشت و به زندان اوين منتقل شد.
سعيد رضوى فقيه، عضو سابق شوراى مركزى دفتر تحكيم وحدت چند روز پس از احضار به دادگاه انقلاب، بازداشت و سپس روانه زندان اوين شد.

آقاى رضوى فقيه سه شنبه شب گذشته از فرانسه وارد فرودگاه بين المللى امام تهران شد و پس از ضبط گذرنامه او ماموران به وى اعلام كردند، بر اساس حكمى كه دادگاه انقلاب در آذرماه گذشته صادر نموده وى ممنوع الخروج شده و بايد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب مراجعه كند.

گزارش هاى منتشره حاكى است كه سعيد رضوى فقيه روز دوشنبه پس از مراجعه به دادگاه انقلاب تهران بازداشت و به زندان اوين منتقل شد.

اين فعال دانشجويى از سال ۱۳۸۳ در كشور فرانسه مشغول تحصيل است و گفته مى شود كه پيش از اين سه بار به ايران سفر كرده بود و مشكلى براى او ايجاد نشده بود. آقاى رضوى فقيه در گذشته عضو شوراى سردبيرى برخى از روزنامه هاى اصلاح طلب ايران بود.

عضو سابق شوراى مركزى دفتر تحكيم وحدت در سال ۱۳۸۲ از سوى ماموران امنيتى بازداشت شد و بيش از دو ماه را در بازداشت انفرادى به سر برد. وى در اين دوران از حق مشورت با وكيل و ديدار با خانواده اش محروم شد.

قوه قضاييه جمهورى اسلامى ايران هنوز در اين زمينه واكنشى نشان نداده و در باره اتهام وارده به آقاى رضوى فقيه اطلاعاتى منتشر نكرده است.

دفتر تحكيم وحدت كه آقاى رضوى فقيه در گذشته عضو شوراى مركزى آن بود در ماه هاى اخير تحت فشارهاى شديد امنيتى و قضايى گرفته است. اين تشكل كه بخشى از دانشجويان ايران را نمايندگى مى كند از سوى وزير علوم دولت محمود احمدى نژاد «غير قانونى» خوانده شده است.

دفتر تحكيم وحدت اين ادعا را رد كرده و گفته است: «دفتر تحكيم براى قانونى بودن و مشروعيت خود به تاييد يا عدم تاييد كميسيون هاى حكومتى نياز ندارد.»

مواضع اين تشكل در زمينه بحران غزه و مقصر دانستن گروه حماس به تحريك اسرائيل براى حمله به اين منطقه در ماه گذشته خشم محافظه كاران را بر انگيخت و آنها در رسانه هاى خود دفتر تحكيم وحدت را به باد انتقاد گرفتند.
XS
SM
MD
LG