لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۵

«بازداشت پنج عكاس و يك فيلمبردار ايرانى ظرف يك هفته»


سازمان گزارشگران بدون مرز روز پنجشنبه اعلام كرد كه مقام هاى جمهورى اسلامى ايران پنج عكاس و يك فيلمبردار را اوايل هفته جارى در تهران بازداشت كرده اند.

اين سازمان نام پنج عكاس را در فهرست خود ذكر كرده است كه يك ماه پس از برگزارى انتخابات رياست جمهورى دهم بازداشت شده اند.

در اين فهرست نام مجيد سعيدى، ساتيار امامى، توحيد بيگى، مرجان عبداللهيان و كوروش جوان به چشم مى خورد كه روز ۱۸ تير دستگير شده اند.

همچنين يك گزارشگر فرانسوى ايرانى تبار به نام سعيد موحدى نيز بازداشت شده است.

آقاى موحدى با بسيارى از رسانه‌ هاى فرانسوى از جمله آژانس كاپا (CAPA) و شبكه يك تلويزيون فرانسه (TF1) همكارى كرده است.

گزارشگران بدون مرز در اين باره گفته است: «جمهورى اسلامى ايران از تصوير مى ‌ترسد. براى آنكه عكس و ويدئو از اعتراضات و سركوب انتشار نيابد و يا از كشور خارج نشود، بازداشت گزارشگران تصويرى را آغاز كرده است.»

به گفته اين سازمان، « بدون تصوير از اعتراضات و از سركوب فزاينده دولتى صداى مخالفان پژواكى در ايران و در خارج نخواهد يافت و اين شكستى براى همه مدافعان آزادى بيان است.»

گزارشگران بدون مرز مى گويد از روز ۲۳ خردادماه كه نتايج انتخابات رياست جمهورى ايران اعلام شد ۳۱ روزنامه نگار و وبلاگ نويس بازداشت شده اند.

ده روزنامه نگار و وبلاگ نویس دیگر پیش از این رویداد در زندان به سر می بردند که به گفته اين سازمان، ايران را به بزرگترين زندان جهان براى روزنامه نگاران تبدیل کرده است.

نا آرامى هاى ايران كه بيش از دو هفته به طول انجاميد در اعتراض به معرفى محمود احمدى نژاد به عنوان رييس جمهور آينده آغاز شد و از سوى نيروهاى امنيتى، لباس شخصى و بسيجى به شدت سركوب شد.

برخوردهاى خشن اين نيروها با تظاهرات مسالمت آميز معترضان به كشته شدن حداقل ۲۰ نفر منجر شد كه به گفته مخالفان دولت، شمار كشته شدگان بيش از اين رقم است.

تصاوير اين اعتراض ها از طريق موبايل هاى دوربين دار به تمام جهان مخابره شد و موجى از محكوميت ها و راهپيمايى هاى بين المللى در واكنش به حوادث پس از انتخابات ايران را به دنبال داشت.

دستگاه هاى امنيتى جمهورى اسلامى ايران در روزهاى نخست آغاز اعتراض هاى خيابانى تمام خبرنگاران خارجى را از كشور اخراج كرده و محدوديت هاى شديد اينترنتى و ارتباط تلفنى را اعمال كردند.
XS
SM
MD
LG