لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۶

رایس: غرب بايد در مقابل «قلدری» روسيه بايستد


وزير امور خارجه آمريکا می گويد همراهی بين المللی مسکو بسيار بدتر از هر زمان ديگری از سال ۱۹۹۱ تاکنون است.(عکس: AFP)

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا در انتقاد تندی از مسکو اعلام کرد که غرب بايد در مقابل «قلدری» روسيه بايستد، چرا که اين کشور به نحو فزاينده ای روحیه تهاجمی و مستبدانه پیدا می کند.


اين اظهار نظر خانم رايس نخستين واکنش جدی و مهم وی به اقدام روسيه در حمله به گرجستان در ماه گذشته است.


وزير امور خارجه آمريکا می گويد همراهی بين المللی مسکو بسيار بدتر از هر زمان ديگری از سال ۱۹۹۱ تاکنون است.


خانم رايس که پيش از تصدی مقام وزير خارجه آمريکا، کارشناس امور اتحاد جماهير شوروی بود، اظهار داشت: تهاجم مسکو به گرجستان بخشی از الگويی است که در برگيرنده استفاده روسیه از نفت و گاز به عنوان يک سلاح سياسی، تعليق معاهده نيروهای متعارف در اروپا و تهديد به هدف قرار دادن ملت های صلح طلب با استفاده از سلاح های اتمی است.


وزير امور خارجه آمريکا که در مجمع صندوق ژرمن مارشال سخنرانی می کرد، افزود: تصويری که از اين الگوی رفتاری مشاهده می شود، اين است که روسيه به نحو فزاينده ای در خانه خود به سمت استبداد پيش می رود و در دنيای خارج نيز حالت تهاجمی می گيرد.


  • «تهاجم مسکو به گرجستان بخشی از الگويی است که در برگيرنده استفاده روسیه از نفت و گاز به عنوان يک سلاح سياسی، تعليق معاهده نيروهای متعارف در اروپا و تهديد به هدف قرار دادن ملت های صلح طلب با استفاده از سلاح های اتمی است.»
وزیر امور خارجه آمریکا

وی گفت: ايالات متحده آمريکا و اروپا نبايد اجازه دهند که اقدامات روسيه در گرجستان دستاوردی داشته باشد و افزود که « نه تنها در گرجستان بلکه در هيچ کجای ديگر.»


کاندوليزا رايس اظهارداشت: هدف استراتژيک ما اکنون اين است که برای رهبران روسيه روشن سازيم که انتخاب آنها اين کشور را در مسير انزوای خود خواسته و عدم ارتباط بين المللی قرار می دهد.


روسيه به دنبال اعزام نيروهای نظامی خود به گرجستان در هفتم اوت گذشته برای متوقف کردن تلاش های تفليس به منظور کنترل منطقه اوستيای جنوبی مورد انتقاد شديد بين المللی قرار گرفت.


مسکو سپس در اوایل ماه سپتامبر استقلال مناطق اوستيای جنوبی و آبخازيا را که از گرجستان اعلام جدايی کرده اند، به رسميت شناخت و روز چهارشنبه نيز معاهده ای برای حفاظت از آنها در مقابل حملات احتمالی گرجستان امضا کرد.


کرملين می گويد که از لحاظ اخلاقی وظيفه دارد تا از اين مناطق در مقابل آنچه که « نسل کشی» ارتش گرجستان ناميد، محافظت کند.


اما برخی از تحليلگران سياسی معتقدند که اقدامات روسيه خطر تلاش اين کشور برای اعمال نفوذ بيشتر در جمهوری های سابق شوروی و به ويژه در اوکراين را افزايش می دهد.


وزير امور خارجه آمريکا در بخش ديگری از سخنان خود اظهار عقيده کرد که رفتار روسيه حضور اين کشور را در پاره ای از سازمان های بين المللی سياسی، اقتصادی و امنيتی از جمله گروه هشت کشور صنعتی، درخواست برای الحاق به سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه را به خطر می اندازد.


با اين حال وی گفت: واشینگتن بايد برخی از نگرانی های مشترک با روسيه را دنبال کند. وی از جمله اين نگرانی ها به مواردی چون غير اتمی شدن شبه جزيره کره، متوقف کردن تلاش های ايران برای دستيابی به سلاح هسته ای و مبارزه عليه تروريسم اشاره کرد.


XS
SM
MD
LG