لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۲

دادستان تهران: تجمع کنندگان مقابل منزل کروبی به قوه قضاییه معرفی نشده‌اند


دادستان عمومی و انقلاب تهران با نام بردن از رهبران مخالفان دولت به عنوان «سران فتنه» گفته که «تعقیب سران فتنه تابع مصالح نظام است»
عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز چهارشنبه با رد اظهارات فرمانده پلیس تهران بزرگ مبنی بر معرفی ۱۰۰ نفر از تجمع کنندگان مقابل منزل مهدی کروبی گفت که این افراد هنوز به مرجع قضایی معرفی نشده‌اند.

آقای دولت آبادی که با خبرنگاران گفت و گو می کرد گفته است که فرمانده پلیس تهران باید رسما این موضوع را به دادستان اعلام کند و افزود که هنوز گزارش رسمی در این زمینه به دادستانی ابلاغ نشده است.

دادستان تهران با اعلام اینکه «ما نيز در سايت‌ها خوانديم كه ۱۰۰ نفر شناسايي شده ‌اند» افزوده است: «مصاحبه، گزارش رسمی تلقی نمی‌شود و من قيد معرفی افراد شناسايی شده به مرجع قضايي را نديدم».

حسین ساجدی نیا، فرمانده نيروى انتظامى تهران بزرگ، روز دوشنبه گفته بود که نزديک به ۱۰۰ نفر از تجمع‌ كنندگان مقابل منزل مهدى كروبى، از رهبران مخالفان دولت در ايران، شناسايى شده‌اند.

وی با بیان اینكه هنوز هيچ كدام از اين افراد دستگير نشده ‌اند، گفته بود: «مقرر شد پليس و بقيه دستگاه‌هاى مربوط در دستگيرى آن‌ها اقدام كنند و هم اكنون منتظر دستور مراجع قضايى هستند».

در واکنش به این اظهارات، آقای دولت آبادی می گوید که «هنوز گزارش رسمی از سمت پليس به ما نرسيده و ما نمی‌توانيم بر اساس مصاحبه‌ها اقدام كنيم».

در شب های موسوم به «قدر» در ماه رمضان گروهی از لباس شخصی ها به مدت پنج شب با تجمع در مقابل منزل مهدی کروبی اقدام به سر دادن شعار علیه وی کرده و با تیم حفاظتی وی درگیر شدند.

اطرافیان آقای کروبی می‌گویند که در جریان این حملات برای همسایگان این رهبر مخالفان دولت مزاحمت های زیادی ایجاد شده است و مهاجمان اقدام به تیراندازی کرده‌اند.

گزارش‌ها حاكى است كه همزمان با مراسم «روز قدس» در تهران، بار ديگر عده‌اى مقابل منزل آقاى كروبى رفته و عليه وى شعار سر داده و مانع از حضور او در اين مراسم شدند.

محاکمه «سران فتنه»

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود با نام بردن از رهبران مخالفان دولت به عنوان «سران فتنه» گفته است که «تعقیب سران فتنه تابع مصالح نظام است» و آنها باید منتظر «محاکمه در محکمه عدل باشند».

عباس جعفری دولت آبادی با بیان اینکه «با سران فتنه مصالحه نكرده و برخورد جدی با ايشان می‌كنيم» افزوده است: «محاکمه زمانی انجام می شود که به مصلحت نظام بوده و افکار عمومی آماده محاکمه سران فتنه شوند».

وی گفته است: «فتنه ‌گران مانند غواصان به زير آب رفته ‌اند تا فرصت بازسازی پيدا كنند كه در اين جهت دستگاه قضايی اجازه بازگشت به آن‌ها نخواهد داد».

اصولگرایان و رسانه‌های هوادار دولت که از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی به عنوان «سران فتنه» نام می برند، بارها خواستار برخورد شدید قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران با آنها شده‌اند.

در ماه‌های گذشته، آیت الله صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از برخورد با رهبران مخالفان و تشکیل پرونده برای آن‌ها خبر داده‌اند ولی آن را منوط به تصمیم نظام دانسته‌اند.

به نظر می رسد که اشاره این افراد به «تصمیم نظام» در زمینه محاکمه رهبران مخالفان به دستور آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی باز می‌گردد که عالی‌ترین مقام تصمیم‌گیری در این زمینه است.

فشارها بر میرحسین موسوی و مهدی کروبی در هفته‌های اخیر تشدید شده است و رسانه‌های نزدیک به این دو نفر از افزایش محدودیت‌های امنیتی برای ارتباط آن‌ها با هواداران خود خبر داده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG