لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۹

واکنش آمریکا به پاسخ رسمی ایران به پیشنهاد مبادله سوخت اتمی


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بخشی دیگر از اظهارات خود نتیجه نشست روز شنبه نمایندگان سیاسی کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان را «سازنده» خواند.
ساعاتی پس از رد رسمی پیشنهاد مبادله سوخت اتمی از سوی ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که «پاسخ ایران کافی نیست.» همزمان وزیر امور خارجه بریتانیا از تحريم های مالی عليه جمهوری اسلامی ایران حمايت کرد.

قدرت های جهانی سال گذشته به ایران پیشنهاد کرده بودند که در ازای ارسال اورانیوم کم غنی شده خود به روسیه، سوخت اتمی برای راکتور تحقیقاتی تهران دریافت کند.

به گفته دیپلمات های غربی، جمهوری اسلامی ایران در پاسخ رسمی خود که روز سه شنبه خبر آن منتشر شد گفته است، تنها حاضر به مبادله اورانيوم غنی شده با ميله های سوختی به طور همزمان در خاک خود است.

پی جی کراولی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: «روشن است که پاسخ ایران کافی نیست.»

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، تا پايان سال ۲۰۰۹ به ايران فرصت داده بود تا به اين پيشنهاد پاسخ دهد. ایران پس از پایان این ضرب الاجل پاسخ خود را به به آژانس ارائه کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بخشی دیگر از اظهارات خود نتیجه نشست روز شنبه نمایندگان سیاسی کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان را «سازنده» خواند.

وی گفت که ما در حال حرکت در مسیر هر دو رهیافت – مذاکره و تحریم – هستیم.

آقای کراولی افزود: به نظرم، ما در حال پیشرفت هستیم.

این اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در حالی منتشر می شود که پیشتر برخی گزارش ها حاکی از آن بود که نشست روز شنبه قدرت های جهانی در نیویورک منجر به توافقی نشده است.

همزمان با انتشار خبر پاسخ رسمی ايران به پيشنهاد آژانس، ديويد ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، از تحريم های مالی عليه جمهوری اسلامی حمايت کرد.

آقای ميليبند که سه روز پس از مذاکرات اعضای گروه ۱+۵ در نيويورک برای تشديد تحريم های عليه ايران صحبت می کرد، تصريح کرد درباره اين که چه نوع تحريم هايی عليه ايران موثر خواهد بود نمی توان خيلی سريع اظهار نظر کرد.

ديويد ميليبند به قانونگذاران بريتانيايی گفت: «ما باور داريم که تحريم های مالی... نقش مهمی در اعمال فشار تا نقطه معينی بر دولت (ايران) دارند، به صورتی که بر مردم ايران تاثيری نداشته باشند.»

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون سه قطعنامه تحريم عليه ايران تصويب کرده است. طی اين قطعنامه ها سازمان ملل از ايران خواسته است تا فعاليت های حساس هسته ای خود را متوقف کند.

کشورهای غربی نگرانند که ايران در پوشش برنامه هسته ای خود برای توليد انرژی، به تکنولوژی لازم برای ساخت سلاح هسته ای دست يابد.
ايران با رد اين نگرانی ها می گويد برنامه هسته ای اين کشور کاملا صلح آميز است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG