لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۴۰

واشینگتن پست؛ جنگ درونی در جمهوری اسلامی و فلج شدن روند تصمیم گیری


به نوشته روزنامه واشینگتن پست، «جنگ درونى در ميان سياستمداران عمدۀ جمهورى اسلامى، روند كلى تصميم گيرى را فلج كرده و تمام تصميم هاى مهم دولت به مرافعه و كشمكش انجاميده است.»
در آستانۀ روز ۱۶ آذرماه – روز دانشجو- رسانه هاى بين المللى توجه خود را به تازه ترين نمايش قدرت مردم و تهديدهاى مقام هاى دولتى براى سركوب آن معطوف كرده اند.

روزنامه «واشينگتن پست» در شماره ويژه روز يكشنبه [پانزده آذر ماه] در اين زمينه نوشته است كه طرفداران حكومت اسلامى به رهبران رژيم اصرار مي ورزند تا در برخورد با مخالفان، سياست نرمش و بردبارى پيشه كنند، ولى وخامت اوضاع به اندازه اى است كه على لاريجانى، رییس مجلس اسلامى، گفته است: «اميدوارم، خداوند خودش كارها را روبراه كند.»

واشينگتن پست از قول سياست پيشگان كنونى ايران مى نويسد: «سركوب وحشيانه مردم توسط نيروهاى امنيتى، حتا تظاهركنندگانى را هم كه با جمهورى اسلامى مخالفتى ندارند، به مخالفان سرسختى بدل مى كند كه خواهان سرنگونى رهبران آن هستند.»

این روزنامه آمريكایی، نگرانى عميق اين سياست پيشگان جمهورى اسلامى را چنين بازتاب داده است كه «آنان، از آينده به وحشت افتاده اند و مصرانه از پرزيدنت محمود احمدى نژاد و ساير مقام هاى بالاى رژيم مى خواهند كه هرچه سريع تر با مخالفان سياسى، به مصالحه اى دست يابند.»

منظور از مخالفان سياسى، آنچنان كه واشينگتن پست از قول امير محبيان، يكى از مقام هاى پيشين نوشته است، اصلاح طلبان هستند كه حدود يكصد تن از آنان، به دنبال رويدادهاى پس از انتخابات خرداد ماه گذشته، دستگير شدند.

به نوشته واشينگتن پست، اختلاف ها نه تنها بر سر سياست سركوب و برخورد با رقيبان سياسى، بلكه عرصۀ سياست خارجى را نيز در بر گرفته كه ناكامى در ارائۀ پاسخى به معاملۀ اعتماد ساز آژانس بين المللى انرژى اتمى از آن جمله است؛ معامله اى كه محمود احمدى نژاد به پشتيبانى و دفاع از آن پرداخت ولى ساير بازيگران قدرت، آن را مردود شمردند.

«مشكل كنونى گسترش خواهد يافت»

ماه گذشته، سعيد ابوطالب، نمايندۀ پيشين مجلس اسلامى كه قبلا از احمدى نژاد جانبدارى مى كرد، در روزنامۀ اعتماد نوشت: «مشكل كنونى با گذشت زمان حل نخواهد شد، بلكه بر عكس، گسترش خواهد يافت.»

واشينگتن پست با اشاره به حمله هایی كه از ارديبهشت ماه گذشته عليه آيت الله على اكبر هاشمى رفسنجانى و خانوادۀ او به اتهام فساد و ارتشاء آغاز شده نوشته است كه اين حمله ها و واكنش هاى رفسنجانى موجب شد كه اختلاف ها در ساختار حكومتى از پرده برون افتد.

اين جنگ درونى در ميان سياستمداران عمدۀ جمهورى اسلامى، روند كلى تصميم گيرى را فلج كرده و تمام تصميم هاى مهم دولت به مرافعه و كشمكش انجاميده است.

«خداوند خودش كارها را روبراه كند»

ستيزه جویی هاى پى در پى مقام هاى رسمى، موجب شكوۀ آيت الله على حامنه اى شده و رهبر جمهورى اسلامى با حمله به آنچه كه وى آن را «شايعه پراكنى» ناميده، خواستار پايان يافتن فضاى آشفته در كشور شده است.

با اين حال واشينگتن پست با اشاره به خوددارى احمدى نژاد و رفسنجانى از حضور در مراسم موسوم به «روز وحدت» در مجلس، از قول على لاريجانى، رییس مجلس شوراى اسلامی، نوشت: «اميدوارم، خداوند خود كارها را روبراه كند.»

واشينگتن پست مى افزايد كه نقطۀ بعدى اشتعال مى تواند تظاهرات روز دوشنبه باشد، تظاهراتى كه مقام هاى دولتى هشدار داده اند آن را تحمل نخواهند كرد.

غلامحسين محسنى اژه اى، دادستان كل جمهورى اسلامى، در تلويزيون دولتى تهديد كرده كه رژيم از این پس، با هر گونه اقدامى كه سيستم را مختل كند، بى رحمانه برخورد خواهد كرد.

واشينگتن پست در پايان، اظهار نظر سعيد ابوطالب، نماينده پيشين مجلس اسلامى را بازتاب داده كه گفته است: «برندۀ انتخابات بايد حق تظاهركنندگان را به رسميت بشناسد و به منتقدان خود گوش كند، و گرنه ما با بحران بزرگترى روبرو خواهيم شد.»

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG