لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۰۹

«قصد ترور احمدی نژاد در ایتالیا با اشعه ايکس»


محمود احمدی نژاد برای حضور در نشست فائو به رم، پایتخت ایتالیا، سفر کرده بود.(عکس: AFP)


سفير جمهوری اسلامی در ايتاليا ميزان «اشعه دستگاه ايکس رای» را نشانه ای از وجود توطئه برای سوء قصد به محمود احمدی نژاد در جريان نشست فائو در رم عنوان کرد.


ابوالفضل ظهره وند به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، گفته است: «موضوع سوء قصد عليه رييس جمهوری اسلامی ايران در سفر به رم توهم توطئه نبوده و صحت دارد.»


وی به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است: شدت يا ميزان اشعه دستگاه ايکس رای نصب شده در محل اقامت رييس جمهوری اسلامی بيشتر از حد معمول بود.


آقای ظهره وند ميزان اشعه دستگاه های ايکس رای در ايتاليا را ۳۰۰ واحد اعلام کرد و گفت: «کمی بعد ميزان اشعه دستگاه مذکور به بيش از ۵۵۰ رسيد و به مرور افزايش يافت و به ۸۰۰ رسيد.»


سفير ايران می گويد « ابتدا به خرابی دستگاه مشکوک شديم و به فرض اينکه دستگاه خراب است، دستگاه ديگری به محل آورديم اما معلوم شد که مشکل از دستگاه نيست و ظاهرا اشعه از جايی کنترل می شد.»


وی که از افراد نزديک به محمود احمدی نژاد است مدعی شده که در زمان ورود رييس جمهوری اسلامی به محل اقامت خود ميزان اشعه دستگاه به بالای هزار رسيد، «به طوری آثار ناشی از شدت اشعه در محيط داخل ساختمان کاملا احساس شد.»


«کشف توطئه» سوء قصد به جان محمود احمدی نژاد در ايتاليا نخستين بار توسط يکی از مشاوران وی مطرح شد. اين خبر چند روز پس از سخنرانی رييس جمهوری اسلامی منتشر شد که در جمع روحانيون قم از طرح ربودن خود توسط نيروهای آمريکايی در جريان سفرش به عراق خبر داده بود.

اين ديپلمات ايرانی از افراد به گفته وی، «متخصص در زمينه اشعه ايکس رای» نقل و قول کرده که اگر ميزان اشعه از ۱۵۰۰ تجاوز می کرد «احتمال خطر جدی برای افراد حاضر در معرض آن وجود دارد.»


آقای ظهره وند وعده داده است که «جزئيات بيشتر اين توطئه و هويت عوامل آن را در زمان مقتضی» اعلام خواهد کرد.


«کشف توطئه» سوء قصد به جان محمود احمدی نژاد در ايتاليا نخستين بار توسط يکی از مشاوران وی مطرح شد. اين خبر چند روز پس از سخنرانی رييس جمهوری اسلامی منتشر شد که در جمع روحانيون قم از طرح ربودن خود توسط نيروهای آمريکايی در جريان سفرش به عراق خبر داده بود.


اعلام خبر ربودن رييس جمهوری اسلامی با واکنش های متفاوتی در داخل ايران روبرو شد و رسانه های وابسته به محافظه کار به آن پوشش خبری گسترده ای دادند.


در مقابل، برخی از نمايندگان مجلس و مطبوعات نزديک به اصلاح طلبان با شک و ترديد به اين موضوع نگاه کرده و اقدام آقای احمدی نژاد را تلاش برای «تحريک افکار عمومی» توصيف کردند.


رييس جمهوری اسلامی ايران افراد تکذيب کننده اين خبر را «سخنگوی دولت آمريکا» معرفی کرد و گفت: «خنده دارتر اين بود که بعضی ها در داخل نيز موضوع را تکذيب کرده اند که بايد از آنها پرسيد چه ارتباطی بين اينها با مسئله وجود دارد که چنين ناشی گری کرده اند و اينکه برای که تلاش می کنند؟ آيا نمايندگی از طرف مقابل داشته اند؟»


وی تهديد کرد که اگر اين خبر از سوی آمريکايی ها و مقام های عراقی تکذيب شود، اسناد مربوط به اين قضيه را منتشر می کند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG