لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۳۸

«حزب حاکم زیمبابوه در انتخابات از مخالفان پیشی گرفت»


اعلام نتایج انتخابات زیمبابوه که با تاخیر صورت می گیرد بر نگرانی از احتمال تقلب دامن زده است.( عکس: AFP)

در حالی که نگرانی از احتمال تقلب در شمارش آرا در انتخابات زيمبابوه افزايش می يابد آخرين نتايج اعلام شده نشان می دهد که حزب حاکم اندکی از حزب مخالف پيشی گرفته است.


آخرين نتايج اعلام شده انتخابات زيمبابوه نشان می دهد که حزب حاکم زانو پی اف ، به رهبری رابرت موگابه، رييس جمهوری، دو کرسی از حزب مخالف جنبش برای تغييرات دمکراتيک، به رهبری مورگان چانگرای، پيشی گرفته است.


اين نتايج در حالی اعلام می شود که تاخير در اعلام نتايج انتخابات، سبب بالا گرفتن نگرانی از احتمال تقلب در شمارش آرا شده است.


بر پايه آخرين نتايج اعلام شده، حزب حاکم، ۵۳ کرسی و حزب جنبش برای تغييرات دمکراتيک، ۵۱ کرسی از ۲۱۰ کرسی مجلس نمايندگان را به دست آورده اند.


در انتخابات جاری، رييس جمهوری جديد و اعضای مجلس نمايندگان و ۶۰ درصد نمايندگان مجلس سنا برگزيده می شوند.


هنوز هيچ گونه نتايجی برای انتخابات رياست جمهوری اعلام نشده اما حزب مورگان چانگرای می گويد که ۶۰ درصد آرا، به نفع اين حزب به صندوق ها ريخته شده است.

هنوز هيچ گونه نتايجی برای انتخابات رياست جمهوری اعلام نشده اما حزب مورگان چانگرای می گويد که ۶۰ درصد آرا، به نفع اين حزب به صندوق ها ريخته شده است.


در همين حال اتحاديه اروپا و آمريکا از کميسيون انتخابات زيمبابوه خواسته اند تا نتايج انتخابات را هرچه سريعتر اعلام کند.


از سال ۱۹۸۰ که زيمبابوه به استقلال رسيد، رابرت موگابه، که اکنون ۸۴ سال دارد، بر اين کشور حکومت کرده است.


زيمبابوه با يک بحران بسيار جدی اقتصادی که ۱۰۰هزار درصد تورم را به همراه آورده، روبروست.


آقای موگابه اتحاديه اروپا و آمريکا را مسئول اين تورم می داند، چرا که آنها زيمبابوه را پس از به قدرت رسيدن مجدد رابرت موگابه در انتخابات سال ۲۰۰۲ که ناظران اروپايی و آمريکايی گفتند با تقلب همراه بوده است، تحريم کرده اند.


در سال های اخير پول زيمبابوه ارزش خود را از دست داده است و راند آفريقای جنوبی و دلار آمريکايی ، در شهرهای اين کشور با چند کيسه دلار زيمبابوه مبادله می شود.


رابرت موگابه از سال ۲۰۰۰ تصميم گرفت که زمين هايی را که در اختيار کشاورزان و مالکان سفيد پوست است، توقيف و آن را در اختيار کشاورزان بدون زمين سياه پوست قرار دهد.


اين امر موجب شده که به دليل فقدان امکانات و عدم تجربه کشاورزان سياه پوست، توليد محصولات کشاورزی زيمبابوه به شدت کاهش پيدا کند.


مغازه ها در اکثر نقاط کشور خالی هستند و جنسی برای عرضه ندارند و کشور با کمبود شديد سوخت و مايحتاج اوليه روبرو است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG