لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۵۵

۱۳۰ فعال سیاسی خواستار رسیدگی به مطالبات زندانیان اعتصابی‌ رجایی‌شهر شدند


اعتصاب غذای طولانی‌مدت تاثیراتی منفی بر وضعیت جسمی برخی از زندانیان سیاسی داشته است.
اعتصاب غذای طولانی‌مدت تاثیراتی منفی بر وضعیت جسمی برخی از زندانیان سیاسی داشته است.

۱۳۰ فعال سیاسی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت ۱۷ زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر که از ۳۹ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برند، خواستار رسیدگی به مطالبات این زندانیان و «پایان دادن به اقدامات غیرقانونی» مسئولان امنیتی و قوه قضائیه شدند.

بر اساس گزارش تعدادی از وب سایت‌ها از جمله زیتون، نویسندگان این نامه که روز چهارشنبه ۱۵ شهریور منتشر شده، تاکید کردند که «مسئولیت جان و سلامتی» این زندانیان «با جمهوری اسلامی است» و این حکومت «با پرکردن زندان ها از فرهیختگان جامعه و آزار و اذیت آن ها نمی تواند صدای اعتراض نسبت به استبداد حاکم را خاموش سازد».

این فعالان سیاسی با اشاره به «حال وخیم و بسیار نگران کننده» این زندانیان به دلیل اعتصاب غذا، خبر دادند که قوه قضائیه «به خواست زندانیان سیاسی پاسخ منفی داده و نسبت به وخامت وضعیت زندانیان اعتصابی بی‌تفاوتی نشان می دهد».

نویسندگان این نامه همچنین با یادآوری محرومیت‌های این زندانیان از دسترسی به لوازم بهداشتی، لباس مناسب و مراقبت های مناسب پزشکی، تاکید کردند که «‌نتیجه این سیاست‌های سخت گیرانه اینک در چهره علیرضا رجایی قابل مشاهده است».

بهروز بیات، بهروز خلیق، تقی رحمانی، نوشابه امیری،جمشید اسدی، جمیله کدیور، حسن شریعتمداری، حسن یوسفی اشکوری، رضا علیجانی، علی کشتگر، علی مزروعی، فاطمه حقیقت جو، فرهاد فرجاد، محمد علی توفیقی، مهدی خانباتهرانی، مهدی فتاپور، مهران براتی و مرتضی کاظمیان از جمله امضاء کنندگان این بیانیه هستند.

۲۰ نفر از زندانیان زندان رجایی‌شهر از روز هشتم مرداد، پس از انتقال به بند جدید و در اعتراض به رعایت نشدن حقوق خود از جمله «محرومیت از هواخوری روزانه»، «تهویه ضعیف بند جدید»، «وجود دوربین مداربسته در آن» و «عدم تحویل وسایل شخصی خود» دست به اعتصاب غذا زدند.

بر اساس گزارش وب سایت هرانا، ۱۷ نفر از این زندانیان همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند و خانواده تعدادی از آنان روز چهارشنبه از این زندانیان تقاضا کردند به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران روز ۹ شهریور از جمهوری اسلامی خواسته بود تا نگرانی‌ها درباره اعتصاب غذای طولانی مدت زندانیان را برطرف کند.

با این حال، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز اول شهریور تاکید کرده بود که قوه قضائیه در برابر اعتصاب غذای زندانیان «تسلیم» نخواهد شد و «این اقدامات اموری شکست‌خورده است».

در سال‌های گذشته تعداد زیادی از زندانیان سیاسی از جمله هدی صابر و اکبر محمدی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زمان اعتصاب غذا جان باخته‌اند.

اعتصاب غذای طولانی‌مدت همچنین تاثیراتی منفی بر وضعیت جسمی برخی از زندانیان سیاسی داشته است.

در همین حال ملیحه حسینی، ‌همسر احسان مازندرانی، ‌نیز پیش از این در توئیتی درباره وضعیت همسرش نوشته که «معده‌اش چيزی جز آب قبول نمی‌كند و دادستان حتی اجازه مرخصی استعلاجی هم نمی‌دهد».

احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار زندانی، پیش از این در اعتراض به مواردی چون بازداشت غیرقانونی و یا بدرفتاری ماموران زندان چندین بار اعتصاب غذا کرده بود.

پیش از این نیز گزارش‌های متعددی درباره عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان سیاسی منتشر شده است.

از جمله محسن دگمه‌چی و حسن ناهید، دو زندانی بند ۳۵۰ زندان اوین نیز با وجود بیماری شدید امکان مرخصی درمانی و معالجه در خارج از زندان را نیافتند و فوت شدند.

در همین حال علیرضا رجایی، روزنامه‌نگار و از فعالان ملی – مذهبی، پس از عمل جراحی، چشم راست و بخشی از ماهیچه و استخوان‌های سمت راست صورتش را از دست داده است.

درحالی که خانواده آقای رجایی از عدم رسیدگی پزشکی به وی در هنگام گذراندن دوره زندانش خبر داده بودند، سخنگوی قوه قضائیه مدعی شده که آقای رجایی در دوره زندان خدمات پزشکی دریافت کرده و پس از آزادی به سرطان مبتلا شده است.

در همین حال وب سایت «انصاف نیوز» به نقل از امیر فشخامی، برادر یغما فشخامی، روزنامه‌نگار زندانی خبر داد که در تماس تلفنی با برادرش متوجه شده که «حال وی مساعد نیست».

بر اساس این گزارش، خانواده آقای فشخامی موفق به ملاقات با او نشده‌اند و او پس از بازداشت تنها تماس تلفنی با خانواده داشته است.

این روزنامه‌نگار عصر روز ۳۰ مرداد امسال بازداشت شد. روز ۲۱ مرداد نیز ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد، بازداشت شده بود.

XS
SM
MD
LG