لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۴۲

امام جمعه تهران: آن قدر اعتراض کنید که انگلیس عذرخواهی کند


احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن «دیر» دانستن واکنش رییس جمهوری ایران به سخنان نخست وزیر بریتانیا در مجمع عمومی سازمان ملل، خواستار ادامه اعتراضات به این سخنان تا عذرخواهی لندن از ایران شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، احمد خاتمی روز ۱۱ مهر گفت: «آن قدر اعتراضات ادامه یابد و طنین مرگ بر انگلیس طنین انداز شود که مجبور به عذرخواهی از جمهوری اسلامی ایران شوند».

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز هشتم مهر خواستار عذرخواهی رسمی نخست وزیر بریتانیا شد و اعلام کرد که تا آن موقع توسعه روابط دو کشور به مصلحت نیست.

دیوید کامرون روز دوم مهر در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: «حمایت ایران از گروه‌های تروریستی، برنامه هسته‌ایش و رفتارش با مردم خودش، تمام این‌ها باید تغییر کند».

امام جمعه تهران با اشاره به پاسخ آقای روحانی به سخنان دیوید کامرون افزود: «مردم انتظار داشتند که در نطق‌شان هم در سازمان ملل‌‌‌ همان جا جواب اراجیف نخست وزیر انگلیس را می‌دادند؛ با اینکه قدری دیر انجام شد اما اینکه آن اظهار نظر‌ها از سوی رییس جمهوری مورد محکومیت قرار گرفت تشکر می‌کنیم».

رییس جمهوری ایران هفتم مهرماه در فرودگاه مهرآباد تهران گفت که ملاقات او با دیوید کامرون به درخواست نخست‌وزیر بریتانیا بوده است و «آقای کامرون در نطق خود جمله‌ای نادرست و غیرقابل قبول بیان کرد».

امام جمعه تهران با بیان اینکه برخی روزنامه نگاران از ملاقات نخست وزیر انگلیس و دکتر روحانی ذوق زده شده بودند، افزود: «این جای تاسف دارد چرا که به گونه‌ای تیتر زدند که انگار سالیان سال ثانیه‌شماری برای ارتباط با دولت استعمارگر را داشتند».

آقای خاتمی افزود: «یکی از روزنامه‌ها مقاله‌ای منتشر کرد که می‌گفت باید فراموش کنیم حرف‌های نخست وزیر انگلیس را، چون تحت فشار صهیونیست‌ها بوده است؛ خب آن‌ها غلط کرده‌اند مگر هر موقع فشار آمد باید فحش به ایران بدهند».

دیدار نخست‌وزیر بریتانیا و رییس‌جمهوری ایران که روز دوم مهر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک انجام شد، نخستین ملاقات بالا‌ترین مقام‌های اجرایی دو کشور از زمان انقلاب بهمن ۵۷ است.

امام جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای گفت: «از این مذاکرات در چارچوبی که رهبر انقلاب فرموده‌اند و با رعایت خطوط قرمز‌ها حمایت می‌کنیم و خط ما ولایت است».

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز ۱۶ تیر «ظرفیت غنی‌سازی»، «تحقیق و توسعه» و «تاسیسات فردو» را سه مسئله مهم در چانه‌زنی هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ عنوان کرده بود.

احمد خاتمی، «حفظ ظرفیت غنی‌سازی به اندازه مورد نیاز ایران»، «ادامه تحقیق و پژوهش در عرصه هسته‌ای» و «حفظ غنی‌سازی در سایت فردو» را سه خط قرمز جمهوری اسلامی دانست.

وی تصریح کرد: «اینکه برخی گفته‌اند هر توافقی بهتر از عدم توافق است نامش پذیرش ذلت است... عدم توافق با عزت بر توافق ننگین این چنینی شرافت دارد».

شش فیلمساز سر‌شناس ایرانی در هفته جاری با راه‌اندازی کارزاری خواستار دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای تهران شدند.

اصغر فرهادی، عباس کیارستمی، رخشان بنی اعتماد، مجید مجیدی، رضا میرکریمی و محمد مهدی عسگرپور با راه‌اندازی سایتی انگلیسی نوشته‌اند که «هر توافقی بهتر از توافق نکردن است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG