لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۴۴

سخنگوی دولت ایران می‌گوید، روابط بین تهران و لندن بر اساس یک مصاحبه یا سخنرانی از سوی طرفین شکل نمی‌گیرد، بلکه ملاحظات و منافع ملی و بلندمدت مدنظر است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد باقر نوبخت، روز چهارشنبه ۹ مهر، درباره سخنان نخست‌وزیر بریتانیا در مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: «یک سخنرانی را می‌توان با یک سخنرانی جواب داد. پس هر مطلبی که گفته می‌شود، می‌توانیم جواب متناسبی به آن بدهیم».

وی افزود: «اما آنجا که قرار است روابط تنظیم شود در چارچوب قانون و مصالح ملی عمل خواهیم کرد».

در روزهای گذشته مقامات جمهوری اسلامی ایران به سخنان نخست وزیر بریتانیا در مجمع عمومی سازمان ملل واکنش نشان داده و برخی از نمایندگان مجلس نیز به دیدار حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، با دیوید کامرون اعتراض کردند.

دیوید کامرون دوم مهرماه در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: «حمایت ایران از گروه‌های تروریستی، برنامه هسته‌ایش و رفتارش با مردم خودش، تمام این‌ها باید تغییر کند».

رییس جمهوری ایران هفتم مهرماه در فرودگاه مهرآباد تهران گفت که ملاقات او با دیوید کامرون به درخواست نخست‌وزیر بریتانیا بوده است و «آقای کامرون در نطق خود جمله‌ای نادرست و غیرقابل قبول بیان کرد..»

نمایندگان مجلس ایران درجلسه علنی روز ششم مهر، شعار «مرگ بر انگلیس» سر داده و ۲۲۴ نماینده در بیانیه‌ای سخنان نخست‌وزیر بریتانیا را «سخیف» خوانده بودند.

در مقابل، کمال الدین پیرموذن، نماینده اردبیل، روزچهارشنبه در نطق میان دستور خود در مجلس گفت: «همه رشته‌های هنرمندانه و غرور آفرین رییس جمهور مقتدر را در سازمان ملل به خاطر اظهارات سخیف نخست وزیر بریتانیا پنبه نکنید».

آقای نوبخت درباره سخنان وزیر امور خارجه ایران در شورای روابط خارجی آمریکا نیز گفت: «متن صحبت‌های ایشان را ندیده‌ام، اما تردیدی ندارم که آقای ظریف سیاست‌مدار با تجربه و هوشمندی هستند که مطالب را بر اساس واقعیت‌ها و منافع ملی مطرح می‌کنند».

در روزهای گذشته برخی از رسانه‌های اصولگرا به سخنان نقل شده از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در شورای روابط خارجی آمریکا انتقاد کرده‌اند.

روزنامه وطن امروز دوم مهر ضمن انتقاد از سخنان آقای ظریف مدعی شده بود که وی دراین جلسه گفته است: «اگر تلاش‌ها برای تعامل بی‌نتیجه بماند مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند».

آقای نوبخت در رابطه با اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر رانت هشت میلیاردی در دولت دهم، گفت: «در این رابطه نامه مکتوبی دریافت نکرده‌ام اما در صورت لزوم و انعکاس آن به مراجع ذیصلاح وارد مساله خواهیم شد و پیگیری می‌کنیم».

ارسلان فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، هشتم مهر مدعی شده بود که که سه صراف در سال ۱۳۹۰ با استفاده از «رانت و با همکاری بانک مرکزی» در دولت سابق هفت هزار میلیارد تومان سود برده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG