لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۰۳

شرکت‌های هواپیمایی از مسافران ایرانی برای لغو پروازهای آمریکا «جریمه می‌گیرند»


شرکت هواپیمایی قطر از جمله خطوطی است که یک مقام مسوول گفته از مسافران ایرانی به خاطر لغو پرواز به آمریکا جریمه می‌گیرد.

یک مسوول امور صنفی خدمات مسافرتی و هوایی می‌گوید شرکت‌های هواپیمایی از مسافران ایرانی که سفر آنها به آمریکا به خاطر سیاست‌های جدید مهاجرتی دولت ترامپ لغو شده است، جریمه دریافت می‌کنند.

محمدحسن کرمانی روز یکشنبه ۱۰ بهمن به خبرگزاری ایسنا گفت، شرکت‌های هواپیمایی «اتحاد، قطر، امارات، ترکیش، و... » که به آمریکا پرواز دارند از مسافرانی که قصد کنسل کردن بلیت خود را داشته‌اند، تقاضای جریمه کرده‌اند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی افزوده است: حتی برخی از این شرکت‌ها، «جریمه‌ها را از مسافران گرفته‌اند، در حالی که تصمیم دولت آمریکا به مسافران ارتباطی ندارد که حالا بخواهند جریمه آن را بپردازند».

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

وی گفته که «این کنسلی، غیرارادی است که جزو موارد فورس ماژور تعریف می‌شود که به مسافر ارتباطی ندارد. برای همین قرار شد جلسه فوری در سازمان هواپیمایی با حضور نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی که به مقصد آمریکا پرواز دارند، تشکیل شود تا این مسئله حل شود».

آقای کرمانی زمان برگزاری این جلسه را روز دوشنبه اعلام کرده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، روز جمعه یک فرمان اجرایی را امضاء کرد که بر اساس آن، صدور روادید برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران، برای مدت دستکم ۹۰ روز متوقف شده و جلوی ورود شهروندان این کشورها که روادید یا گرین کارت دارند و نیز پناهجویان، به خاک آمریکا گرفته می‌شود.

به دنبال صدور این فرمان، مسافرانی که وارد برخی از فرودگاه‌های آمریکا شده بودند بازداشت شدند یا در بخش ترانزیت معطل شده‌اند.

با این حال، یک قاضی فدرال آمریکا روز ۹ بهمن با صدور حکمی اضطراری، از اخراج افرادی که با روادید معتبر از کشورهای مشمول فرمان منع ورود، وارد فرودگاه‌های آمریکا شده‌اند موقتاً جلوگیری کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، مسافران دارای تابعیت این هفت کشور که قصد سفر به آمریکا دارند از پروزا آنها در کشور مبداء جلوگیری می‌شود.

فرمان یاد شده با مخالفت‌های گسترده‌ای در داخل آمریکا و کشورهای دیگر روبرو شده است. وزارت خارجه ایران گفته است که علیه این اقدام آمریکا مقابله به مثل خواهد کرد.

این وزارتخانه روز یکشنبه نیز به شهروندان ایرانی عازم سفر به آمریکا توصیه کرده است که «قبل از سفر به این کشور به طریق مقتضی و معتبر اطمینان حاصل نمایند که برای ایشان در بین راه و در مبادی ورودی به آمریکا مزاحمتی ایجاد نخواهد شد».

دیدن نظرات (۶۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG